Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
pridavek na dite
Otázka
Dobry den. Pred rokem jsem porodila druhou dceru. Pri zadosti mi byla zastavena prvni materska a dane dokumenty pro zamestnavatele. Bohuzel az po roce mi je konecne vydal potvrzene. Dnes mi byla prijata zadost o porodne. a na otazku co bude s mou materskou mi bylo receno ze pani nevi ad si zajdu na okresni spravu a tam ad se optam zda mam narok. a kdyz mi bude receno ze nemam narok tak ze se mam vratit tam zpet. takze ted vubec nevim co delat uz rok na dceru nepobiram nic a nevim s cim se obratit na socialni sprave. dekuju za odpoved
Odpověď
Dobrý den,
v dotazu se zmiňujete o několika dávkách, pojďme si je trochu "utřídit".
Po narození druhého dítěte Vám bylo zastaveno vyplácení rodičovského příspěvku (používáte termín "mateřská", ale z kontextu je jasné, že šlo o rodičovský příspěvek a pokud potřebujeme řešit konkrétní podmínky pobírání dávek, je třeba je vzájemně správně rozlišovat, aby nedocházelo k jejich zaměnění), protože ten je možné vyplácet pouze na jedno dítě v rodině, a to na nejmladší dítě. Narozením druhého dítěte tak zanikla možnost čerpání rodičovského příspěvku na prvorozené dítě a naopak vznikla možnost požádat si o čerpání této dávky na druhorozené, které je aktuálně nejmladším dítětem v rodině.
Dále píšete, že jste si žádala o porodné. Tato dávka je poskytována rodinám, jejichž příjem v rozhodném období (které je zde stanoveno jako kalendářní čtvrtletí předcházející kalendářnímu čtvrtletí, kdy se dítě narodilo) nepřesáhl 2,7 násobek životního minima (pokud byste byla sama se dvěma dětmi do 6 let, bylo by životní minimum Vaší rodiny 6890 Kč). Rodičovský příspěvek a příspěvek na dítě se do těchto rozhodných příjmů nezapočítává. Na druhé dítě je výše porodného stanovena na 10 000 Kč. Nárok na dávku může být uplatněn 1 rok zpětně od narození dítěte, takže se Vám zřejmě povedlo "na poslední chvíli" stihnout požádat o tuto dávku, aby Vám nárok nepropadl.
Dále se zmiňujete o "mateřské", přičemž nejde bez dalšího rozlišit, jestli zde již skutečně mluvíte o mateřské v pravém smyslu slova (peněžitá pomoc v mateřství vyplácená ze systému nemocenského pojištění a to obvykle v rozsahu 28 týdnů), nebo opět hovoříte o rodičovském příspěvku (což je dávka typicky vyplácená po vyčerpání mateřské a to případně až do čtyř let věku dítěte).
Nejprve tedy k "mateřské", která bývá první dávkou čerpanou v souvislosti s narozením dítěte - o její čerpání lze totiž žádat ještě před narozením dítěte (v rozmezí od počátku osmého do počátku šestého týdne před očekávaným termínem porodu).
Pro její získání je třeba splnit dvě základní podmínky: být v době nástupu na PPM nemocensky pojištěna (nebo být v tzv. ochranné lhůtě) a dále účast pojištěnce na pojištění alespoň 270 kalendářních dní v posledních dvou letech přede dnem nástupu na PPM. K jejímu získání je třeba vyplnit tiskopis "Žádost o peněžitou pomoc v mateřství", a to společně s Vaším gynekologem. Tuto žádost pak předáváte svému zaměstnavateli, který k ní příloží "Přílohu k žádosti o dávku nemocenského pojištění" a obojí předá do 8 dnů OSSZ. Pokud tedy Vámi zmiňovanými "dokumenty pro zaměstnavatele" je míněno toto, tak zaměstnavatel rozhodně neměl na dokumentech rok "sedět" a pak Vám je vrátit, ale měl je neprodleně postoupit k místně příslušné správě sociálního zabezpečení, která by na jejich základě rozhodla o nároku na peněžitou pomoc v mateřství. V případě pochybností můžete příslušnou správu sociálního zabezpečení kontaktovat (kontakty najdete na www.cssz.cz) a zjistit, zda dokumenty od zaměstnavatele obdrželi či nikoliv (pokud by zaměstnavatel dokumenty řádně předal a nedošlo k rozhodnutí o dávce, mohlo by pochybení naopak být na straně správy sociálního zabezpečení).
Budeme-li předpokládat, že podmínky pro tuto dávku jste splnila, ale zaměstnavatel doklady řádně nepředal, je pro Vás podstatná informace, že o tuto dávku je možné žádat až 3 roky zpětně, takže by se obratem bylo vhodné dohodnout na tom, že:
a) zaměstnavatel dodatečně doklady dodá, b) správa sociálního zabezpečení upomene zaměstnavatele na jejich dodání, c) máte-li potřebné doklady sama k dispozici, je možné se také někdy se správou sociálního zabezpečení dohodnout, že ji od Vás vezmou "přímo" bez toho, aby šla přes zaměstnavatele.
Již bylo zmíněno, že "mateřská" v pravém smyslu slova je pobírána relativně krátce - pokud matka nastoupí šest týdnů před porodem, bude pobírat dávku po porodu dalších 22 týdnů. Poté (nebo pokud by na "mateřskou" nevznikl nárok tak již od porodu), je možné žádat o rodičovský příspěvek.
