Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
musí učetní zslat potřebné podklady na OSSZ
Otázka
Dobrý den,
mám takový problém,je to měsíc co mi nedošla vyplacena nemocenská, učetní prý potřebuje dohodu, kde je uvedeno, kdy se vrátím do práce( byla jsme na RD, nyní čekám druhé dítě a jsem na rizikovém těhotenství)žádnou dohodu jsem s nimi nepodepisovala, podle zákona přeci po dosažení věku 3 let dítěte musíte nastoupit do práce, já nenastoupila, jsme na neschopence, jak jsme již psala na rizikovém těhotenství.prý mi tu dohodu sepíši zpětně, když podepíši ukončení prac. poměru ke konci roku. volala jsme si sama na OSSZ, tam mi řekli, že učetní nedodala po urgenci, která již byla 2krát zaslána moje příjmy za rok 2011 a kdy jsme měla nastoupit do práce, musí to učetní poslat ? bojím se, aby mi nedělaa problémy, co můžu dělat v takovém případě? děkuji
Odpověď
Dobrý den,
pokud nám zde neuniká nějaká podstatná skutečnost, tak postoj účetní skutečně působí jako naprostý právní nesmysl (neřeším teď, že by se zaměstnavateli zřejmě líbilo, aby se Vás zbavil a je mu vlastně jedno proč a jak mu skončení pracovního poměru podepíšete).
Správně uvádíte, že pokud jste si požádala o čerpání rodičovské dovolené do tří let věku dítěte, tak Vám po skončení rodičovské dovolené vznikla povinnost nastoupit zpět do zaměstnání a konat práci odpovídající pracovní smlouvě, kterou Vám naopak zaměstnavatel musí po skončení rodičovské dovolené přidělovat. Pakliže jste ke dni, kdy byste se měla vrátit do zaměstnání zdravotně nezpůsobilá práci konat, je zcela normální postup, že Vám lékař vystaví potvrzení o dočasné pracovní neschopnosti ("neschopenku"), kterou obratem doručíte zaměstnavateli jako "omluvenku" z povinnosti nastoupit zpět do práce (tzv. doložíte překážky v práci). Je-li Vám známo, jak dlouho má neschopnost trvat, tak byste tuto skutečnost zaměstnavateli měla sdělit, aby na danou dobu mohl zajistit za Vás náhradu, ale u zdravotní nezpůsobilosti samozřejmě může dojít i k tomu, že Vám lékař zatím není schopen sdělit, jak dlouho bude pracovní neschopnost trvat (zda až do porodu, či zda se po překonání rizikového období ještě do práce budete moci vrátit).
Tak či onak, i kdyby jste vůči zaměstnavateli porušovala nějakou povinnost, není to důvod, proč by zaměstnavatel neměl plnit své povinnosti na úseku nemocenského pojištění. Správně, by zde měla správa sociálního zabezpečení vymáhat splnění povinnosti zaměstnavatelem (uvádíte, že již dvakrát posílali urgenci, dalším krokem by zde již zřejmě mohlo být uložení peněžité sankce), ale někdy se postupuje po dohodě se správou tím způsobem, že jim doložíte potřebné údaje nějakým způsobem přímo (výplatní pasky za dané období) a zaměstnavatel se tak de facto obejde. Nejde o správný postup, ale pro Vás i správu to může být jednodušší než vymáhat splnění povinností zaměstnavatelem.
Pakliže na Vás zaměstnavatel v principu jen zkouší, zda-li Vás takto nedotlačí k dobrovolnému ukončení pracovního poměru, možná bude k řešení situace stačit, pokud jasně vymezíte, že nevidíte jediný právní důvod, proč byste měla nějaké takovéto dohody podepisovat a pokud zaměstnavatel nesplní svoji povinnost dodat údaje správě sociálního zabezpečení (což by měl i kdyby jste se např. dopouštěla hrubého porušení pracovních povinností), vystavuje se riziku peněžité sankce i náhrady škody, pokud např. v důsledku prodlení zaměstnavatele nedostanete včas dávky, takže si např. na úhradu nájmu budete muset půjčit v bance.
V případě potřeby svůj dotaz doplňte nebo upřesněte.
S pozdravem,
Ondřej Načeradský, Občanská poradna Společnou cestou.