otec samozivitel

Dotaz ze dne 27. 3. 2018 15:33.

Otázka

Dobrý den ,zůstal jsem sám s roční dcerkou a nevím na které dávky mám nárok. Jestli mohu žádat a hmot nouzi když busu brát mateřskou. Děkují

Odpověď

Vážený pane,

vzhledem k tomu, že neuvádíte okolnosti (např. důvod absence matky) ani podrobnosti Vaší příjmové a majetkové situace, musím zůstat pouze v obecné rovině.

V zásadě v úvahu přicházejí následující zdroje finančních prostředků (kromě případného Vašeho vlastního příjmu).

1. Výživné od matky pro dítě, případně pro Vás jako rozvedeného manžela (pokud jste byli manželé). (Teoreticky by se dalo uvažovat i o požadování výživného pro "neprovdaného" otce po matce dítěte, to ovšem zákon nestanovuje a bylo by nutné žalobou uplatňovat v poslední instanci u Ústavního soudu s ohledem na rovnost před zákonem a analogii výživného pro neprovdanou matku po dobu 2 let (i v případě kladného rozhodnutí by zřejmě byla menší než opačná analogie z důvodu nemožnosti započíst kompenzaci za porod a slehnutí)).

2. Za druhé to jsou platby ze systému státního nemocenského pojištění (za splnění stanovených podmínek účasti na pojištění):

a) Peněžitá pomoc v mateřství

Základní podmínky nároku na tuto dávku jsou: V den, od něhož je dávka přiznávána, musí trvat účast na nemocenském pojištění nebo ochranná lhůta a v posledních dvou letech před tímto dnem musí trvat účast na nemocenském pojištění po dobu aspoň 270 dnů. U OSVČ je další podmínkou nároku na peněžitou pomoc v mateřství účast na nemocenském pojištění jako OSVČ po dobu aspoň 180 kalendářních dnů v posledním roce přede dnem počátku podpůrčí doby.

U pojištěnce, pokud převzal dítě do péče (na základě rozhodnutí příslušného orgánu, z důvodu úmrtí matky, z důvodu dlouhodobého závažného onemocnění matky nebo na základě dohody podle tohoto zákona) činí podpůrčí doba 22 týdnů ode dne převzetí dítěte do péče (31 týdnů při převzetí dvou a více dětí zároveň).

Peněžitou pomoc v mateřství je možno pobírat nejdéle do 1 roku věku dítěte, jde-li o dávku náležející z titulu porodu dítěte. Jde-li o dávku náležející z titulu převzetí dítěte do náhradní péče - do 7 let věku a 31 týdnů.

b) Dávka otcovské poporodní péče (otcovská)

Nárok na dávku má otec dítěte, který o dítě pečuje a osoba (muž nebo žena), která převzala dítě do péče nahrazující péči rodičů, na základě rozhodnutí příslušného orgánu. Za otce dítěte je pro účely této dávky považován ten, kdo je v matrice (knize narození) zapsán jako otec.

Otcovská náleží, jen nastal-li nástup na otcovskou v období 6 týdnů ode dne narození dítěte, anebo ode dne převzetí dítěte do péče, jestliže takové dítě nedosáhlo 7 let věku. Otcovská náleží jen jednou a to i v případech, kdy pojištěnec pečuje o více dětí narozených současně nebo o více dětí převzatých současně do péče.

Nárok na otcovskou nevznikne, jestliže k nástupu na otcovskou dojde po zániku pojištění, to znamená, že u otcovské neplyne ochranná lhůta.

Podpůrčí doba (tj. doba výplaty dávky) činí u otcovské maximálně 1 týden bez možnosti přerušení a začíná dnem nástupu na otcovskou. Pro volno v zaměstnání využijí otcové rodičovskou dovolenou.

3. Dále jsou to dávky ze systému státní sociální podpory: i zde ovšem musí být splněny určité podmínky (např. výše příjmu). Dávky státní sociální podpory.

a) Přídavek na dítě

Přídavek na dítě je základní dlouhodobou dávkou poskytovanou rodinám s dětmi. Nárok mají rodiny s příjmem do 2,7násobku životního minima. Přídavek na dítě je poskytován ve třech výších podle věku dítěte a ve dvou výměrách podle druhu příjmu. Ve zvýšené výměře dávka náleží, pokud některá ze společně posuzovaných osob má příjem z výdělečné činnosti nebo z určitých dávek.

