Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
Posuzovane osoby
Otázka
Dobrý den chtěla bych vás poprosit o radu.Moje dcera se v březnu rozešla s partnerem okamžitě se odhla!ásíl z trvalého pobytu.Dcera dala žádost k soudu na alimenty které musel bývalí přítel doplatit zpětně od dubna.šla zadat o pridavky na dítě a tam ji rekli ze muze zadat az po trech mesicich od rosudku,takze bez toho nemuze pry zadat ani o hmotnou nouzi. Prosim o radu jak z teto situace ven.Dcera je na rodicaku a pobira na dceru 3800plus 2500 alimenty. Najemne se vsema poplatky je 7000 takze ji pomaham jak to jde . Dekuji predem za odpoved
Odpověď
Dobrý den,
z Vašeho dotazu vyplývá, že Vaše dcera žije nyní sama s jedním dítětem, její příjem je 6 300 Kč. Náklady na bydlení má 7000 Kč měsíčně. Dcera chtěla požádat o přídavek na dítě, na úřadě práce jí však sdělili, že nyní žádat nemůže. V dotaze uvádíte, že jí sdělili, že může žádat až 3 měsíce po vydání rozsudku o výživném. To není zcela přesná informace. Dcera může žádat kdykoli o přídavek na dítě, otázkou však je, jaký okruh osob a jejich příjmy se započítávají pro nárok na dávku. Pokud do okruhu společně posuzovaných osob spadá dítě, pak se s ním posuzuje i jeho rodič. Pokud však rodič nežije s dítětem prokazatelně alespoň tři měsíce ve společné domácnosti, pak se rodič z okruhu společně posuzovaných osob vyjme a k jeho příjmům se nepřihlíží (tím může být vyšší šance dosáhnout na dávku). Proto doporučujeme, aby vaše dcera podala žádost o přídavek na dítě po třech měsících, kdy se otec dítěte od nich odstěhoval (bude třeba vyplnit příslušný formulář a doložit důkazy - např. prohlášení otce, otcova nová nájemní smlouva, odhlášení otce z trvalého pobytu, odhlášení otce z evidenčního listu pro účely placení služeb spojených s nájmem bytu, svědectví sousedů apod.).
Z Vašeho dotazu vyplývá, že je dcera v tíživé finanční situaci. Úřady práce vyplácejí sociální dávky, které mají v takové situaci pomoci. Jednak jde o dávky státní sociální podpory (v úvahu přichází přídavek na dítě a příspěvek na bydlení), jednak dávky pomoci v hmotné nouzi (příspěvek na živobytí, doplatek na bydlení a jednorázová okamžitá pomoc). Nejprve je třeba požádat o dávky státní sociální podpory a pokud ani tak se situace nezlepší, je možné žádat o dávky pomoci v hmotné nouzi.
Nejprve uvedeme základní informace o přídavku na dítě. To je dávka státní sociální podpory, která náleží dítěti (u nezletilého dítěte se samozřejmě vyplácí k rukám rodiče), pokud příjem rodiny za rozhodné období nepřesahuje 2,4 násobek životního minima. Rozhodným obdobím, za které jsou posuzované příjmy rodiny, je kalendářní rok předcházejícího kalendářnímu roku, ve kterém začalo období, které se počítá od 1.10. do 30.9. následujícího roku, což jinak řečeno znamená, že aktuálně se u této dávky vychází z příjmů v roce 2014 a od října se bude vycházet z příjmů v roce 2015.
Při posuzování nároku na výplatu přídavku na děti je posuzován příjem rodiny, tou se myslí společná domácnost rodičů a nezaopatřených dětí. Bude-li Vaše dcera posuzována s dítětem sama, pak životní minimum této "rodiny" je 4880 Kč (3140 Kč na první osobu v domácnosti, 1740 Kč na nezaopatřené dítě do 6 let). V současné době by se porovnával příjem Vaší dcery za kalendářní rok 2014 s částkou 11 712 Kč (což je 2,4 násobek 4880 Kč - životního minima jednoho dospělého a dítěte do 6 let). Pokud její příjem byl v roce 2014 do 11 712 Kč, pak by měla mít nárok na přídavek na dítě.
Vedle přídavků na dítě je možné žádat ze systému dávek státní sociální podpory o příspěvek na bydlení. V dotaze neuvádíte, v jaké formě bydlení dcera žije. O příspěvek na bydlení totiž může žádat pouze nájemce nebo vlastník bytu nebo domu, který má v dané nemovitosti hlášen trvalý pobyt, nikoli podnájemník. Společně posuzovanými osobami jsou osoby, které mají v bytě nebo domě hlášen trvalý pobyt. Výpočet nároku na tuto dávku je poměrně složitý, je možné si orientační výpočet provést na stránkách www.vyplata. cz v sekci Výpočty. Podrobnější informace lze najít na stránkách Ministerstva práce a sociálních věcí http://portal.mpsv.cz/soc/ssp/obcane/prisp_na_bydleni.
Dávky státní sociální podpory lze přiznat maximálně tři měsíce zpětně. O tyto dávky se žádá na Úřadu práce příslušném podle bydliště žadatele, kde jsou k dispozici potřebné formuláře.
Pokud by dcera neměla z nějakého důvodu nárok na dávky státní sociální podpory, může požádat na tom samém úřadu práce o příspěvek na živobytí a doplatek na bydlení. U těchto dávek se posuzuje celková majetková situace společně posuzovaných osob, nelze proto takto říci, zda by dcera splňovala podmínky.
Doporučuji žádosti o dávky podat, i když pracovník úřadu sdělí, že na dávku není nárok. Při ústním jednání nemusí mít pracovník veškeré informace, které jsou pro posouzení nároku na dávku potřebné.
V případě potřeby je možné se na nás znovu obrátit telefonicky nebo osobně.
S pozdravem,
Markéta Vávrová a Kateřina Čočková
Občanská poradna Společnou cestou