vyživovací povinnost na vdanou dceru

Dotaz ze dne 27. 7. 2015 12:05.

Otázka

Manžel dcery má nastoupit do vězení. Mají spolu 3 měsíční dceru. Má dcera nárok na nějaké dávky sociální podpory nebo bude vyživovací povinnost na rodičích přispívat jí na živobytí? Ona má pouze rodičovský příspěvek 7.600 Kč, za 6 měsíců to bude pouze 3.800 Kč. Nyní spolu bydlí v podnájmu, žádné sociální dávky nepobírá, manžel nepracuje, ani není na ÚP.

Odpověď

Dobrý den,

pokud bude zeť ve výkonu trestu přiřazen k výkonu práce, bude část odměny odsouzeného možné použít k plnění vyživovacích povinností. Pokud zeť ve výkonu trestu pracovat nebude, podle dalších okolností mu může či nemusí být na toto období stanovena vyživovací povinnost, nicméně si dovolím předpokládat, že i když bude povinnost formálně stanovena, nebude zde nejspíš majetek, z čeho by mohla být prakticky realizována.

Mezi příbuznými existuje vzájemná vyživovací povinnost s tím, že vyživovací povinnost bližších příbuzných samozřejmě předchází vyživovací povinnosti vzdálenějších. Vůči dceři tak má primární vyživovací povinnost manžel, nicméně pokud by si dcera sama nebyla schopna obstarat výživu a ani manžel by ji nebyl schopen vyživovací povinností výživu obstarat, přicházeli byste v dalším stupni v úvahu jako osoby povinné výživou Vy, coby její rodiče (stejně jako by dcera v případě potřeby měla vůči Vám). Obdobně u dítěte (Vaší vnučky), mají primární vyživovací povinnost jeho rodiče (dcera a zeť), nicméně pokud by dítě nebyli schopni živit, v dalším stupni mají vyživovací povinnost prarodiče (z obou stran). Výživné je často dále komplikováno dobrými mravy (spor o to, zda se dotčená osoba nedopustila či nedopouští něčeho, pro co by bylo v rozporu s dobrými mravy výživné uložit) a v praxi jsou časté spory rovněž o to, do jaké míry by si dotčená osoba měla či neměla být schopná sama prostředky obstarat (např. místo výživného je nabídnuto hlídání dítěte s tím, že dcera může jít pracovat).

Z hlediska možnosti získání dávek - neznám bližší okolnosti majetkových poměrů Vaší dcery a jejího manžela, nicméně v popsané situaci by samozřejmě bylo na místě sociální dávky řešit - i když v současnosti uvádíte, že manžel dost možná nebude uznán za osobu v hmotné nouzi (pokud člověk nemá práci, má si práci na úřadu práce hledat či musí být schopen doložit proč tak nečiní - např. v případě dcery je "omluvenkou" péče o dítě), neznamená to, že by případně dcera a vnučka dávky nemohli získat, dávku lze přiznat i když je v okruhu tzv. společně posuzovaných osob, kterou nelze uznat za osobu v hmotné nouzi - z vypočítané dávky je však odpovídající částka odečtena.

Bez bližších okolností nelze odhadnout nárok na dávky, ale v principu by se bylo vhodné zajímat o: přídavky na dítě, příspěvek na živobytí a doplatek na bydlení (neplést s příspěvkem na bydlení - na ten bohužel nárok nevzniká pakliže mají jen "podnájemní" smlouvu, bylo by třeba bydlet v "nájmu"). Základní informace o dávkách naleznete na http://portal.mpsv.cz/soc, případně svůj dotaz doplňte a upřesněte.

S pozdravem,

Ondřej Načeradský, Občanská poradna Společnou cestou.

Souhlasím se vším