Slovenka pracujuca v CZ-rodicovsky

Dotaz ze dne 20. 8. 2015 21:55.

Otázka

Dobry den, byvam na slovensku a pracujem v CR. Chcem sa spytat. Rodicovsky budem dostavat zo slovenska a CR mi bude doplacat zostatok. Mozem si zvolit dlzku poverania 2roky? Po 2rokoch budem dostavat uz iba zo slovenska rodicovsky, alebo nebudem dostavat uz ani tam. Na slovensku sa materska neda urcit na kolko chcem rokov. Ale neviem, ako to je v tomto. Dakujem

Odpověď

Dobrý den,

v rámci EU pro koordinaci rodinných dávek existují stanovená pravidla, podle kterých se určí, pod který státní systém kdo spadá. V praxi se nejčastěji řeší určení příslušnosti podle státu výdělečné činnosti a podle státu bydliště (neplést bydliště s evidenčním trvalým pobytem), kde obecně platí, že stát výdělečné činnosti má přednost. Pokud byste tedy byla posuzována sama a státem výdělečné činnosti by bylo ČR, a státem bydliště by bylo SR, spadala byste stále pod český systém dávek.

Situaci však komplikuje skutečnost, že u sociálních a zvláště pak rodinných dávek není typicky řešen nárok pouze jedné osoby, ale určité skupiny osob ("rodiny"), takže zde např. můžeme mít matku, která má podle výše uvedeného pravidla spadat pod český dávkový systém, ale vedle toho může mít nepracujícího otce dítěte, který by z hlediska dávek měl spadat podle státu bydliště pod dávkový systém SR (a k tomu si připočtěme, že státy se křížem budou dívat na druhého z rodičů jako na rodinného příslušníka toho, kdo primárně spadá pod ně).

Z tohoto důvodu je třeba mít pravidla nejen typu "stát práce má přednost před státem bydliště", ale i pravidla pro případy, kdy by na rodinu bylo podle výše uvedeného bylo možné uplatnit různé úpravy (protože někteří pracují či bydlí jinde než ostatní). Jde o tzv. "pravidla přednosti v případě souběhu".

Mají-li být během stejné doby poskytovány stejným rodinným příslušníkům rodinné dávky podle právních předpisů více než jednoho členského státu:

a) u dávek poskytovaných více než jedním členským státem z různých důvodů platí toto pořadí přednosti:

1. nároky přiznané z důvodu zaměstnání nebo samostatné výdělečné činnosti, 2. nároky přiznané z důvodu pobírání důchodu, 3. nároky přiznané z důvodu místa bydliště.

b) u dávek poskytovaných více než jedním členským státem ze stejného důvodu (např. u všech je rozhodující zaměstnání) je zjednodušeně řečeno rozhodující bydliště dětí.

V případě souběhu nároků se rodinné dávky poskytují v souladu s právními předpisy státu, které má podle výše uvedených pravidel přednost.

Nároky na rodinné dávky v druhém státě se pozastavují až do částky stanovené prvními právními předpisy primárního státu a v nezbytných případech se poskytuje vyrovnávací doplatek ve výši rozdílu. Tento vyrovnávací doplatek však není nezbytné poskytovat na děti bydlící v jiném členském státě, pokud se nárok na dotčenou dávku zakládá výhradně na místě bydliště.

Jinak řečeno - pokud rodiče pracují oba v jednom státu, není co řešit a dávky náleží podle práva dotčeného státu, pokud každý z rodičů pracuje jinde, zkoumá se bydliště (skutečné, nikoliv hlášený pobyt) dítěte.

Uvádíte, že bydlíte na Slovensku, ale pracujete v ČR, neuvádíte nic bližšího o tom, kde pracuje a bydlí otec dítěte (pokud tedy mohu předpokládat, že spolu tvoříte / budete tvořit "rodinu"), nezmiňujete, kde plánujete mít s dítětem bydliště, zda počítáte s tím, že Vám zaměstnání v ČR dále poběží, či počítáte s tím, že budete o dávky žádat již coby osoba nezaměstnaná atd.

Na základě Vámi uváděných údajů se tudíž dost dobře nemohu vyjádřit k Vámi uváděnému závěru, že budete mít primárně příslušné Slovensko a ČR bude doplácet dávky. Nic z toho co uvádíte by k tomuto závěru nevedlo, ale nemohu vyloučit, že skutečnosti, které neuvádíte k tomuto povedou.

K popsané situaci, kdy primárně náleží dávky z jiné členské země a ČR doplácí případný rozdíl dochází typicky v situaci, kdy nepracující matka žije s dítětem v ČR, takže primárně náleží dávky podle státu výdělečné činnosti otce. Vzhledem k bydlišti (nikoliv jen pobytu) v ČR však není důvod, proč matce nepřiznat dorovnání rodičovského příspěvku - pokud je možnost provést volbu varianty čerpání vzhledem k dokladovanému vyměřovacímu základu některého z rodičů, nevidím důvod, proč byte nemohla provést volbu rodičovského příspěvku podle českých právních předpisů, ale ČR musí zohlednit dávky vyplácené v SR (příslušný úřad ze SR potvrdí, na co máte nárok ze Slovenské strany), takže do limitu 220 000 Kč samozřejmě bude třeba započítat i dávky náležející ze SR.

V případě potřeby svůj dotaz doplňte nebo upřesněte popřípadě lze doporučit situaci probrat přímo se specialistou úřadu práce na problematiku mobility v EU (https://portal.mpsv.cz/eures/kontakt).

S pozdravem,

Ondřej Načeradský, Občanská poradna Společnou cestou.

Souhlasím se vším