Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
Prodlouzeni nebo zafdat o duchod
Otázka
Prosim mam dotaz marodim od 2.1.2017 ted mi to konci 16.1.2018 mam zdravotni problemy vyhrezlou plotynku ne vsak k operaci karpaly take ne k operaci brni me leva noha pridali se i psychycke problemy momentalne chodim na psychoterapii a k psychiatricce beru leky je mi porad hrozne spatne bojim se ze nezvladnu jit do jine prace v te stare jsem byla 13 let v lednu jdu na klinickou farmakologii kde nevim jak to bude pokrácovat zatim mi leci ruce a cevy mam pry v norme v lednu nastupuji na sest nedel na psychiatrii na hospitalizaci a pak mam doporuceno bandaz zaludku nebo jinou operaci kvuli hubnuti na ob klinice v Praze nevim co delat jsem uplne zoufala nevim jestli prodlouzit nemocenskou nebo zadat o duchod
Odpověď
Dobrý den,
z Vámi uvedených informací vyplývá, že Vám v lednu 2018 končí podpůrčí lhůta, která je důležitá pro výplatu nemocenského. Základní délka podpůrčí doby představuje 380 kalendářních dní. Nicméně v situaci, kdy lze předpokládat, že v určitém časovém horizontu (ne delším než 350 dnů) dojde ke zlepšení zdravotního stavu, může pojištěnec (např. Vy) požádat o její prodloužení. Prodloužit lze podpůrčí dobu celkově o výše zmiňovaných 350 kalendářních dnů, přičemž jednotlivé prodloužení nesmí být delší než 3 měsíce tzn. že po případném prodloužení podpůrčí lhůty o tři měsíce, je nutné v případě potřeby žádat o prodloužení znovu.
Žádost o prodloužení podpůrčí doby je vhodné podat cca. 1 měsíc před uplynutím podpůrčí doby, nelze ji však podat později než do 3 měsíců ode dne, kdy podpůrčí doba uplynula. Formulář žádosti o výplatu nemocenského po uplynutí podpůrčí doby je k dispozici na jednotlivých pobočkách Správy sociálního zabezpečení.
Na základě posouzení zdravotního stavu pojištěnce lékařem lékařské posudkové služby příslušná Okresní správa sociálního zabezpečení (dále jen OSSZ) vydá rozhodnutí. Je-li rozhodnutím OSSZ přiznána výplata nemocenského na další období, pak při jednotlivém prodloužení výplaty nemocenského může doba tohoto prodloužení činit maximálně 3 měsíce viz výše.
Více informací k této situaci naleznete zde: http://portal.gov.cz/portal/obcan/situace/191/193/4541.html#obsah
Pokud by však na základě posouzení Vašeho lékaře bylo zřejmé, že spíš než budoucí zlepšení Vašeho zdravotního stavu je potřeba Váš zdravotní stav začít posuzovat jako "dlouhodobě nepříznivý", nebude Vám nic bránit, abyste požádala o přiznání invalidního důchodu. Při posuzování nároku na invalidní důchod se posuzuje míra poklesu práceschopnosti a také splnění potřebné doby důchodového pojištění. Ohledně doby pojištění platí, že u osob starších 28 let je potřeba mít splněno alespoň 5 let pojištění za posledních 10 let před vznikem invalidity resp. před podáním žádosti. U pojištěnce staršího 38 let se podmínka potřebné doby pojištění pro nárok na invalidní důchod považuje za splněnou též, byla-li v období posledních 20 let vznikem invalidity získána doba pojištění alespoň 10 roků. Získání potřebné doby pojištění se nevyžaduje v případě, že invalidita vznikla jako následek pracovního úrazu nebo nemoci z povolání.
Poklesem pracovní schopnosti se rozumí pokles schopnosti vykonávat výdělečnou činnost v důsledku omezení tělesných, smyslových a duševních schopností ve srovnání se stavem, který byl u pojištěnce před vznikem dlouhodobě nepříznivého stavu. Za dlouhodobě nepříznivý zdravotní stav se považuje zdravotní stav, který omezuje tělesné, smyslové nebo duševní schopnosti pojištěnce významné pro jeho pracovní schopnost, pokud tento zdravotní stav trvá déle než jeden rok nebo podle poznatků lékařské vědy lze předpokládat, že bude trvat déle než jeden rok.
Pokud by bylo posudkovou komisí na základě předložených lékařských zpráv shledáno, že Vaše pracovní schopnost poklesla v rozmezí 35 % - 49 % jednalo by se o invaliditu prvního stupně, při poklesu nejméně o 50 % avšak nejvíce o 69 % by se jednalo o invaliditu druhého stupně, jestliže by bylo shledáno, že Vaše práceschopnost poklesla o 70 % jednalo by se o invaliditu třetího stupně.
Z výše uvedeného tedy vyplývá, že pro Vás nyní bude stěžejní probrat Váš předpokládaný vývoj zdravotního stavu s ošetřujícím lékařem a na základě této konzultace buď požádat o prodloužení podpůrčí doby nemocenského nebo požádat o invalidní důchod. Svoji situaci můžete samozřejmě zkonzultovat na některé z poboček ČSSZ viz http://www.cssz.cz/cz
V případě dalších či doplňujících dotazů se na nás můžete znovu obrátit.
S pozdravem
Petra Skuhrová
Občanská poradna Společnou cestou