Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
Výpověď při pobírání rodičovského příspěvku
Otázka
Dobrý den, ráda bych Vás poprosila o zodpovězení pár dotazů. Popřípadě o informaci na koho se mohu obrátit. Jsem na rodičovské dovolené s druhým dítětem, rodičovská dovolená mi skončí 7.2.2016, neboť 8.2.2016 bude mladšímu synkovi 3 roky. Jsem zaměstnaná od roku 2002 po celou dobu MD a RD u jednoho zaměstnavatele. Vzhledem k tomu, že kolaudujeme začátkem nového roku 2016 a 25km daleko od současného zaměstnání, budu muset pracovní poměr u současného zaměstnavatele ukončit - jsme domluveni na ukončeního pracovního poměru dohodou k datumu nejpozději 7.2.2016 kvůli časové náročnosti dojíždět do zaměstnání a kvůli péči o dvě nezletilé děti. Našla jsem si novou práci v blízkosti nového bydliště, kde mám nastoupit 1.2.2016, ale je možné, že i nastoupím během ledna. Když ukončím pracovní poměr k 31.12.2015, musím se hlásit na úřad práce? Stále budu pobírat ještě rodičovský příspěvek. Musím někomu hlásit ukončení pracovního poměru - na úřád práce, kde pobírám rodičovský příspěvek? Jak to bude s placením zdravotního a sociálního pojištění?Je ukončení pracovního poměru k tomuto datumu pro mě výhodné? Děkuji mockrát za odpověď. S pozdravem
Odpověď
Dobrý den,
hlášení se na úřadu práce není nikdy povinností (pracovní povinnost a trestný čin příživnictví již nějakou tu dobu v právním řádu nemáme). Potřebnost evidovat se na úřadu práce může či nemusí vyplynout ze situace dotčené osoby: někdo se registruje proto, aby dostal podporu v nezaměstnanosti, někdo se registruje proto, aby byl státním pojištěncem a nevznikal mu dluh na zdravotním pojištění, někdo se registruje proto, že pobírá dávky v hmotné nouzi a pokud by si nehledal práci, tak bu mu byly dávky odebrány atd.
Neznám všechny potenciální detaily Vaší situace, ale obecně vzato nevidím důvod, proč by vznikl nějaký problém, pakliže byste ukončila pracovní poměr k 31.12.2015 a nový pracovní poměr vznikl až následně ke konci ledna či k prvnímu únoru. Nepočítáte-li s tím, že byste si žádala o podporu v nezaměstnanosti, tak zdravotní pojištění za leden za Vás může stát hradit z titulu čerpání rodičovského příspěvku (oznamte zdravotní pojišťovně, že po skončení zaměstnání jste dále státním pojištěncem z titulu čerpání rodičovského příspěvku a následně Vás pak přihlásí zaměstnavatel k pojištění z titulu pracovního poměru), dluh na nemocenském ani sociálním pojištění nevzniká (nemocenské pojištění nicméně zanikne dříve, takže teoreticky byste se mohla dostat do situace, že nenastoupíte do nového zaměstnání pro nemoc, kterou již nebude možné řešit z titulu pojištění z předchozího zaměstnání, ale toto je nezávislé na registraci na úřadu práce), pro účely důchodu se Vám leden může započítat jako 100 % náhradní doba péče o dítě (nicméně plnocenná není pro účely podpory v nezaměstnanosti, která rozlišuje dobu pojištění a náhradní dobu).
Když výše uvedené shrnu, nevím, o co by mělo být výhodnější ukončit pracovní poměr již ke konci roku (to je spíše zjednodušení pro zaměstnavatele), maximálně tak absence souběhu pojištěné činnosti může pro Vás být zjednodušení z hlediska daňového (zjednodušení, nikoliv úspora). Předpokládám, že návrh zde vzešel spíše ze strany zaměstnavatele, který si chce ušetřit administrativu spojenou s tím, že Vás po část roku 2016 bude vést jako zaměstnance. Na druhou stranu by Vám takovýto postup neměl ani zvlášť uškodit (neřeším zde nyní to, že kdybyste nešla do jiného zaměstnání, měla byste se snažit alespoň na chvíli vrátit do práce, aby Vám bylo možné přiznat vyšší podporu v nezaměstnanosti). Osobně mě napadá určité riziko, jak jsem již zmínil, v mezeře nemocenského pojištění (ochranná doba by skončila 7. ledna, takže případná následná nemoc by již nebyla kryta nemocenským pojištěním, opětovná možnost čerpat tyto dávky by Vám vznikla až faktickým nástupem do nového zaměstnání), jinak mě nenapadá, jak by Vám mohlo dřívější ukončení pracovního poměru reálně uškodit.
V případě potřebu svůj dotaz doplňte nebo upřesněte.
S pozdravem,
Ondřej Načeradský, Občanská poradna Společnou cestou.