Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
Příspěvek na bydlení
Otázka
Dobrý den, prosím o radu, jelikož nevím, zda mám nárok na příspěvek na bydlení, když mám trvalé bydliště v družstevním bytě, ve kterém ale příliš nepobývám, spíš se zdržuji v bytě přítele. Ve svém bytě však nadále hradím veškeré náklady, byt si držím ( je to garsonka ) a jsem v něm jen občas ( vyperu si zde, něco uvařím, upeču, mám tam mimosezónní věci, to co nepotřebuju, občas přespím ). Nevím, zda toto musím nahlásit na sociálce, jelikož ve formuláři, kde uvádím vztah k bytu, jsou 3 kolonky ( v bytě jsem alespoň po část období žila a hradila náklady - žila jsem v jiném bytě a z tohoto důvodu mi byl poskytnut příspěvek na bydlení - neplatí ani jedna varianta ). Pokud bych v bytě třeba jen dva dny v měsíci přespala a skoro tam nebyla, myslím si, že i to je možné považovat za variantu první. Ale přečetla jsem si i zákon, kde je uvedeno, že pokud žadatel v rozhodném období nebo po jeho část v bytě nežil, pak se započítává 80% normativních nákladů na bydlení. Jsem z toho docela zmatená a nevím tedy, čím se řídit a co úřadu oznámit. Nechci porušit zákon a čerpat dávku neprávem, ale myslím si, že bych na ni měla mít nárok, jelikož mám nízké příjmy, v uvedeném bytě mám trvalé bydliště a nikdo jiný se mnou ne. Jen mi jde o to, že tam příliš nepobývám a jsem ráda, že mohu nyní pobývat u přítele, což znamená nižší náklady v daném bytě. Děkuji za odpověď.
Odpověď
Dobrý den,
příspěvek na bydlení je dávka státní sociální podpory, která pomáhá pokrýt náklady na bydlení vlastníkovi nebo nájemci bytu, kde je hlášen k trvalému pobytu. Předpokladem tedy je nájemní smlouva k danému bytu a dále je třeba, abyste měla v bytě trvalý pobyt. Na základě Vámi poskytnutých informací předpokládám, že toto je splněno.
Vyhledala jsem si formulář, o kterém se zmiňujete - tzv. Doklad o výši nákladu na bydlení, oddíl D "Podklady určující způsob započtení nákladů na bydlení v jednotlivých kalendářních měsících". Vaše úvaha o tom, že spadáte do první "kategorie" (Žadatel nebo některá ze společně posuzovaných osob alespoň po část měsíce žili a hradili náklady v bytě, na který je uplatňován nárok na příspěvek na bydlení. Byt je uveden v části B.), je správná. Podmínkou pro získání nároku na bydlení je hrazení nákladů na bydlení v bytě, ve kterém má žadatel trvalý pobyt.
Ustanovení zákona, které citujete (o započítávání 80% normativních nákladů) je v zákoně pro případy, kdy žadatel nemůže doložit vynaložené náklady na bydlení (typicky proto, že ještě žádné neměl).
S pozdravem,
Markéta Vávrová, Občanská poradna Společnou cestou.