Renta a PN při evidenci na ÚP

Dotaz ze dne 6. 12. 2017 14:53.

Otázka

Dobrý den, po pracovním úrazu jsem měla dva roky plný ID a pobírala rentu za ušlou mzdu. Letošního roku mě byl ID snížen na první stupeň a jsem v evidenci na ÚP kdy se odečítá 11000 minimální mzda a chtěla bych se zeptat jak se vypočítává renta při pracovní neschopnosti když nepobírám nemocenské dávky jako uchazeč o zaměstnání a může být odečítaná minimální mzda když jí v současné době nemohu dosáhnout. Předem děkuji za odpověď

Odpověď

Dobrý den,

funkcí renty (tj. náhrady za ztrátu na výdělku po skončení pracovní neschopnosti) z důvodu nemoci z povolání je vyrovnat ztrátu na výdělku, kterou jste utrpěla v důsledku nemoci z povolání. V praxi by měla činit rozdíl mezi průměrným výdělkem před vznikem nemoci z povolání (resp. v situaci, kdy by k nemoci z povolání nedošlo) a reálnou situací (po vzniku nemoci s povolání. Dokud jste vedená na Úřadu práce, měla by její výše odpovídat rozdílu mezi mzdou, kterou byste dosahovala, pokud byste nadále pracovala ve svém zaměstnání, a podporou v nezaměstnanosti. V případě, že byste nastoupila (během podpůrčí doby nebo po jejím skončení) do nějakého zaměstnání, výše renty by měla odpovídat opět rozdílu mezi mzdou, kterou byste dosahoval ve svém původním zaměstnání a mzdou v tomto novém zaměstnání. V případě, že byste z Úřadu práce do žádného zaměstnání nenastoupila (při tom je ovšem třeba zohlednit předpoklad, že se přiměřeně snažíte si nějakou vhodnou - s ohledem na aktuální zdravotní stav - práci získat), výpočet mzdy by odpovídal rozdílu mezi Vaší mzdou, kterou byste dosahovala v případě trvání původního zaměstnání, a minimální mzdou. Jinými slovy, pokud není žádné další zaměstnání po vzniku nemoci z povolání, která by se pro účely výpočtu výše renty dalo použít, započítává se fiktivně minimální mzda, stanovená příslušnými právními předpisy a k tomu se ve Vašem případě přičítá ještě invalidní důchod, který pobíráte. Minimální mzda v současnosti činí 11 000 Kč, přičemž od 1.1.2018 se má zvyšovat na 12 200 Kč. Výše renty podléhá rovněž valorizacím dle příslušných podzákonných právních předpisů.

Co se týká Vaší první otázky, tak v případě pracovní neschopnosti (z jiného důvodu než z důvodu původního pracovního úrazu) máte nárok na náhradu na ztrátu na výdělku po pracovní neschopnosti dle § 271b odst. 2 zákoníku práce. Tato skutečnost by neměla mít na výši renty vliv, protože v případě pracovní neschopnosti byste ani ve Vašem původním zaměstnání nepobírala plnou náhradu mzdy.

V případě, že by se jednalo o pracovní neschopnost z důvodu původního pracovního úrazu, měla byste nárok na náhradu na ztrátě na výdělku po dobu pracovní neschopnosti dle §271a odst. 2 zákoníku práce. Ten uvádí, že: Náhrada za ztrátu na výdělku po dobu pracovní neschopnosti přísluší zaměstnanci i při jeho další pracovní neschopnosti z důvodu téhož pracovního úrazu nebo nemoci z povolání. Průměrným výdělkem před vznikem škody podle předchozí věty je průměrný výdělek zaměstnance před vznikem této další škody. Jestliže před vznikem této další škody příslušela zaměstnanci náhrada za ztrátu na výdělku po skončení pracovní neschopnosti, náhrada za ztrátu na výdělku podle odstavce 1 se zaměstnanci poskytne do výše částky, do které by mu příslušela náhrada za ztrátu na výdělku po skončení pracovní neschopnosti, kdyby nebyl neschopen práce. Za výdělek po pracovním úrazu nebo po zjištění nemoci z povolání se považuje náhrada mzdy nebo platu podle § 192 nebo odměny z dohody podle § 194 a nemocenské. Zde je výše renty rozdílem mezi průměrnou mzdou, kterou byste dosahovala v původním zaměstnání a výší nemocenské, resp. náhradou mzdy (které ovšem nepobíráte). Přičemž se zohledňuje i invalidní důchod, který pobíráte.

Co se týká dotazu, zda Vám při invaliditě prvního stupně může být pro účely výpočtu renty odečítána částka minimální mzdy, není mi zcela jasné, zda se dotazujete v tom smyslu, zda zaměstnavatel (resp. pojišťovna) postupuje správně, když odečítá částku minimální mzdy obecně po dobu Vaší invalidity (zde je třeba odpovědět kladně, viz § 271b odst. 3 věta druhá zákoníku práce, protože se předpokládá, že osoba s prvním stupněm invalidity je schopná si najít práci, která je oceňována alespoň minimální mzdou), nebo máte na mysli pouze období pracovní neschopnosti. I v tomto posledně uváděném případě a za předpokladu, že se jedná o pracovní neschopnost, která má jinou příčinu než původní pracovní úraz, se bude postupovat obdobně (viz § 271b odst. 2 zákoníku práce), takže výše renty se nebude měnit. Opačný případ by ve skutečnosti vedl k tomu, že lidé v pracovní neschopnosti by dostávali větší finanční částku než lidé práceschopní, což by působilo značně demotivačně.

Pokud byste potřebovala některé informace upřesnit, je možné se na nás opět obrátit.

S přáním hezkého dne Jan Petr Kosinka

Souhlasím se vším