Rodičovský příspěvek náleží rodiči dítěte, který osobně, celodenně a řádně pečuje o dítě, které je nejmladší v rodině. Nutno dodat, že pokud jde o "osobní a celodenní" péči, přistupuje k tomuto zákon poměrně benevolentně. Obecně platí, že vlastní osobní péči může nahradit osobní péče jiné zletilé osoby, takže rodičovský příspěvek může klidně pobírat rodič, který se po mateřské vrátil do zaměstnání a příspěvek použije jako "příspěvek na chůvu". Dříve bylo možné "osobní péči" vykládat tak, že je omezená docházka dítěte do jeslí, školky či obdobného zařízení, ale ani to již v současnosti neplatí 100 %, jelikož od dvou let věku se docházka dítěte do takovýchto zařízení nezkoumá, takže po druhém roku věku může rodič čerpat rodičovský příspěvek, byť je dítě na celý den ve školce.
Jinak ohledně příspěvku platí, že je vyplácen měsíčně, a to buď v pevné variantě do čtyř let věku dítěte (7 600 Kč do devíti měsíců věku a poté v částce 3 800 Kč) nebo v tzv. dynamické variantě, kdy na dítě připadá finanční limit 220 000 Kč, jehož čerpání si lze v zákonných mezích rozvrhnout nejdéle do 4 let věku dítěte (rychlost čerpání lze rovněž průběžně měnit).
Pro přiznání rodičovského příspěvku v dynamické variantě je třeba, aby alespoň jednomu z rodičů bylo možné stanovit vyměřovací základ nemocenského pojištění. Pokud matka čerpá peněžitou pomoc v mateřství či alespoň nemocenskou v souvislosti s porodem, je jasné, že si bude moci vybrat dynamickou variantu čerpání (míra volnosti je pak také závislá na výši vyměřovacího základu), nicméně pokud by z nějakého důvodu nárok neměla, stále lze situaci "zachránit" doložením vyměřovacího základu otce ke dni narození dítěte (samozřejmě za předpokladu, že otci běží nemocenské pojištění).
Z kontextu situace lze předpokládat, že jste si o rodičovský příspěvek nepožádala - zde je možné žádat maximálně tři měsíce zpětně, takže lze doporučit bez dalšího prodlení žádost podat, pokud tedy nejde ve Vašem případě o situaci, kdy si budete moci zvolit vyšší měsíční částku k vyplácení a vyhovuje Vám, že budete čerpat z limitu 220 000 Kč až později (nikdo neříká, zda si má rodič vyčerpat limit během prvních dvou let života dítěte nebo třeba až mezi druhým a čtvrtým rokem - pozor však na to, že stále platí, že ho lze čerpat pouze na nejmladší dítě - pokud by se mělo narodit další dítě, tak nevyčerpaná částka na starší dítě propadá).
Žádost o rodičovský příspěvek se nepodává přes zaměstnavatele, ale na místně příslušném pracoviště Úřadu práce (odbor nepojistných dávek) - formuláře i poučení k žádosti naleznete na portal.mpsv.cz.
V názvu otázky pak zmiňujete další dávku - přídavek na dítě. Je to dávka státní sociální podpory, která náleží dítěti (u nezletilého dítěte se samozřejmě vyplácí k rukám rodiče), pokud příjem rodiny za rozhodné období nepřesahuje 2,4 násobek životního minima. Rozhodným obdobím, za které jsou posuzované příjmy rodiny, je kalendářní rok předcházejícího kalendářnímu roku, ve kterém začalo období, které se počítá od 1.10. do 30.9. následujícího roku, což jinak řečeno znamená, že aktuálně se u této dávky vychází z příjmů v roce 2014 a od října se bude vycházet z příjmů v roce 2015. Přídavky na děti jsou nezávislé na mateřské či rodičovském příspěvku, takže pokud vzhledem k Vašim příjmům máte na dávku nárok, není rozhodně důvod čekat, až se vyřeší nejasnosti kolem "mateřské" a rodičovského příspěvku, jelikož stejně jako u rodičovského příspěvku lze přídavky přiznat maximálně tři měsíce zpětně. I o tyto dávky se žádá na Úřadu práce a rovněž k těmto dávkám naleznete informace a formuláře na zmiňovaném portálu Ministerstva práce a sociálních věcí. Výše dávky je stanovena jednotně na dítě podle jeho či jejího věku - u dítěte do šesti let věku jde o 500 Kč měsíčně.
Když výše uvedené shrneme - nejsme si jisti aktuálním stavem věci (jisti si jsme pouze tím, že jste si požádala o porodné), nicméně pokud jste tak neučinila a splňujete zmiňované podmínky, bylo by na místě požádat o přídavky na děti a rodičovský příspěvek (pokud tedy úmyslně neodkládáte jeho čerpání). Není důvod s těmito žádostmi čekat na vyřešení nejasností kolem "mateřské" - ta by byla podstatná pokud by šlo o souběh čerpání mateřské a rodičovské a ani v takovém případě by nebylo na místě otálet s podáním žádosti, jelikož posouváním podání žádosti o dávky postupně ztrácíte možnost žádat o dávky za uplynulé období.
Jinak řečeno - pokud správně tušíme, že jste mluvila s úřednicí na úřadu práce, tak Vás správně poslala na okresní správu sociálního zabezpečení pokud jde o informace k mateřské, jelikož tuto dávku Úřad práce neřeší, nicméně není nutné čekat s podáním žádosti o ostatní dávky na to, až se tato věc vyřeší a neplatí, že byste si měla požádat o jiné dávky teprve až v případě, kdy Vám bude sděleno, že Vám není možné mateřskou zpětně uznat.
V případě potřeby svůj dotaz doplňte nebo upřesněte, případně zvažte možnost navštívit naši nebo jinou občanskou poradnu (www.aop.cz), kde by bylo možné na základě předložení dokumentů, které máte k dispozici, podat přesnější informace k Vaší situaci.
S pozdravem,
Markéta Vávrová a Ondřej Načeradský, Občanská poradna Společnou cestou.