Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
Zkrácení rodičovské dovolené
Otázka
Dobrý den, Mám rodičovskou na tři roky (do října2016),od ledna jsem z finančních důvodů nastoupila do zaměstnání na plný úvazek s tím,že dítě bude chodit do školky. Onemocnělo a musela sem zůstat doma,tím pádem sem místo paragrafu použila dovolenou,ale pokud dítě ještě onemocní,dovolená mi to nepokryje, Dá se rodičovská nějak zkrátit,abych mohla normálně na paragraf,když bude potřeba,jinak mi zbývá neplacené volno ??nebo jakým způsobem se taková situace dá řešit.
Odpověď
Dobrý den,
rozlišme na začátek pobírání rodičovského příspěvku a rodičovskou dovolenou. Ve svém dotazu zmiňujete "rodičovskou" a je otázka, zda tím myslíte rodičovskou dovolenou či rodičovský příspěvek.
Rodičovský příspěvek je sociální dávka, která se poskytuje rodiči, který osobně celodenně a řádně pečuje o nejmladší dítě v rodině. Tuto péči jde od druhého roku věku nahradit i docházkou do školky. Takže je klidně možné, že jak uvádíte, chodíte od ledna do zaměstnání, ale stále "rodičovskou čerpáte".
Rodičovská dovolená je naopak zaměstnavatelem neplacené uvolnění ze zaměstnání za účelem péče o dítě. Je poskytnuta zaměstnavatelem na základě žádosti zaměstnance v rozsahu, v jakém o ni požádá, nejdéle do věku 3 let dítěte. Pokud jste se vrátila do stejného zaměstnání, ve kterém jste působila před nástupem na mateřskou a rodičovskou dovolenou, rodičovská dovolená v tomto zaměstnání byla skončena a Vy jste teď "řádným, normálním" zaměstnancem. V tomto kontextu by tudíž nedávalo smysl, aby jste uváděla, že od ledna pracujete, ale "rodičovskou" máte až do října (na druhou stranu by samozřejmě bylo možné nastoupit do jiného pracovního poměru, zatímco v původním je stále čerpána rodičovská dovolená).
Pokud bude Vaše dítě nemocné a bude potřebovat Vaše ošetřování, nevidíme důvod, proč by nebylo možné místo čerpání dovolené použít tzv. "paragraf", tedy nastoupit na "ošetřovačku", nebo-li požádat o dávku ošetřovného dle zákona o nemocenském pojištění, která je vyplácena nejdéle 9 kalendářních dní (16 dní v případě osamělého zaměstnance, který má v trvalé péči alespoň jedno dítě do věku 16 let, které neukončilo povinnou školní docházku).
Potřebné tiskopisy, tedy "Rozhodnutí o potřebě ošetřování (péče)" a "Potvrzení o trvání potřeby ošetřování (péče)" Vám vystaví a potvrdí ošetřující lékař dítěte. Lhůta 9 nebo 16 dní běží pro každou nemoc zvlášť, tedy např. budete s dítětem doma, po uzdravení se vrátí do školky a Vy do práce a za několik dní onemocní znovu - v tu chvíli půjde o nové ošetřování, pro které běží nová lhůta 9 (nebo 16 dní).
V dotaze zmiňujete, že byste kvůli tomu, abyste "mohla normálně na paragraf" chtěla nějak "zkrátit rodičovskou". Pokud by šlo o rodičovskou dovolenou, tak zřejmě již skončila Vaším návratem do zaměstnání (viz výše), pokud tím myslíte rodičovský příspěvek, tak v případě, že Vy jste osobou pobírající rodičovský příspěvek a zároveň jste osobou žádající o ošetřovné, není vyloučeno souběžné pobírání těchto dvou dávek. Problém by nastal, pokud by rodičovský příspěvek pobíral otec dítěte a Vy jste chtěla pobírat ošetřovné či naopak (jinak řečeno, ošetřovné nenáleží pokud jiný člen rodiny pobírá na dítě rodičovský příspěvek).
V případě potřeby svůj dotaz upřesněte.
S pozdravem,
Markéta Vávrová a Ondřej Načeradský.