Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
Těhotenství a konec rodičovského příspěvku
Otázka
Dobrý den, mám dotaz ohledně druhého těhotenství.Poprvé jsem otěhotněla v lednu 2013, když jsem ještě chodila do práce,dostala jsem nemocenskou po celou dobu 1. těhotenství a v září začala pobírat mateřskou (v tento měsíc se mi narodila i dcera) mateřskou jsem pobírala půl roku a pak jsem začala pobírat po mateřské rodičovský příspěvek na dva roky o který jsem si zažádala na sociálce. .Mezitím mi skončila pracovní smlouva. A teď jsem zjistila že jsem těhotná znovu .Rodičovský příspěvek mi končí v březnu 2016. Kdybych neotěhotněla šla bych na pracovní úřad a nastoupila někam do práce, ale tím že jsem opět těhotná tak to budu mít jak ? Do března budu pobírat rodičovský příspěvek a pak bude co ? Na mateřskou už nemám nárok ne, když nejsem pod zaměstnavatelem . Tak to budu žádat a rodičovský příspěvek na druhé dítě opět na sociálce ? A odkud se mi ty peníze budou počítat ? Budu si moct zase vybrat na kolik let ? Děkuji za odpověď
Odpověď
Dobrý den,
neuvádíte předpokládaný termín porodu. Vyjdu-li z aktuálního data, předpokládám, že mezi koncem rodičovského příspěvku a narozením dalšího dítěte řešíme mezidobí v rozsahu do tří měsíců.
Správně tušíte, že bez nalezení nového zaměstnání, které by Vám založilo účast na nemocenském pojištění nelze uvažovat o tom, že by Vám vznikl nárok na peněžitou pomoc v mateřství či na nemocenskou v souvislosti s porodem, v zásadě tak bude možné až za měsíc, ve kterém se dítě narodí začít čerpat nový rodičovský příspěvek. Neexistuje žádná zvláštní dávka pro tuto situaci, pokud tedy za zvláštní dávku nepovažujeme možnost pobírat podporu v nezaměstnanosti (v relativně dosti nízké částce) i bez splněné doby důchodového pojištění čistě na základě započtení doby péče o dítě.
Samozřejmě v závislosti na celkové situaci rodiny (o které nic bližšího neuvádíte) může a nemusí být nárok na nějaké, s tímto mezidobím přímo nesouvisející, dávky (přehled naleznete např. na http://portal.mpsv.cz/soc).
V situaci, kdy sama nemáte nemocenské pojištění, ze kterého byste doložila vyměřovací základ pro dávky, je možné provést volbu na základě doložení vyměřovacího základu otce (počítá se ke dni narození dítěte). Má-li otec dítěte v pořádku nemocenské pojištění, budete si opět moci přes ně zvolit a měnit rychlost čerpání rodičovského příspěvku (v limitech dle výše otcova vyměřovacího základu - viz http://portal.mpsv.cz/soc/ssp/obcane/rodicovsky_prisp).
Co se týče mezidobí mezi koncem rodičovského příspěvku a narozením dalšího dítěte, záleží na Vaší životní situaci, Vašich možnostech a na tom co potřebujete primárně řešit. Obecně si lze si představit různé možnosti dalšího postupu. Můžete například mezidobí nijak zvlášť neřešit a zůstat doma s dítětem (což lze nahlásit na zdravotní pojišťovnu, aby za Vás zdravotní pojištění zaplatil stát). Pokud byste chtěla v mezidobí čerpat již výše zmíněnou podporu v nezaměstnanosti, bylo by se samozřejmě nutné zaregistrovat včas na úřadu práce (od počátku šestého týdne před očekávaným termínem porodu se automaticky považujete za zdravotně nezpůsobilou k práci), přičemž neposoudím, do jaké míry byste fakticky byla schopná plnit povinnosti uchazeče o zaměstnání či skutečně nastoupit do vhodného zaměstnání. Ostatně práce není vyloučena už nyní - čerpání rodičovského příspěvku nebrání výdělečné činnosti a i když se do dvou let věku dítěte zkoumá doba pobytu v zařízeních kolektivní péče, nic nebrání tomu, abyste v době své nepřítomnosti zajistila osobní péči jinou zletilou osobou, či si např. našla práci z domova (přičemž nové pojištění by Vám umožnilo následně čerpat nemocenskou a případně i peněžitou pomoc v mateřství, pokud byste za poslední dva roky měla dostatečnou dobu pojištění - neuvádíte, kdy přesně Vám skončila pracovní smlouva).
V případě potřeby bližšího rozboru by zde zřejmě bylo záhodno upřesnit Vaši situaci a co je z Vašeho pohledu především třeba řešit. Pokud cítíte, že by bylo lepší věc probrat dále telefonicky či osobně, je možné se samozřejmě na naší či jinou asociační poradnu obrátit i takovouto formou (viz www.obcanskeporadny.cz).
S pozdravem,
Ondřej Načeradský, Občanská poradna Společnou cestou.