Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
na co budu mit narok?
Otázka
Dobry den, od dubna 2015 jsem zamestnana v jedne firme a v cervnu tohoto roku mi konci smlouva.Pan sef dava smlouvy jen na dobu určitou. Jsem v 10 tydnu tehotenstvi a od 18.4.2016 jsem na nemocensky a kvůli problemum v tehotenstvi do práce uz asi nenastoupim. Kdy me muze sef propustit a jak to bude s mateřskou? Z platu mi strhavaji dluh na zdravotni pojisteni,ale nevim kolik mi chybi ještě splatit.Budu mit nárok vůbec na nejake davky? Mam trvale bydliste na urade,ale bydlime u pritelovo rodicu ve vícegeneračním dome a chtěla bych,aby mělo dite trvaly pobyt tady. Chtela bych na mateřskou jen na 2 roky,abych mohla do práce,to si muzu sama urcit? Predem dekuji
Odpověď
Dobrý den,
pokud máte smlouvu na dobu určitou, tak pracovní poměr opravdu ke sjednanému datu skončí bez ohledu na Vaše těhotenství nebo fakt, že jste na nemocenské. Pracovní poměr tedy skončí, nicméně nemocenská dále trvá až do doby, než je lékařem ukončena.
Peněžitá pomoc v mateřství (tedy "mateřská", dále PPM) je dávka nemocenského pojištění stejně jako nemocenské a náleží ženě účastné nemocenského pojištění. PPM se poskytuje od počátku osmého až šestého týdne před očekávaným termínem porodu a trvá celkem 28 týdnů, pokud se narodí jedno dítě. Pro její získání je třeba splnit dvě základní podmínky: Za prvé, účast na pojištění alespoň 270 kalendářních dní v posledních dvou letech přede dnem nástupu na PPM (což budete splňovat). Druhou podmínkou je být v době nástupu na PPM nemocensky pojištěna nebo být v tzv. ochranné lhůtě. Píšete, že zdravotní problémy Vám už asi nedovolí pracovat, budu tedy předpokládat, že nové zaměstnání po skončení současného už do porodu hledat nebudete. Ochranná lhůta po skončení zaměstnání trvá 180 kalendářních dnů (pokud pojištění trvalo kratší dobu, činí ochranná lhůta tolik dnů, kolik trvalo pojištění). Bohužel neuvádíte, kdy přesně v červnu Vaše zaměstnání skončí. Pokud budu předpokládat, že Vaše zaměstnání skončí až na konci června, to budete přibližně v 17. týdnu těhotenství, k tomu připočteme 25 týdnů (což je těch 180 dní ochranné lhůty), a máme 32 týdnů těhotenství s koncem Vaší ochranné lhůty. Počátek čerpání PPM si určuje sama pojištěnka, a to v době mezi 8 až 6 týdnem před očekávaným datem porodu. Vidíte tedy, že u Vás to bude "těsné" - teoreticky by se dalo stihnout nastoupit na PPM 8 týdnů před porodem a stihnout to v ochranné lhůtě. Ovšem vycházela jsem z nekompletních informací, takže by bylo vhodné si ještě vše přepočítat na základě úplných informací (zejména datum ukončení pracovního poměru a předpokládané datum porodu).
Pokud by Vám nevznikl nárok na PPM, ale stále byste čerpala nemocenskou, vznikl by Vám nárok na tzv. "nemocenskou v souvislosti s porodem", která se vyplácí od 6 týdne před očekávaným datem porodu do konce 6 týdne po porodu.
K poslednímu dotazu - Jak jsem psala výše, PPM se pobírá celkem 28 týdnů, pokud není nárok na PPM, pak je za splnění podmínek možné pobírat nemocenské v souvislosti s porodem ještě 6 týdnů před a 6 týdnů po porodu. Po vyčerpání těchto dávek, nebo pokud na ně nevznikne nárok, tak ode dne porodu, máte nárok na rodičovský příspěvek. Jeho výše se odvíjí od toho, jaký máte Vy nebo manžel denní vyměřovací základ pro účely nemocenského pojištění. Ten je rozhodný pro výši rodičovského příspěvku, pro možnost volby výše rodičovského příspěvku a následně i pro délku jeho pobírání. Celková výše rodičovského příspěvku činí max. 220 000 Kč.
Během pobírání PPM nebo nemocenské není možné vykonávat činnost, z níž plyne nemocenské nebo PPM, je možné si však přivydělat v jiném pracovním vztahu. Při pobírání rodičovského příspěvku je možné si přivydělávat v neomezené míře, je však nutné, aby byla zajištěna osobní řádná péče o dítě (do věku dvou let za tuto péči nepovažuje zařízení kolektivní péče, tedy školka). Pokud byste tuto podmínku porušila, nárok na rodičovský příspěvek by zanikl.
Teoreticky by bylo možné do 2 let věku dítěte vyčerpat celých 220 000 Kč a poté nastoupit do zaměstnání, anebo čerpat rodičovský příspěvek v pomalejší variantě delší dobu a po druhých narozeninách dítěte nastoupit do práce a dítěti zajistit hlídání, třeba v mateřské škole nebo jeslích nebo jinou osobou.
Rodiny s dětmi mohou při splnění zákonných podmínek žádat vedle rodičovského příspěvku o další dávky státní sociální podpory, konkrétně jde o přídavek na dítě, příspěvek na bydlení nebo porodné. Více informací k těmto dávkám, zejména za jakých podmínek jsou poskytovány, nalezete zde: http://portal.mpsv.cz/soc/ssp/obcane , nebo na příslušném úřadu práce, který tyto dávky vyplácí (příslušným je ten, kam spadáte podle místa trvalého pobytu).
Co se týká Vašeho dluhu na zdravotním pojištění, jeho existence nemá vliv na to, zda Vám bude PPM nebo nemocenská v souvislosti s porodem přiznána. Naopak skutečnost, že nebudete mít příjem ze zaměstnání, ale nemocenské nebo PPM nebo následně rodičovský příspěvek, bude možné exekučně postihnout tyto jiné příjmy. A to však pouze tehdy, bude-li jejich výše umožňovat exekuční srážku.
Trvalý pobyt novorozence je automaticky zapsán tam, kde má trvalý pobyt jeho matka. Pokud dům, ve kterém žijete, patří prarodičům Vašeho dítěte, bude třeba, aby oni se zapsáním trvalého pobytu pro dítě v jejich domě souhlasili. Změnu trvalého pobytu provedete na příslušném úřadě s využitím tiskopisu "Přihlašovací lístek k trvalému pobytu".
V případě potřeby můžete svůj dotaz upřesnit.
S pozdravem,
Markéta Vávrová, Občanská poradna Společnou cestou