Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
OSVČ v zemi mimo EU a přivýdělek v ČR
Otázka
Dobrý den, manžel podniká jako OSVČ v USA, což je mimo EU. Ráda bych se Vás zeptala, jestli když přijede třeba na 3 měsíce do ČR za svojí rodinou, jestli si může v ČR také přivydělat jako OSVČ a jak se to v tomto případě daní? Dále bych se chtěla zeptat, jestli mohu v ČR požádat o příspěvek na bydlení, když nemám žádné příjmy, jsem evidovaná na zdravotní pojišťovně jako matka pečující o 2 děti do 15 let a manžel má příjmy jako OSVČ ze zahraničí, kde pobývá většinu času, ale trvalé bydliště má zapsané u mě v ČR. Máme společnou domácnost, jsme majiteli řadového domku a jelikož naše společné příjmy i s mým manželem, který pobývá v zahraničí nejsou velké, ráda bych požádala ještě o příspěvek na bydlení. Chtěla bych se zeptat, jestli manžel, pokud by tady v ČR si chtěl také přivydělat, jestli musí být regisgtrován na finančním úřadě a pokud ano, jestli to je vedlejší, nebo hlavní příjem i vzhledem k tomu, že má hlavní příjem v zahaničí. Také bych potřebovala vědět, jestli v ČR musí platit sociální zabezpečení a zdravotní pojišťovnu. Předem děkuji za informace S pozdravem
Odpověď
Dobrý den,
Váš dotaz je poměrně komplikovaný, pokusíme se na něj postupně odpovědět. Podnikatelské záležitosti však do sociálního poradenství nespadají, proto informace budou stručnější.
Váš manžel podniká v cizině jako OSVČ, předpokládám že na základě tamního povolení, resp. tamních právních předpisů. Pokud chce podnikat v ČR, pak záleží na charakteru podnikatelské činnosti, zda je k tomu zapotřebí živnostenské oprávnění či nikoli (např. u umělců), případně jiná skutečnost (např. u advokátů, exekutorů, lékařů...). Pokud jde o činnost, která podléhá živnostenskému oprávnění, pak bude muset požádat o jeho vydání na kterémkoli živnostenském úřadě. Následně se bude muset registrovat u finančního úřadu, zdravotní pojišťovny a na České správě sociálního zabezpečení, což může jednotně na živnostenském úřadě přes tzv. jednotný registrační formulář. Podrobnější informace naleznete např. zde http://www.jakpodnikat.cz/jak-zacit-podnikani.php, případně na živnostenském úřadě.
Daňovou problematiku doporučujeme konzultovat s finančním úřadem. Pravděpodobně daňové přiznání k dani z příjmu fyzických osob bude podávat v Česku. Český zákon o daních z příjmů uvádí, že ti, kdo mají na území ČR bydliště nebo se zde obvykle zdržují, musí platit daň jak z příjmů plynoucích ze zdrojů na území České republiky, tak ze zdrojů v zahraničí.
Problematickým momentem může být zhodnocení, kde má manžel bydliště, a to jak pro daňové účely, tak pro dávky státní sociální podpory (např. příspěvek na bydlení).
O příspěvek na bydlení můžete určitě zkusit požádat. Otázkou je, zda a v jaké výši vám bude schválen. Obecnou podmínkou pro přiznání dávek je, že žadatel a osoby s ním posuzované mají na území ČR hlášen trvalý pobyt a zároveň zde mají bydliště.
Příspěvek na bydlení je dávka přispívající ke krytí nákladů na bydlení pro rodiny s nízkými příjmy. Budete tedy muset doložit veškeré Vaše příjmy, a také příjmy všech společně posuzovaných osob (lidí, kteří jsou u vás v domě hlášeni k trvalému pobytu). Další skutečnosti, které se dokládají, jsou náklady na bydlení za předchozí kalendářní čtvrtletí. Není podstatné, jestli je nemovitost Vaše nebo jste v nájmu, důležité je, abyste tam, kde žádáte, měla trvalý pobyt. Můžete si zkusit spočítat výši příspěvku na bydlení na této kalkulačce: https://www.penize.cz/kalkulacky/prispevek-na-bydleni
S přáním hezkého dne
Kateřina Čočková a Barbora Petružálková
Občanská poradna Společnou cestou