Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
Hmotna nouze v Tehotenstvi
Otázka
Chtěla bych se zeptat jestli mám nárok na hmotnou nouzi, jsem skoro v pátém měsíci těhotenství, nikdy jsem nepracovala , 1 rok jsem chodila do školy na učnak pak jsem to na rok přerušila a letos jsem chtěla jít zas ale otěhotněla jsem matka mě vyhodila z domů, a s přítelem už nejsem, našla jsem si Být 2+1, sicialka mi nechce přijmout žádost na příspěvek na živobytí, ,ale každej říká že na to mám nárok tak bych chtěla poradit, co a jak, jsem na úřadu práce a práce se těžko hledá když jsem těhotná, momentálně nemám žádný příjem
Odpověď
Dobrý den,
zajímalo by mě, co si přesně představit pod tím, že Vám "sociálka nechce přijmout žádost na příspěvek na živobytí". Obecně vzato Vám nelze zabránit v podání žádosti. Bylo by následně na úřadu, aby posoudil Vaši žádost a pokud by došel k závěru, že nesplňujete podmínky jejího přiznání, tak Vám žádost zamítl (a zamítnutí odůvodnil). Po tím, že úřednice "nechce přijmout žádost" se v praxi zpravidla skrývá to, že úřednice žadatele předem upozorní, že podle jejího názoru je podání žádosti zbytečného, jelikož by z nějakých důvodů neměl na dávku nárok - tato informace by pro nás byla dosti podstatná, jelikož není výjimečné, že má úřednice v zásadě pravdu, nicméně předmětný "zádrhel" lze nějakým způsobem řešit (např. doložením dalších skutečností, učiněním kroků vyžadovaných k tomu, aby Vás bylo možné považovat za osobu v hmotné nouzi a podobně).
Například v případě opuštění domácností rodičů/rodiče někdy vyvstává otázka, zda-li vůči dítěti netrvá vyživovací povinnost rodičů a tudíž, zda-li by dítě v první řadě nemělo žádat o výživné vůči rodičům (je třeba brát na zřetel, že dávky v hmotné nouzi představují sociální "záchrannou síť" a není důvod je přiznávat, pokud by žadatel o ně mohl a měl svoji situaci řešit jinak. Znám tak případy, kdy je příspěvek na živobytí přiznán až poté, co žadatel o dávku doloží, že podal po marné předchozí výzvě o zasílání výživného adresované rodičům, k soudu žalobu na určení výživného (pro přiznání dávky není podstatné, zda-li bude nakonec přiznáno, ale že o něj žadatel usiluje).
Vzhledem k tomu, že zmiňujete přítele, zřejmě nejste a ani jste nebyla za nastávajícího otce Vašeho dítěte provdána. V takové situaci samozřejmě nemůžete mít nárok na výživné manželky či rozvedené manželky, ale budete moci žádat po otci dítěte tzv. "výživné a zajištění úhrady některých některých nákladů neprovdané matce" dle ustanovení § 920 občanského zákoníku. V základní podobě jde o to, že u neprovdané matky je otec dítěte povinen poskytovat jí výživu (teď hovořím o výživném na Vás, nikoliv o výživném na dítě, které zmíním později) po dobu dvou let od narození dítěte a přispět jí přiměřeně na úhradu nákladů spojených s těhotenstvím a porodem (nejde o náklady dítěte, ale opět o náklady matky - výbavička pro dítě spadá do vyživovací povinnosti vůči dítěti, příspěvek na těhotenskou stravu, zvýšenou zdravotní péči, těhotenské oblečení atd. spadá sem do výživného neprovdané matky).
Zákon pamatuje i na komplikovanou situaci, do které se může dostat těhotná neprovdaná matka. Podle druhého odstavce citovaného ustanovení může soud na návrh těhotné ženy uložit muži, jehož otcovství je pravděpodobné, aby částku potřebnou na výživu a příspěvek na úhradu nákladů spojených s těhotenstvím a porodem poskytl předem. Předem lze takto pravděpodobnému otci uložit i povinnost poskytnout částku potřebnou k zajištění výživy dítěte po dobu, po kterou by ženě náležela jako zaměstnankyni mateřská dovolená. Jinak samozřejmě bude na místě po porodu dítěte určit otci výživné (vzhledem k věku dítěte je jasné, že kromě zcela výjimečných okolností je dítě svěřeno do péče matky) na dítě.
Vyloučit nelze tudíž ani to, že úřednice došla k závěru, že byste měla vznést nároky vůči otci svého dítěte v duchu citovaných ustanovení.
Jak vidíte, může zde být řada okolností (a to jsme zdaleka nevyčerpali všechno), které může úřednice považovat za překážku přiznání dávky a proto skutečně nelze než doporučit, abyste nám upřesnila co Vám bylo na úřadu sděleno a pokud nevíte proč Vám úřednice "nechtěla žádost přijmout" lze se doporučit zeptat (s tím, že pokud Vám to nebude chtít vysvětlit, tak prostě žádost podáte na podatelně a bude s tím mít ve výsledku ještě více práce, jelikož bude muset o žádosti oficiálně rozhodnout). Snažte se s úřednicí komunikovat věcně a slušně - ač se třeba může zdát, že je vůči Vám zaujatá, ve většině případů dělá jen svoji práci a nemá důvod Vám dávku nepřiznat, pokud splníte předepsané podmínky a na druhou stranu je odpovědná za to, že Vám dávku nedá, pokud podmínky nesplníte (či přesněji řečeno splnění podmínek nedoložíte - to může být někdy podstatný rozdíl).
V dotazu sice řešíte příspěvek na živobytí, ale rovněž zmiňujete, že jste si našla byt. Je nutno upozornit, že příspěvek na živobytí neřeší neslouží ke krytí nákladů na bydlení, ale krytí ostatních základních potřeb (strava, ošacení, hygiena..). Náklady na bydlení se v závislosti na tom, o jakou formu bydlení se jedná (nájem, podnájem, společný nájem či podnájem..) řeší buď přes příspěvek na bydlení nebo doplatek na bydlení, respektive přes obojí současně. V rámci nákladů na bydlení se řeší rovněž přiměřenost těchto nákladů - pokud by se zjistilo, že sama užíváte příliš velký a drahý byt, nevylučovalo by to přiznání dávek, ale dávka by se vypočítala podle uznatelných nákladů a ve výsledku by nedokázala pokrýt náklady na bydlení.
Obecné informace o dávkách a formuláře k nim naleznete také na http://portal.mpsv.cz/soc.
V případě potřeby můžete svůj dotaz samozřejmě dále doplnit či upřesnit, respektive nás informovat o dalším vývoji věci (co Vám řekli na úřadu práce atd.).
S pozdravem,
Ondřej Načeradský, Občanská poradna Společnou cestou.