Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
Podpora v nezaměstnanosti
Otázka
Dobrý den, prosím o informaci jakou bych měla výši podpory v nezaměstnanosti. Po 32 letech u jedniho zaměstnavatele jsem dostala výpověď z důvodu org změn ke dni 31.1.2015, dostala jsem odstupné.Při zaměstnání jsem měla ještě vedlejší činnost zprostředkovatele jako OSVČ, kde jsem měla O zálohy, protože to byla vedlejší činnost. Od 27.1.2015 do 31.3.2015 jsem byla v pracovní neschopnosti.
Od 1.4.2015 jsem se stala jen OSVČ a byly mně vyměřeny povinné zálohy na OSSZ i zdravotní pojišťovně. Protože moje podnikání nepřineslo žádný zisk budu nucena ho ukončit k 30.9.2015. Na místním ÚP mně sdělili, že max, podpora bude kolem 7000,- Kč.
Proto bych chtěla vědět z čeho se podpora v nezaměstnanosti vpočítává a zda se nepřihlíží k výdělkům u posledního zaměstnavatele, kde jsem pracovala tolik roků.
Odpověď
Dobrý den,
podpora se bohužel počítá v zásadě vždy jen z posledně ukončené činnosti či současně ukončených činností. Výjimka platí za předepsaných podmínek v případě, kdy by poslední činnost nebyla dobou důchodové pojištění, ale to se bohužel nevztahuje na Váš případ, kdy poslední činností před registrací byla samostatná výdělečná činnost v režimu hlavní samostatné výdělečné činnosti (přinejmenším nezmiňujete, že by po 1.4. trvaly nějaké skutečnosti, pro které by se hledělo na Vaši samostatnou výdělečnou činnost jako na činnost vedlejší).
U uchazečů o zaměstnání, u kterých byla poslední výdělečná činnost samostatná výdělečná činnost, se podpora počítá z posledního vyměřovacího základu v rozhodném období přepočteného na 1 kalendářní měsíc.
Vyjdeme-li z toho, že se na vás vztahuje minimální vyměřovací základ pro rok rok 2015, jde o částku 79 836 Kč, která při přepočtení na měsíc dává 6 653 Kč. Vzhledem k tomu, že se podpora přiznává jako 65 % (první dva měsíce), 50 % (třetí a čtvrtý měsíc) a 45 % (pátý měsíce a případně další měsíce, je-li nárok na podporu delší než pět měsíců), tak částka podpory vycházející z minimálního dovoleného vyměřovacího základu vychází na podstatně nižší částky, než je 7 000 Kč. Je samozřejmě možné, že jste měla stanovena vyšší vyměřovací základ, ale osobně se obávám, že citovaná zmínka o částce "kolem 7000,- Kč" se nevztahovala k výši podpory, ale pouze k tomu, z čeho se podpora bude počítat, takže se dostaneme na částky 4 325 Kč, 3 326 Kč a 2 994 Kč.
Bohužel tak nezbývá než konstatovat, že co do výše podpory se Vám snaha o podnikání velice nevyplatila, jelikož jste jí přišla o možnost počítat podporu z Vaší dříve dosahované mzdy. Situace nicméně platí i opačně - pokud byste si byla schopná najít alespoň krátkodobou práci, která by Vám založila důchodového pojištění, tak by příjem z této nové práce naopak nahradil nevýhodnou samostatnou výdělečnou činnost.
V případě potřeby svůj dotaz doplňte nebo upřesněte.
S pozdravem,
Ondřej Načeradský, Občanská poradna Společnou cestou.