Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
Příspěvek na bydlení .
Otázka
Dobrý den, Bydlím ve státním bytě, kde mám trvalý pobyt. Mám kamarádku která by chtěla se mnou bydlet,chci jí samozřejmě nahlásit na bytovém odboru na služby aby se zvýšil počet osob a neměl s tím pak někdy problém, bez trvalého pobytu. Příspěvek na bydlení již pobírám,a chci se Vás zeptat, jestli když kamarádku nahlásím jen na služby na bytovém odboru, jestli budu mít nadále nárok na příspěvek na bydlení? Nebo jestli se mi bude započítávat do společně posuzovaných osob? Jak když tak nadále postupovat?
Dále bych se chtěl ještě zeptat, jestli když babička také brala k důchodu příspěvek na bydlení ale šla od prosince do domova pro seniory, jestli bude mít ještě za 4. čtvrtletí nárok? Nájemné za Říjen Listopad a Prosinec zaplatila, ale nevím jak to je když člověk vlastně ukončí nájemní vztah,můžete prosím poradit? Předem děkuji za odpověd.
Odpověď
Dobrý den,
mezi podmínky nároku na získání příspěvku na bydlení patří mimo jiné i trvalý pobyt žadatele o dávku a určitý poměr mezi příjmy a náklady na bydlení žadatele a společně posuzovaných osob. Společně posuzovanými osobami u této dávky jsou osoby, které v daném bytě mají hlášen trvalý pobyt. Jestliže tedy Vaše kamarádka nebude mít v bytě trvalý pobyt, nemůže být zahrnuta do společně posuzovaných osob, její příjmy by tak nebyly zahrnuty do posuzovaných příjmů. Nicméně pokud se bude částečně podílet na úhradě nákladů spojených s bydlením, měl byste v žádosti o dávky tuto částku přiznat.
Co se týká příspěvku na bydlení pro Vaší babičku, zde je třeba si uvědomit, že o příspěvek se žádá vždy zpětně za předchozí období, pokud byly splněny podmínky pro jeho přiznání. Zákon o státní soc.podpoře uvádí, že "Změní-li oprávněná osoba, která je v bytě hlášena k trvalému pobytu, tento pobyt v průběhu kalendářního měsíce, přihlíží se k této změně pro účely příspěvku na bydlení až od následujícího kalendářního měsíce". Pokud se tedy maminka přestěhovala do domova pro seniory v průběhu prosince, příspěvek na bydlení za prosinec by jí měl být vyplacen (splňuje i další podmínky pro příspěvek).
S pozdravem
Jan Petr Kosinka a Kateřina Čočková