Prispevek ne bydleni

Dotaz ze dne 6. 11. 2015 21:52.

Otázka

Dobry den,

chtel bych se zeptat, zda ma moje matka narok na nejaky prispevek na byt nebo socialni, pobira duchod ve vysi 7600 Kc mesicne, bydli v druzstevnim byte spolu se mnou, Muj mesicni prijem neni zadny, pracuji v zahranici a vydelek pokryje naklady tam. Momentalne je v hospici, kde zustane a za byt se musi platit nadale najem. Jeji duchod je vsak zapotrebi na placeni nakladu hospice, ktery zdaleka nestaci. Mame narok na nejaky doplatek od statu? Dekuji predem za odpoved.

Odpověď

Dobrý den,

pokud řešíme příspěvek na bydlení, je pro stanovení okruhu společně posuzovaných osob zásadní to, kde má kdo hlášený trvalý pobyt. Pakliže má v dotčeném bytě hlášený pobyt pouze matka, může coby nájemkyně družstevního bytu získat příspěvek na bydlení, pakliže její uznatelné náklady na bydlení jsou vyšší než 2 660 Kč, bydlí-li v Praze či než bydlí-li jinde 2 280 Kč. Příspěvek na bydlení lze totiž přiznat jako rozdíl mezi uznatelnými náklady na bydlení a 35 % (v Praze) či 30 % (mimo Prahu) rozhodného příjmu (počítám s Vámi uváděnou částkou 7 600 Kč). Jelikož zmiňujete, že jde o družstevní byt, lze k tomuto rovněž dodat, že náklady lze uznat nejvýše do částky normativních nákladů, které nám v současnosti v družstevním bytě užívaném jednou osobou vychází na 4 409 Kč měsíčně (u tohoto typu bydlení se dávají náklady plošně bez ohledu na lokalitu, podstatný je pouze počet osob).

Složitější situace by nastala, pakliže byste měla v dotčeném bytě hlášený trvalý pobyt také Vy. Pokud byste se zdržovala trvale v zahraničí, mohla by matka požádat o to, abyste byla z okruhu společně posuzovaných osob vyloučena (je třeba doložit, že v bytě minimálně tři měsíce nežijete - zde lze coby důkazní prostředek použít i doklad o hrazení nájmu v zahraničí). V případě, že by se toto neprovedlo, či by úřad došel k závěru, že nesplňujete podmínky k tomu, aby Vás neposuzoval společně s matkou, tak by bylo nutno počítat s tím, že se sice na jedné straně zvýší maximální uznatelná částka nákladů na družstevní byt (u dvou osob jde aktuálně o 6 588 Kč), ale na druhé straně se do rozhodného příjmu započítají i Vaše příjmy, přičemž zákon neumožňuje, abyste si příjem ponížila o náklady na případné další bydlení. Následně by pravděpodobně vyšlo, že si s matkou můžete dotčený byt dovolit hradit ze svého příjmu a příspěvek by nebyl přiznán.

Jinak řečeno - máte-li v bytě hlášený trvalý pobyt, bylo by zřejmě buď třeba nechat trvalý pobyt změnit, nebo požádat o vyloučení z okruhu společně posuzovaných osob a doložit, že fakticky máte samostatnou domácnost v zahraničí a v předmětném bytě jste maximálně "na návštěvě".

V případě potřeby svůj dotaz doplňte nebo upřesněte.

S pozdravem,

Ondřej Načeradský, Občanská poradna Společnou cestou.

Souhlasím se vším