Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
Prodloužení neschopenky
Otázka
Dobrý den,byla jsem dlouhodobě nemocná(21měsíců)Po čtvrté jsem žádala o prodloužení neschopenky a pani posudková lékařka prohlásila,že jsem měla dost času se uzdravit.Neměla jsem ještě výsledky z vyšetření.Teď bych ráda napsala co jsem absolvovala za 21 měsíců.Operace páteře s následkem nehybmosti nohy(chodím s holí,akutní zánět slinivky,operace žlučníku,psychický kolaps.....Mám diety.Nemám dokončenou rehabilitaci a některá vyšetření.Zjistila jsem,že vlastně nejsem nemocná.Mohu se nějak bránit????
Odpověď
Dobrý den,
proti rozhodnutí lékaře o ne/prodloužení neschopenky je možné se bránit tzv. Návrhem na přezkoumání lékařského posudku dle § 46 zákona o specifických lékařských službách (z. č. 373/2011 Sb.). Pokud lékař ukončil neschopenku, je třeba tento návrh podat do 3 dnů.
Pokud už tato lhůta uplynula, je možné vystavit "neschopenku" novou, a to i jiným lékařem.
Od dočasné pracovní neschopnosti (tedy výše zmíněné "neschopenky") je třeba odlišit nemocenské dávky a tzv. podpůrčí dobu. Po dobu trvání dočasné pracovní neschopnosti náleží osobě (za splnění dalších podmínek) dávka nemocenského pojištění -- "nemocenské". Základní doba poskytování této dávky je 380 kalendářních dnů (tzv. podpůrčí doba). Po uplynutí této doby je třeba žádat o její prodloužení (na ČSSZ), kterému je možné vyhovět vždy na 3 měsíce. Celková maximální délka podpůrčí doby je 730 dnů.
Těmito mechanismy má být řešena DOČASNÁ pracovní neschopnost - pokud je zřejmé, že v daných lhůtách nedojde k uzdravení a zapojení osoby zpět do pracovního procesu, je třeba věc řešit žádostí o přiznání invalidity a výplatu invalidního důchodu. Žádost se podává na místně příslušné pobočce ČSSZ) - sepisují ji pracovníci s občany přímo na pobočce. Je vhodné se předem poradit s lékařem, který vystaví lékařskou zprávu, jež k žádosti přiložíte. Zvlášť pokud, (jak uvádíte) došlo k trvalému zdravotnímu omezení (nehybnost nohy). Ještě poslední poznámka: rozhodnutím o vzniku invalidity ze zákona zaniká neschopenka (protože není možné být pro stejnou diagnózu v dočasné pracovní neschopnosti a zároveň invalidní).
V případě dalších nebo doplňujících dotazů nás můžete opět kontaktovat.
S pozdravem
Markéta Vávrová
Občanská poradna Společnou cestou