Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
výživné a soc.dávky
Otázka
Dobrý den,mám dotaz:mám tří děti 10,14,17let,mám je soudně svěřeny do své péče a stanoveny alimenty.Manžel neplatí buď nic,nebo jen část a kdy se mu chce.Na sociálce mi napsaly,že mi nic nedají, počítají tam alimenty,které nestáváMohu podat trestní oznámení??? A změní se tím něco???? Mám na myslí,budou děti či já mít šanci na nějakou korunu ve formě SOČ.dávek?????Zbývá nám na živobytí přesně 2134kc!!!!!Jsem zuofalá¡!!!!!!Děkuji za odpověď!!!
Odpověď
Dobrý den,
v popsaném případě zřejmě spočívá problém v tom, že úřad vyšel z toho, že výživné dostáváte, pakliže situaci ohledně výživného dále neřešíte. Nevím, jak konkrétně s Vámi úřednice situaci probíraly, ale není nic neobvyklého, že žadatelku o dávky upozorní, že pokud nedoloží neúspěšné vymáhání výživného, tak budou předpokládat, že je výživné řádně hrazeno. Dluží-li Vám otec více než čtyři měsíce, můžete samozřejmě podat trestní oznámení na neplacení výživného (správně rozhoduje souhrnný rozsah, zaplatit jednou za čtyři měsíce deset korun výživného samozřejmě otce trestní odpovědnosti nezbavuje), zpravidla však úřadu postačuje, pakliže dáte výživné soudně či exekučně vymáhat.
Má-li otec stabilní příjem, bývá lepší vymáhat výživné soudně prostřednictvím tzv. návrhu na výkon rozhodnutí srážkami ze mzdy (vzor např. na http://www.rodinausoudu.cz/navrh-na-exekuci-pro-vyzivne-srazky-ze-mzdy-vzor), je-li problematičtější majetek otce dohledat (podnikatelé...), bývá naopak výhodnější řešit věc přes soudního exekutora (http://www.ekcr.cz/).
Samozřejmě nic nevylučuje postupovat oběma cestami - jak podat trestní oznámení, tak přes soud či exekutora výživné "civilně" vymáhat. Osobně bych se v této situaci zkusil na úřadu informovat, co Vám doporučují (jedno, druhé, obojí...), aby Vám byly ochotné bez komplikací (podávání odvolání) uznat, že výživné skutečně nedostáváte.
V případě potřeby svůj dotaz doplňte nebo upřesněte.
S pozdravem,
Ondřej Načeradský, Občanská poradna Společnou cestou.