Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
Dotaz na rodicovsky prispevek
Otázka
Dobry den, Chtela bych se Vas zeptat jestli mi muzete poradit zda kdyz porodim a beru invalidni duchod prvniho stupne jestli muzu brat rodicovsky prispevek ktery se bere po narozeni ditete a nebo na co vse mam narok.
Dekuji za informaci.
Odpověď
Dobrý den,
přiznání a výplata invalidního důchodu nejsou překážkou pro přiznání rodičovského příspěvku. Nárok na rodičovský příspěvek má každý rodič (v rodině vždy jen jeden z rodičů), který osobně a celodenně pečuje o dítě do 4 let věku, a to do celkové výše 220 000 Kč. Měsíční výše rodičovského příspěvku je závislá na tom, zda je možné alespoň u jednoho z rodičů stanovit tzv. denní vyměřovací základ pro účely nemocenského pojištění. To znamená, že pokud alespoň jeden z rodičů byl nemocensky pojištěn (pracoval na základě pracovní smlouvy nebo byl nemocensky pojištěn z dohody o provedení práce nebo dohody o pracovní činnosti nebo si nemocenské pojištění hradil coby osoba samostatně výdělečně činná), pak je v určité míře možné volit si měsíční výši rodičovského příspěvku a tím i délku jeho čerpání. Pokud není možné ani jednomu z rodičů určit denní vyměřovací základ, pak pečující rodič dostává rodičovský příspěvek ve výši 7600 Kč do 9. měsíce věku dítěte a dále 3800 Kč do čtyř let věku dítěte.
Rodičovský příspěvek je dávkou státní sociální podpory a vyplácí jej úřad práce příslušný dle trvalého pobytu žadatele. V souvislosti s narozením dítěte je ze systému dávek státní sociální podpory možné ještě žádat o porodné a přídavek na dítě. Porodné náleží ženě, která porodila své první nebo druhé dítě a příjem rodiny nedosahuje 2,7 násobek životního minima rodiny (příjem se zjišťuje za kalendářní čtvrtletí předcházející čtvrtletí, kdy se dítě narodilo - orientační výpočet pro nárok na porodné lze zjistit např. na http://www.penize.cz/kalkulacky/narok-na-porodne). Nárok na přídavek na dítě má nezaopatřené dítě, které žije v rodině, jejíž rozhodný příjem v předchozím kalendářním roce není vyšší než 2,4násobek částky životního minima rodiny. Více informací lze opět najít na http://portal.mpsv.cz/soc/ssp/obcane/prid_na_dite.
Pokud má rodina obecně nízké příjmy, lze žádat z dávek státní sociální podpory i o příspěvek na bydlení, a to bez ohledu na narození dítěte. Jde o dávku, která slouží k úhradě nákladů na bydlení. Podmínkou je, že žadatel má v bytě nebo domě trvalý pobyt, je vlastníkem nebo nájemcem, a příjem všech společně posuzovaných osob nepřesáhne zákonem danou hranici ve vztahu k nákladům na bydlení.
Podrobnější informace k dávkám státní sociální podpory najdete na webových stránkách MPSV http://portal.mpsv.cz/soc/ssp nebo přímo na příslušném úřadu práce. Pokud by pak situace rodiny byla vysloveně kritická, lze uvažovat rovněž o dávkách v hmotné nouzi viz http://portal.mpsv.cz/soc/hn.
V souvislosti s narozením dítěte bývá poskytována ještě dávka ze systému nemocenského pojištění - peněžitá pomoc v mateřství (běžně používaný pojem "mateřská"). V dotaze neuvádíte více informací o Vaší situaci, proto nelze posoudit, zda byste na tento příspěvek měla nárok. Podrobnější informace naleznete na webových stránkách ČSSZ http://www.cssz.cz/cz/nemocenske-pojisteni/davky/penezita-pomoc-v-materstvi.htm .
Pokud by bylo třeba informace upřesnit nebo doplnit, rádi tak učiníme.
S přáním hezkého dne
Kateřina Čočková
za Občanskou poradnu Společnou cestou