Co mě čeká, když se nedostavím na výzvu sociálky doložit velký technicky průkaz?

Dotaz ze dne 15. 6. 2015 10:56.

Otázka

Dobrý den, mám dotaz ohledně nedostavení se na výzvu na sociálku. Na konci dopisu v poučení stojí, že mi dávka bude snížena, zastavena nebo odejmuta. Již o tuto dávku zájem nemám. Je možné že mi úřad může udělit pokutu nebo jinak stíhat či pobídnout k vrácení dávek vyplacenych zpetně? Nebo jen dávku odeberou? Již jsem Vám psala, ze mi rodiče pořídili automobil , z důvodu, že dvakrát denně dojíždím přes celé město postarat se o otce, který je v invalidním důchodu stupně č.3. A také s ním jezdím po vyšetřeních. Automobil je psaný na mě, protože by otec nemohl jakkoliv vyřizovat nic okolo auta jako majitel. Starám se o něj jelikož matka jezdí pracovně přes týden pryč. Bohužel jsme nevěděli, že musím tuto skutečnost hlásít na úřadě kde pobíram příspěvek na živobytí. Ráda bych tam zašla a vše vysvětlila,ale normálně se mojí sociální pracovnice bojím, že nebude mít pochopení. Tyto skutečnosti ohledně otce mohu jakkoliv dokázat. A je možné, že budu muset dávku vracet zpětně? Děkuji moc za odpověd a snad je z tohoto psaní vše jasné

Odpověď

Dobrý den,

pokud situaci správně chápu - tak jste byla předvolána "na sociálku" k vysvětlení skutečnosti, že jste získala do vlastnictví osobní automobil, což považuje úřad za změnu skutečností rozhodných pro přiznání dávky, kterou jste měla povinnost hlásit. Osobně bych Vám rozhodně doporučil na úřad zajít a pokusit se situaci lidsky vysvětlit - i když Vám na to úřednice obratem sdělí, že nic z toho co jste jí řekla nemění nic na skutečnosti, že jste jí měla změnu včas hlásit a že se domnívá, že k zajištění péče o otce např. můžete použít automobil rodinného příslušníka a nemusíte ho sama vlastnit, působí do budoucna takovéto vysvětlení a "sypání si popela na hlavu" co do opomenutí ohlašovací povinnosti lépe, než když se člověk na výzvu ani nedostaví.

Pokud jde o důsledky neohlášení vlastnictví automobilu a případné povinnosti vracet část dávky - v první fázi je otázkou, zda-li by vzhledem k okolnostem považoval úřad práce vlastnictví automobilu za skutečnost, která by bránila v pobírání dávky. Obecně vzato může úřad práce požadovat, aby osoba pobírající dávku činila kroky k účelnému využití majetku či prodeji zbytného majetku za účelem zlepšení situace. Je otázkou, zda-li by toto bylo požadováno s ohledem na situaci (potřebnost automobilu) a hodnotu automobilu (je něco jiného mít starý ojetý automobil "na dojetí do práce" a vlastnit nové drahé auto a "jezdit si pro dávky v bílém bavoráku"). Je také otázkou, jak dlouho jste pobírala dávku, aniž by úřad o změně Vaší majetkové situace věděl - opět může být něco jiného, když se úřad o automobilu dozví, ale v takové lhůtě, že by Vás v případě řádného nahlášení stejně tak akorát stihl vyzval k tomu, abyste do určité lhůty doložila kroky k prodeji vozidla (zveřejnění inzerátu) a v případě, kdy byla dávka pobírána tak dlouho, že by již úřad v mezidobí, pokud by o automobilu věděl a Vy jste nečinila kroky k jeho prodeji či pronájmu, dávku odebral. Stručně řečeno - řešíme zde a do jaké míry včasné neoznámení způsobilo, že jste dávku pobírala déle, než byste ji pobírala, pokud by k oznámení řádně došlo.

Druhou věcí je pak skutečnost, že jste byla vyzvána k tomu, abyste se dostavila na úřad (a pravděpodobně i k tomu, abyste něco doložila). Podle zákona lze, jak jste ostatně byla upozorněna, dávku odejmout či zastavit její výplatu, pokud neplníte povinnost osvědčit skutečnosti rozhodné pro nárok na dávku, na její výši nebo výplatu a na výzvu se osobně dostavit, nebrání-li tomu těžko překonatelné překážky, zejména zdravotní stav. Jinak řečeno - i když by výsledek schůzky nebyl důvodem k odebrání dávky, lze dávku odebrat pro to, že neplníte své povinnosti vůči Úřadu práce.

Pokud jde o možnost ukládání pokut, má úřad práce možnost ukládat pořádkové pokuty do 10 000 Kč. Takže teoreticky byste v popsaném případě mohla dostat pokutu jak za to, že jste v řádné lhůtě neoznámila získání automobilu a druhou za případné nedostavění se na schůzku. V praxi samozřejmě záleží na situaci a smysluplnosti pokuty (výslovně je pak stanoveno, že úřad nemá ukládat pokutu, pokud pro nesplnění dané povinnosti vznikla dotčené osobě povinnost vrátit přeplatek na dávce).

V případě potřeby svůj dotaz doplňte nebo upřesněte.

S pozdravem,

Ondřej Načeradský, Občanská poradna Společnou cestou.

Souhlasím se vším