socialni davka

Dotaz ze dne 6. 10. 2015 15:19.

Otázka

dobry den chtel jsem se zeptat jestli mam narok na socialni davku kdyz nejsem veden na uradu prace . pracoval jsem ale zamestnavatel me propustil a smlouvu me nedal tak sem se nemohl zaregistrovat na uradu prace mam 2 deti a manzelka si vydelava 12000 tisic

Odpověď

Dobrý den,

na úvod tak nějak nechápu, proč by Vám mělo bránit v registraci na úřadu práce, nejste-li schopen doložit poslední zaměstnání. Můžete mít kvůli tomu "mezeru" za kterou si budete potřebovat doplatit zdravotní pojištění a nemusíte být schopný doložit podmínky pro získání podpory v nezaměstnanosti, nicméně to ještě neznamená, že se nemůžete registrovat na úřadu práce. Z hlediska posuzování vaší situace (zda-li jste v hmotné nouzi) totiž není až tak podstatné, jestli máte nárok na podporu (pokud ano, tak by samozřejmě bylo na místě započítat tento příjem), jako to, zda-li si práci snažíte najít (očekává se, že člověk pracuje, práci si hledá, nebo má omluvitelný důvod, proč tak nečiní).

Neuvádíte věk dětí. Na dva dospělé započítáme životní minimum 3 140 + 2 830 = 5 970 Kč, na děti pak podle věku můžeme započítat částku 2 x 1 740 = 3 480 až 2 x 2 450 = 4 900 Kč (dítě do 6 let 1 740, 6 až 15 let 2 140, nezaopatřené děti 15 až 26 let 2 450 Kč), takže celkové životní minimum rodiny by mohlo být minimálně 9 480 Kč a maximálně 10 870 Kč. Pakliže by bylo vše jinak "v pořádku", bylo by Vám rozhodně na místě doporučit o dávky žádat. Sice se na první pohled může zdát, že příjem manželky je vyšší (pokud tedy předpokládám správně, že zmiňovaných 12 000 Kč je čistý příjem), nicméně zdání zde klame a rodina s takovýmito příjmy by měla nárok (za splnění ostatních podmínek, které zde úplně neposoudím) na "celý sortiment" dávek.

Ze systému státní sociální podpory by náležely přídavky na děti (u nich je však třeba počítat s tím, že rozhodné období je v současnosti rok 2014, takže je možné, že se zde započítají Vaše předchozí vyšší příjmy a pokud by převýšily 2,4 násobek životního minima, nárok by nevznikl) v částce podle věku dětí: děti do 6 let pobírají 500 Kč, od 6 do 15 let 610 Kč a nezaopatřené děti od 15 do 26 let 700 Kč. Tento příjem se následně zohlední při výpočtu příspěvku na živobytí.

Ze systému pomoci v hmotné nouzi by mohl náležet příspěvek na živobytí (podstatně složitější nástupce dorovnávání do životního minima). Sice by se na první pohled zdálo, že příjem manželky je vyšší než životní minimum (částka živobytí ze které se zde ve skutečnosti vychází může být podle okolnosti vyšší či nižší než životní minimum - zde pro zjednodušení vycházíme z toho, že nebudou důvody ke zvýšení ani snížení oproti životnímu minimu), nicméně již v první fázi uplatníme "bonus" za to, že jde o příjem z výdělečné činnosti a odečteme z příjmu 30 %. Dále je možné odečíst 30 % (35 % v Praze) na uznatelné náklady na bydlení, takže rozhodný příjem může být klidně méně než poloviční oproti tomu, co manželka pobírá. Pokud by Vás nebylo možné považovat za osobu v hmotné nouzi, ale Vaši manželku a děti ano, řešilo by se to tak, že by dávka mohla být přiznána po odečtení částky připadající na Vás.

Proč se odečítá část příjmu na náklady na bydlení? Protože ty se řeší v podstatě samostatně a to prostřednictvím příspěvku na bydlení (pakliže jde o vlastní či nájemní byt) nebo doplatku na bydlení (u ostatních forem bydlení) či kombinací obojího (když příspěvek na živobytí a příspěvek na bydlení nestačí ke krytí základních potřeb a uznatelných nákladů).

V případě potřeby svůj dotaz doplňte nebo upřesněte.

S pozdravem,

Ondřej Načeradský, Občanská poradna Společnou cestou.

Souhlasím se vším