Hmotná nouze v těhotenství

Dotaz ze dne 10. 7. 2017 09:38.

Otázka

Dobrý den,

chtěla jsem se prosim zeptat... Jsem svobodná matka. Pobírám dávky hmotné nouze i příspěvek na bydlení. Příležitostně pracuji na dohodu. Teď jsem ale otěhotněla. Chtěla jsem se tedy zeptat, jak mám dále postupovat a na co mám nárok. Od srpna 2017 mají být povinné veřejné práce. Zda se to vztahuje i na těhotné atd. Má sociální pracovníce není sdilna a neporadí mi v ničem.

Děkuji

Odpověď

Dobrý den,

povinnost vykonávat veřejné práce se týká uchazečů o zaměstnání, resp. jejich nevykonávání, pokud je uchazeči nabídnuto, je považováno za maření součinnosti s úřadem práce a odmítnutí vhodné práce. Z toho důvodu pak může být uchazeč vyřazen z evidence u úřadu práce.

Novinkou od 1. 8. 2017 je však zohlednění výkonu práce, a to jak v podobě veřejných prací, veřejné služby nebo práce v pracovním poměru či v obdobném vztahu, při posuzování nároku a výše dávek pomoci v hmotné nouzi. U nároku na příspěvek na bydlení (dávka státní sociální podpory) se snaha zvýšit si příjem vlastní prací nezohledňuje, taktéž není rozhodující, zda jste nebo nejste těhotná.

Zvýšení příjmu vlastní prací se nezohledňuje u vybraných skupin osob, například u osob pobírajících rodičovský příspěvek, u osob uznaných dočasně práce neschopných, starobních důchodců atd.

Pokud nejste evidována u úřadu práce a přesto jste posuzována za osobu v hmotné nouzi (například z důvodu péče o dítě a pobírání rodičovského příspěvku), pak se na Vás "povinnost" vykonávat práci nevyžaduje. Pokud však jste evidována u úřadu práce, může být výkon práce po Vás vyžadován ve vztahu k dávkám hmotné nouze, pakliže Váš zdravotní stav výkon práce umožňuje, případně pokud nejste "osvobozena" od výkonu práce z jiných důvodů. Těhotenství jako "omluva" pro nekonání veřejné služby či jiné práce v zákoně o pomoci v hmotné nouzi není. Pokud by však Váš zdravotní stav neumožňoval pracovat, bylo by to omluvou, a nekonání prací by nesnižovalo výše dávek pomoci v hmotné nouzi (tedy příspěvek na živobytí, doplatek na bydlení, mimořádnou okamžitou pomoc). Obecně se dá předpokládat, že do doby, kdy se běžně nastupuje na mateřskou dovolenou (tedy 6-8 týdnů před předpokládaným termínem porodu), byste práce konat měla (samozřejmě za předpokladu, že nebudete na tzv. rizikovém těhotenství, tedy v pracovní neschopnosti).

Nepíšete, zda jste registrovaná na úřadu práce. Pokud ano, doporučuji těhotenství oznámit po vystavení těhotenského průkazu. Bez znalosti dalšího těžko říct, na jaké sociální dávky budete mít nárok. Pokud Vám nevznikne nárok na peněžitou pomoc v mateřství, od narození potomka budete mít nárok na rodičovský příspěvek (vyřizuje se na odboru státní sociální podpory na místně příslušné pobočce úřadu práce). Další možnou dávkou z tohoto systému je přídavek na dítě.

Pokud je znám otec, máte jako neprovdaná matka jeho dítěte nárok na výživné a přiměřený příspěvek na úhradu nákladů spojených s těhotenstvím a porodem. Otec dítěte má také vůči němu vyživovací povinnost. Pakliže s otcem dítěte žijete, nebude asi větší problém - společně hradíte náklady na bydlení a stravu. Tím by vyživovací povinnost měla být splněna. Pokud toto nefunguje, jak má, je třeba řešit výživné pro dítě (případně i neprovdanou matku či těhotnou ženu) soudně.

V případě dalších či doplňujících dotazů nás můžete samozřejmě opět kontaktovat.

S pozdravem

Markéta Vávrová a Kateřina Čočková

Občanská poradna Společnou cestou

Souhlasím se vším