Mám li nárok na přidavky na živobyti a na bydlení

Dotaz ze dne 11. 6. 2015 18:35.

Otázka

Dobrý den. Jsem vdaná ale nežijeme spolu a manžel má milenku a pořidil s ni děti. Pracoval v Česku ale pak si našel práci v Německu a změnil tam pár zaměstnáni.Ale nemá to nahlášený v Česku. Je v insolvenčnim řízeni a plati měsičně určitou částku a nechce nahlašovat své zaměstnáni v Německu, protože tam bere víc peněz a musel by platit více tu insolvenci.Já jsem uz delši dobu nezaměstnaná a uz mi skončila podpora v nezaměstnanosti. Bydlim v podnájmu a platim 6000 kč měsičně. Loní jsem měla kratkodobé zaměstnani ale předtim jsem taky přišla o práci a žádala jsem o podporu v hmotné nouzi. To ještě manžel pracoval v Cesku a oni to vypočitaly z jeho platu, že nemám nárok na tu podporu. Nahlásila jsem na uřadu práce, že mě neživi, že spolu nežijeme a to, že je v insolvenci. Myslela jsem, že to, že plati měsičně cca 5000kč za ty dluhy tak to ovlivni ty výpočty toho platu a budu mit nárok na dávky. Ale ne. Podle zákona jsme manžele a nikdo neni zvědavý, že já se živim sama a on vyživuje cizi žensku a ty děti. Mám dotaz, ted, když on je nezaměstnaný jakoby a neni ani vedený tady na uřadu práce, ma smysl, abych zase podala tu žádost o dávky? Je třeba doložit papiry o výdělku v poslednim zaměstnáni ale podnik, kde dělal manžel v Česku zkrachoval a on byl naštvaný na své šéfy takže pochybuji, že by bylo možny doložit jeho doklady o poslednim výdělku. Kdybych manželovi o to řekla tak řekne, že nevi ani kde ty šéfy jsou a navíc nebude mít čas, jak ho znám. Je pořád v tom Německu. Dekují za odpověd.

Odpověď

Dobrý den,

pokud jste manželé, musí Vás podle právní úpravy skutečně posuzovat pro účely dávek společně, nicméně můžete si požádat o to, aby byl manžel tzv. vyloučen z okruhu společně posuzovaných osob. K tomu však bude třeba úřadu doložit, že skutečně spolu nežijete. Dále, pokud má jít o dávky v hmotné nouzi, musí úřad posoudit Vaši celkovou situaci a zda využíváte možností k zlepšení své nepříznivé situace - nejste-li se schopna sama živit a žádáte o dávky v hmotné nouzi, nabízí se samozřejmě otázka, zda máte možnost požadovat výživné po svém manželovi. To neznamená, že musíte být úspěšná, ale není neobvyklé, že je např. požadováno, abyste doložila, že jste manžela na poskytování výživného zažalovala, respektive jednoznačně doložila, že by žaloba na výživné nemohla být úspěšná. To asi dost dobře doložit nebude možné, protože vyživovací povinnosti představují tzv. přednostní pohledávky, takže si dost dobře nelze představit, že je v oddlužení 5000 Kč na náklady a rozdělení mezi věřitele, ale není možné nic poskytovat na výživu manželky v hmotné nouzi (samozřejmě nemohu vyloučit, že si toto nějakým způsobem ošetřil, ale nechci zde poskytovat návod, jak je možné insolvenční zákon obcházet).

Když výše uvedené shrnu - žádat o dávky je možné, ale bylo by zřejmě nutné doložit, že podnikáte kroky k získání výživného od manžela. V první fázi by bylo v popsané situaci zřejmě vhodné písemně požádat manžela s odkazem na Vaší životní situaci o poskytování výživného s tím, že pokud nedojde k dohodě, nezbude Vám než začít oficiálně řešit stanovení výživného na manželku, což by potenciálně mohlo zkomplikovat průběh oddlužení (výživné je přednostní pohledávka, kterou lze uplatnit kdykoliv v průběhu oddlužení s tím, že následně musí být hrazena v rozsahu 100 % - je na dlužníkovi, aby po této změně splátkového kalendáře byl po uhrazení takovéto pohledávky schopen uhradit na nezajištěných dluzích vyžadovaných minimálních 30 %).

V případě potřeby svůj dotaz doplňte nebo upřesněte.

S pozdravem,

Ondřej Načeradský, Občanská poradna Společnou cestou.

Souhlasím se vším