Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
Je možné získat rodinné přídavky a příspěvek na bydlení?
Otázka
Dobrý den,chci se optat v domácnosti žiji se svým manželem,který pobírá invalidní důchod 2.stupně a míval rentu kterou mu nyní snížili na velmi malou částku.Dále zde žije dcera,která studuje vysokou školu a já,která jsem zaměstnaná.V současnosti se náš čistý příjem pohybuje měsíčně hruba 23000kč. Mám za to,že dcera by si mohla požádat o rodinné přídavky a možná i my o příspěvek na bydlení. Problém je v tom,že je u nás stále hlášena k trvalému bydlení starší dcera,která již nejméně šest roků bydlí v podnájmu v jiném městě a nás pouze navštěvuje.Vzhledem k tomu ,že nemá vlastní bydlení tak ji nemůžeme(nechceme) z trvalého bydlení odhlásit a tím se zřejmě do výpočtu bude počítat i její příjem i když ten s námi nemá co společného.Neexistuje nějaká jiná možnost jak žádat o dávky aniž by se její příjem promítal do našeho skutečného příjmu? Za Vaši odpověď předem moc děkuji
Odpověď
Dobrý den,
ptáte se, jak zařídit, aby se pro účely posuzování nároku na příspěvek na bydlení nezapočítával příjem Vaší starší dcery, která s Vámi nežije. Příspěvek na bydlení je dávka státní sociální podpory a při posuzování, zda na ni vznikl nárok nebo ne, se opravdu posuzují všechny osoby, které v daném bytě mají trvalý pobyt. Zákon dává možnost nepřihlížet k osobě, která by jinak byla společně posuzovanou osobu, pokud prokazatelně byt více jak 3 měsíce neužívá. Podnájemní smlouvou Vaší dcery toto jednoduše prokážete. Při žádosti o příspěvek na bydlení by se tak k Vaší dceři nemuselo přihlížet a testoval by se tak příjem Váš, Vašeho manžela a mladší dcery.
O příspěvek na bydlení může žádat nájemce nebo vlastník bytu, který má v dané nemovitosti hlášen trvalý pobyt. Žádost o příspěvek je k dispozici na každém úřadě práce nebo na internetu, a to včetně žádosti o vyloučení osoby ze společně posuzovaných osob. K té je třeba doložit důkaz potvrzující, že dcera s Vámi již nebydlí (např. výše zmíněná podnájemní smlouva, Váš evidenční list k bytu s počtem osob apod.). Více informací a formuláře naleznete na http://portal.mpsv.cz/soc/ssp .
Kromě příspěvku na bydlení zmiňujete také rodinný příspěvek. Patrně tím myslíte přídavek na dítě. Ten je poskytován dítěti, pokud rozhodný příjem rodiny je menší než 2,4 násobek životního minima rodiny. Pokud Vaší dceři ještě nebylo 26 let, je životní minimum Vaší rodiny 8420 Kč (3140+2830+2450). 2,4 násobek je 20208 Kč. Pokud je Váš rodinný příjem cca 23000 Kč měsíčně, podle tohoto orientačního výpočtu byste na tuto dávku nárok neměli. Nicméně při žádosti o tuto dávku se počítá s příjmem za kalendářní rok předcházející kalendářnímu roku, do něhož spadá počátek období od 1. října do 30. září následujícího kalendářního roku (tj. budete-li žádat nyní, dokládají se příjmy za rok 2015). Proto jde pouze o orientační výpočet. Na druhou stranu, pokud manželovi rentu snížili nedávno, předchozí rok možná celkový rodinný příjem byl vyšší. Přídavek na dítě ve věku 15 až 26 let se vyplácí ve výši 700 Kč měsíčně.
Dávky státní sociální podpory vyplácí a žádosti přijímají úřady práce.
V případě dalších nebo doplňujících dotazů se na nás můžete opět obrátit.
S podzravem
Markéta Vávrová
Občanská poradna Společnou cestou