Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
Příspěvek na bydlení
Otázka
Dobrý den,jsem vdaná s manželem máme dvě děti.Nyní jsem musela od manžela odejít s mladším synem.Starší zůstal s otcem. Rozvádět se zatím nechci.Nevím zda bych mohla žádat o příspěvek na bydlení a příspěvek na dítě,když jsem vdaná, ale bydlim v nájmu v jiném městě mám nájemní smlouvu.Jsem teď na úřadu práce a mám jen brigádu do 5000 Kč.Peníze mi na syna nechce dávat,když on má staršího syna,péči rozdělenou nemáme.Jak postupovat bez rozvodu.
Odpověď
Dobrý den,
ptáte se na příspěvek na bydlení, nicméně nemohu nezmínit, byť je to nad rámec Vašeho dotazu, že popsaná situace v žádném případě nebrání tomu, aby byly upraveny poměry k nezletilým dětem. Úprava poměrů k nezl. dětem je zákonným předpokladem rozvodu, ale obráceně tento vztah neplatí. Poměry k nezl. dětem je možné upravit "kdykoliv je to potřeba", tedy i v situaci, kdy spolu rodiče nežijí, nicméně zůstávají být manželi.
Pokud jde o Vámi zmiňovaný příspěvek na bydlení, tak tato dávka v první fázi předpokládá, že žadatel je vlastníkem nebo nájemcem dotčeného bytu (což se zmiňovanou nájemní smlouvu splňujete) a že v dotčeném bytě má hlášen trvalý pobyt (což nezmiňujete, ale k nahlášení trvalého pobytu v principu stačí s osobními doklady a nájemní smlouvou zajít na místně příslušnou evidenci obyvatel).
Při posuzování nároku na tuto dávku se dokládají náklady na bydlení za předchozí kalendářní čtvrtletí (uznatelné jsou pouze do výše tzv. normativních nákladů na bydlení), které se porovnávají s výší příjmu společně posuzovaných osob. Zde je u dávek na bydlení jistá "anomálie" pokud jde o určování okruhu společně posuzovaných osob, jelikož společně posuzované jsou ty osoby, které mají v dotčeném bytě hlášený trvalý pobyt. Pokud tedy budete mít s dítětem nahlášen pobyt v dotčeném bytě, zatímco otec a starší dítě nikoliv, nebude zde na rozdíl od ostatních dávek třeba žádat o vyloučení manžela a druhého dítěte z okruhu společně posuzovaných osob. Na druhou stranu se je třeba připravit na to, že úřednice bude zřejmě v rámci příjmu řešit otázku, jakou částku dostáváte na výživu dítěte (popřípadě i Vás), není neobvyklé, že Vás v této fázi odkáže na to, že byste si měli přinejmenším uzavřít dohodu o výživném, popřípadě se měli obrátit s návrhem na úpravu poměrů na místně příslušný soud.
Obecné informace a formuláře k příspěvku na bydlení naleznete např. na stránkách http://portal.mpsv.cz/soc/ssp/obcane/prisp_na_bydleni.
Pokud jde o příspěvek na dítě, tak tam jsem již naznačil, že bude třeba požádat o vyloučení otce a druhého dítěte z okruhu společně posuzovaných osob na základě toho, že doložíte, že spolu již více než tři měsíce nežijete. Opět je třeba počítat s tím, že Vám pracovnice může sdělit, že byste v takovém případě měli řešit úpravu poměrů k dětem. I u přídavků na dítě se řeší příjem společně posuzovaných osob, přičemž pokud budeme řešit dávku za říjen 2015, dokládají se příjmy za rok 2014. Opět by nám mezi příjmy mělo figurovat výživné na dítě a otázkou je, do jaké míry by neměl manžel hradit výživné i na Vás (je-li jeho situace lepší, tak by Vám měl poskytovat za trvání manželství výživné v částce tzv. na srovnání životní úrovně).
Základní informace o přídavcích na děti opět naleznete na http://portal.mpsv.cz/soc/ssp/obcane/prid_na_dite.
Zcela zásadní důraz na to, abyste uplatnila své nároky je pak kladen v systému hmotné nouze, pakliže by Vaše situace dospěla do fáze, že byste potřebovala žádat o tento typ dávek. (Informace na http://portal.mpsv.cz/soc/hn)
Když shrnu Vaši situaci - rozvádět se nemusíte, nicméně je na místě doporučit upravit si poměry k nezletilým dětem. Následně bude jasné které dítě má být s kým posuzováno (zvláštní režim má, jak již bylo zmíněno, příspěvek na bydlení) a jaký příjem je mu na místě započítat jako výživné.
Je-li situace Vašeho manžela lepší, měla byste rovněž možnost požadovat výživné na sebe.
V případě potřeby svůj dotaz doplňte nebo upřesněte.
S pozdravem,
Ondřej Načeradský, Občanská poradna Společnou cestou.