Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
Neschopenka
Otázka
Dobrý den, Chtěla bych se zeptat ohledně převedení neschopenky k jinemu lékaři. V prosinci minulého roku mě byl po úrazu diagnostikován rozštěp páteře. Byla jsem na vyšetření v oblastní nemocnici v Českých Budějovicích. Bohužel praktickou lékařku mám 100km daleko, samozřejmě neschopenku mě vydala, ale urguje abych si ji převedla do nemocnice, kde mě stále vesele odmítají. Pořád jsem doma, budu docházet na rehabilitace dokud se to nezlepší, ale potřebovala bych vystavit lístek na peníze, který mi už praktická lékařka nevystaví. Co mám teď dělat? Předem děkuji za odpověď.
Odpověď
Dobrý den,
lístek na peníze - správně "Potvrzení o trvání pracovní neschopnosti" by Vám měla potvrdit lékařka, která vystavila neschopenku, dle § 61 písm. j) zákona o nemocenském pojištění je to jednou měsíčně její povinnost, pokud pracovní neschopnost trvá.
Převedení neschopenky k jinému lékaři zákon výslovně neupravuje, v praxi je to ale možné. Praktická lékařka by Vám měla předat příslušné díly tiskopisu o pracovní neschopnosti a příslušné OSSZ oznámit převedení do péče jinému lékaři (odborného z nemocnice, kam skutečně docházíte). Tiskopisy předáte tomuto lékaři a nadále Vás právě on povede jako práce neschopnou a lístek na peníze by Vám měl vydávat právě on. Samozřejmě je třeba se s příslušným lékařem nejdříve domluvit, že "Vás převezme" - myslím, že by mohlo pomoci, kdyby Vám praktická lékařka napsala zprávu ve smyslu, že pro další léčbu je třeba, abyste byla v péči odborníka. Také by bylo možné poukázat na vzdálenost, kterou musíte k ošetřující lékařce, u které jste v pracovní neschopnosti, urazit kvůli kontrolám. Případně je možné řešit odmítnutí převzetí do péče u jiného lékaře s příslušnou zdravotní pojišťovnou.
Jak v situaci, kdy praktická lékařka odmítá vydat lístek na peníze, tak ve chvíli, kdy Vás odmítne převzít do péče i s neschopenkou nový lékař, doporučuji obrátit se na příslušnou OSSZ.
V případě dalších nebo doplňujících dotazů nás můžete opět kontaktovat.
S pozdravem
Markéta Vávrová
Občanská poradna Společnou cestou