Manžel ve vězení, mám nárok na příspěvek na dítě?

Dotaz ze dne 18. 12. 2017 03:37.

Otázka

Dobrý den, jsem v 7 měsíci těhotenství, jsem zamestnana na dobu určitou (do 19.6) pracuji cca 6 měsíců. Manžel je ve vezeni také 6 měsíců, pracuje jako kuchař, manžel má syna platí alimenty cca 1400 měsíčně. První dotaz je : mám nárok na mateřskou když jsem pracovala jen 6 měsíců, ale zdravotní pojištění mi predtim platila škola, teď v práci? Druhy dotaz je; mám nárok na nějaký příspěvek na základě toho ze je manžel ve vezeni? Třetí dotaz je mám nárok na porodné ? Čistý měsíční plat je 15000. Děkuji za odpověď

Odpověď

Vážená paní,

k Vašemu prvnímu dotazu: v případě zjištění těhotenství můžete postupně mít nárok na následující dávky:

Nejprve při rizikovém těhotenství před 8. týdnem před předpokládaným termínem porodu je to A) náhrada mzdy a B) nemocenská. Od 8. až 6. týdne před předpokládaným termínem porodu je to C) peněžitý příspěvek v mateřství (PPM), tzv. mateřská, nebo nemocenské v souvislosti s porodem a po té D) rodičovský příspěvek. Tyto dávky však můžete pobírat jen v případě, že Vám na ně vznikne nárok, viz níže. Dále platí, že PPM je vyšší než nemocenská, rodičovský příspěvek lze pobírat v jedné ze tří pevně stanovených variant. V případě, že na PPM nevznikne nárok, je možné pobírat rovnou od porodu dítěte rodičovský příspěvek. Podmínky čerpání rodičovského příspěvku jsou popsány na stránkách Ministerstva práce a sociálních věcí, viz zde:https://portal.mpsv.cz/soc/ssp/obcane/rodicovsky_prisp přičemž je třeba doplnit, že od Nového roku 2018 vstoupí v platnost několik novelizací, jako například navýšení celkové částky za vícečata, možnost rychlejšího čerpání či možnost čerpat rychlejším způsobem rodičovský příspěvek i pro rodiče, kterým nevznikl nárok na peněžitou pomoc v mateřství.

1. Mateřská je vyšší než nemocenská, proto zaměstnankyně na rizikovém těhotenství nejdříve pobírají nemocenskou a od 8. až 6. týdne před očekávaným porodem mateřskou. Výše mateřské závisí na dosahovaném příjmu za předpokladu splnění podmínky účasti na nemocenském pojištění po dobu alespoň 270 dní v posledních dvou letech a trvání účasti na nemocenském pojištění, případně trvání ochranné doby po skončení nemocenského pojištění (zaměstnání). Do této doby se započítává jednak doba zaměstnání a jednak doba studia na SŠ nebo VŠ pokud bylo úspěšně ukončeno. Přiznání mateřské tedy není automatické. Mateřská se pobírá 28 týdnů, pokud bylo před porodem vyčerpáno méně než 6 týdnů z jiného důvodu než z důvodu předčasného porodu, pobírá se tato dávka jenom 22 týdnů po porodu.

2. Na základě toho, že manžel je ve vězení, sám o sobě žádný nárok na dávky nevzniká. Výkon trestu odnětí svobody by však mohl mít vliv na výši životního minima společně posuzovaných osob pro přiznání dávek státní sociální podpory, případně dávek v hmotné nouzi.

3. Porodné se vyplácí na 1. dítě 13 000 Kč a na 2. dítě 10 000 Kč, avšak mají na ně nárok pouze rodiny, které mají příjem do 2,7 násobku životního minima. Na porodné u prvního dítěte tak v roce 2017 dosáhnou domácnosti s čistým příjmem do 20 817 korun, u matky-samoživitelky do 13 176 korun. Při narození druhého dítěte se do životního minima rodiny počítají už dvě děti. Pokud je první z nich mladší šesti let, mají na porodné u druhého dítěte nárok rodiny s příjmem do 25 515 korun měsíčně, u matky-samoživitelky do 17 874 korun. V případě staršího sourozence se hranice životního minima ještě mírně zvyšuje. Všechny tyto částky se v příštím roce ještě o něco zvýší. Z toho plyne, že pokud se jedná o první dítě, tak by záleželo, zda byste byla posuzována bez manžela (je možné požádat o jeho vyloučení ze společně posuzovaných osob), nebo společně s manželem (potom by se však započítával do společného příjmu i příjem manžela, pokud pracuje). Ať v prvním, tak ve druhém případě (pokud manžel vydělává více než 6 000 Kč čistého měsíčně) se zdá pravděpodobnější, že při Vašem příjmu 15 000 Kč čistého na porodné mít nárok nebudete.

S pozdravem Jan Petr Kosinka

Souhlasím se vším