Nárok na podporu v nezaměstnanosti

Dotaz ze dne 1. 4. 2015 15:35.

Otázka

Dobrý den, chtěl bych vás požádat o radu.V roce 2013 byl se mnou rozvázán prac. poměr pro nadbytečnost a v ochranné lhůtě jsem šel na PN s pracovním úrazem ( TEP pr. ramene). Nemocenská trvala od 1.8.2013 do 31.3.2015.Po skončení PN mě na pracovním úřadě sdělili, že nemám nárok na podporu v nezaměstnanosti.Chtěl bych vědět, jestli je to tak. Děkuji vám za odpověď

Odpověď

Dobrý den,

k získání podpory v nezaměstnanosti je třeba během dvou let před registrací na úřadu práce získat výdělečnou činností minimálně 12 měsíců doby důchodového pojištění. Vyjdu-li z Vámi uváděných údajů, tak zřejmě tento předepsaný počet měsíců nesplňujete, jelikož Vám od 1.8.2013 do 31.3.2015 neběžela doba důchodového pojištění a dobu důchodového pojištění jste tak zřejmě získal v rozhodném období pouze za duben, květen, červen a červenec 2013. Chybějící dobu výdělečnou činností získané doby důchodového pojištění lze doplnit podle zákona o zaměstnanosti tzv. náhradní dobou zaměstnání, což je:

a) příprava osoby se zdravotním postižením k práci, b) pobírání invalidního důchodu pro invaliditu třetího stupně, c) osobní péče o dítě ve věku do 4 let, d) osobní péče o fyzickou osobu, která se podle zvláštního právního předpisu považuje za osobu závislou na pomoci jiné fyzické osoby ve stupni II (středně těžká závislost), ve stupni III (těžká závislost) nebo ve stupni IV (úplná závislost), pokud s uchazečem o zaměstnání trvale žije a společně uhrazují náklady na své potřeby; tyto podmínky se nevyžadují, jde-li o osobu, která se pro účely důchodového pojištění považuje za osobu blízkou, e) výkon dlouhodobé dobrovolnické služby na základě smlouvy dobrovolníka s vysílající organizací, které byla udělena akreditace Ministerstvem vnitra), nebo výkon veřejné služby na základě smlouvy o výkonu veřejné služby, pokud rozsah vykonané služby překračuje v průměru alespoň 20 hodin v kalendářním týdnu, f) osobní péče o fyzickou osobu mladší 10 let, která se podle zvláštního právního předpisu považuje za osobu závislou na pomoci jiné fyzické osoby ve stupni I (lehká závislost).

Není-li v rozhodném období v potřebné rozsahu 12 měsíců ani výdělečnou činností získaná doba důchodového pojištění ani výše uvedená náhradní doba zaměstnání, nárok na podporu skutečně nemohl vzniknout.

Pro úplnost dodávám, že lidé jsou v této situaci často zmateni z toho, že pobírání nemocenského po skončení pracovního poměru je pro účely důchodového pojištění tzv. "náhradní dobou důchodového pojištění", ale náhradní doba důchodového pojištění není to samé jako "výdělečnou činností získaná doba důchodového pojištění" ani "náhradní doba zaměstnání" (viz. http://www.cssz.cz/cz/duchodove-pojisteni/ucast-na-pojisteni/nahradni-doba-pojisteni.htm).

V případě potřeby svůj dotaz doplňte nebo upřesněte.

S pozdravem,

Ondřej Načeradský, Občanská poradna Společnou cestou.

Souhlasím se vším