Věk nezaopatřeného dítěte Přídavek základní zvýšená výměra do 6 let 500 800 6 – 15 let 610 910 15 – 26 let 700 1000

b) Rodičovský příspěvek

Nárok na rodičovský příspěvek má rodič, který po celý kalendářní měsíc osobně, celodenně a řádně pečuje o dítě, které je nejmladší v rodině, a to až do vyčerpání celkové částky 220 000 Kč, nejdéle do 4 let věku dítěte. V případě, že nejmladším dítětem v rodině jsou 2 a více dětí narozených současně, má rodič nárok až na vyčerpání celkové částky 330 000 Kč. Jestliže lze alespoň jednomu z rodičů v rodině stanovit k datu narození nejmladšího dítěte v rodině 70 % 30násobku denního vyměřovacího základu v částce převyšující 7 600 Kč, může rodič volit měsíční výši čerpání rodičovského příspěvku až do této výše. Pokud žádá o rodičovský příspěvek o dvě a více současně narozené děti, může provést volbu až do výše 1,5 násobku 70% 30násobku denního vyměřovacího základu. V případě, že denní vyměřovací základ lze stanovit u obou rodičů, vychází se z toho základu, který je vyšší, aniž rodič s vyšším denním vyměřovacím základem o rodičovský příspěvek žádá, nebo ho pobírá. Pokud ani jednomu z rodičů nelze stanovit denní vyměřovací základ, nebo 70 % 30násobku denního vyměřovacího základu je nižší než 7 600 Kč, rodič volí výši rodičovského příspěvku až do částky 7 600 Kč měsíčně, v případě dvou a více současně narozených dětí do částky 11 400 Kč měsíčně. Volbu výše rodičovského příspěvku je možno měnit jedenkrát za tři měsíce.

Podmínkou nároku na rodičovský příspěvek je, že dítě mladší 2 let navštěvuje jesle, mateřskou školu nebo jiné zařízení pro děti předškolního věku v rozsahu nepřevyšujícím 46 hodin v kalendářním měsíci. Dítě může navštěvovat léčebně rehabilitační zařízení nebo jesle, mateřskou školu nebo obdobné zařízení pro zdravotně postižené předškolní děti v rozsahu nepřevyšujícím 4 hodiny denně. Dítě zdravotně postižené může navštěvovat jesle, mateřskou školu nebo obdobné zařízení pro děti předškolního věku v rozsahu nepřevyšujícím 6 hodin denně. Dítě, jehož osamělý rodič nebo oba rodiče jsou závislí na pomoci jiné osoby ve stupni III nebo IV, může navštěvovat jesle, mateřskou školu nebo obdobné zařízení pro děti předškolního věku v rozsahu nepřevyšujícím 4 hodiny denně. U dítěte, které dovršilo 2 roky věku, není docházka do zařízení omezena.

Příjmy rodiče nejsou sledovány. Rodič může při nároku na výplatu rodičovského příspěvku zlepšovat sociální situaci rodiny výdělečnou činností, ale musí v této době zajistit péči o dítě jinou zletilou osobou.

d) Příspěvek na bydlení

Touto dávkou stát přispívá na náklady na bydlení rodinám a jednotlivcům s nízkými příjmy. Nárok na příspěvek na bydlení má vlastník nebo nájemce bytu přihlášený v bytě k trvalému pobytu, jestliže 30 % (v Praze 35 %) příjmů rodiny nestačí k pokrytí nákladů na bydlení a zároveň těchto 30 % (v Praze 35 %) příjmů rodiny je nižší než příslušné normativní náklady stanovené zákonem. Více informací najdete na portálu MPSV

e) Porodné

Touto dávkou se rodině s nízkými příjmy jednorázově přispívá na náklady související s narozením dítěte, nárok na porodné je vázán na stanovenou hranici příjmů v rodině. Nárok na porodné má rodina, které se narodilo první nebo druhé živé dítě a jejíž příjem v kalendářním čtvrtletí předcházejícím narození dítěte byl nižší než 2,7násobek životního minima rodiny. Výše porodného činí 13 000 Kč na první živě narozené dítě, při narození druhého živého dítěte je to 10 000 Kč.

4.Poslední možností je pomoc v hmotné nouzi, kde se poměrně přísně hodnotí Vaše příjmové a majetkové poměry a na základě toho příslušný orgán rozhoduje o přiznání nebo nepříznání dávek. V zásadě se jedná o:

a) Příspěvek na živobytí

b) Doplatek na bydlení

c) Mimořádná okamžitá pomoc

Zda budete mít nárok na některou z dávek pomoci v hmotné nouzi i za současného pobírání peněžitého příspěvku v mateřství (mateřské) - možná jste měl spíše na mysli rodičovský příspěvek - bude záviset na jeho výši a počtu společně posuzovaných osob (případně dalších Vašich závazcích - např. výživné), jakož případně i na Vašich dalších příjmových (výživné od matky dítěte apod.) a majetkových poměrech. Žádost je možné podat na Úřadech práce na oddělení výplat dávek v hmotné nouzi.

5. V případě, že došlo k úmrtí matky, případaly by v úvahu ještě další dvě dávky

a) pohřebné

b) sirotčí důchod

Podrobnosti o jednotlivých druzích dávek, podmínkách jejich přiznání i způsobu podávání žádostí je možné zjistit též na stránkách Ministerstva práce a sociálních věcí, viz https://www.mpsv.cz/cs/ Pracovníci na příslušných pracovištích podléhajících Ministerstvu práce a sociálních věcí (Úřadu práce) by Vám měli být schopni pomoci s vyplněním příslušných žádostí o dávky.

Pokud by nějaké nějasnosti přetrvávaly i po prostudování těchto informací, je možné se u nás telefonicky objednat k osobní konzultaci.

S pozdravem a přáním všeho dobrého

Jan Petr Kosinka

Souhlasím se vším