Těhotenství ve výpovědní době

Dotaz ze dne 25. 4. 2019 21:15.

Otázka

Dobrý den, chtěla bych se zeptat jak je to s mateřskou a nemocenskou v případě, když otěhotním ve výpovědní době v zaměstnání, ve kterém pracuji asi 4.rokem. Děkuji za odpověď

Odpověď

Dobrý den,

jestliže se jedná o zaměstnání, ve kterém je za Vás hrazeno sociální pojištění (tedy i nemocenské pojištění), potom bude záležet, zda výpověď Vám dal zaměstnavatel či jste výpověď podala sama.

Pokud Vám výpověď dal zaměstnavatel, potom vznikem těhotenství se běh výpovědní doby přerušuje, pracovní poměr trvá dál a skončí až po uplynutí zbývající části výpovědní doby po skončení ochranné doby, tj. po skončení mateřské a rodičovské dovolené. Vznik těhotenství je třeba zaměstnavateli oznámit a doložit.

Pokud jste dala výpověď Vy, pracovní poměr skončí uplynutím výpovědní doby, ledaže byste se se zaměstnavatelem dohodla jinak.

V případě, že by pracovní poměr skončil, běží pro nemoc sedmidenní ochranná lhůta a pro peněžitou pomoc v mateřství (dále jen PPM) dokonce 180 dní. Jinými slovy pokud byste skončila tak, abyste nastoupila na PPM (což můžete nejdříve 8 týdnů před termínem předpokládaného porodu) do 180 dní od skončení pracovního poměru, potom máte na peněžitou pomoc v mateřství nárok.

Pokud mezi ukončením pracovního poměru a nástupem na PPM nebudete pracovat, může to mít vliv na její výši. Případná nepojištěná doba mezi ukončením pracovního poměru a nástupem na PPM totiž bude mít vliv na výši denního vyměřovacího základu, a tedy i na výši PPM. Je proto otázka, zda pro Vás nebude výhodnější si ještě najít na tu dobu nějakou práci, aby Vám doba bez pojištění nesnižovala výpočtový základ pro dávky PPM. I kdybyste si sehnala nějakou práci s nižší mzdou, i v takovém případě by to pro Vás mělo význam, protože průměr by se snížil méně, než v případě, že byste byla zcela nepojištěná. Pokud byste však byla na tzv. rizikovém těhotenství (nebo z jiného důvodu v pracovní neschopnosti), pak by se pro PPM použil stejný vyměřovací základ jako pro nemocenské.

Na závěr ještě doplním, že skončí-li pracovní poměr, je třeba vyřešit hrazení pojistného na zdravotní pojištění. Budete-li v pracovní neschopnosti, pak pojistné hradí stát. Taktéž evidujete-li se na úřadě práce, budete-li osobně celodenně pečovat o nezletilé dítě do 7 let jeho věku nebo z jiného důvodu budete státním pojištěncem. V opačném případě byste si musela pojistné hradit sama, ledaže byste byla zaměstnaná.

Pokud byste potřebovala ještě něco doplnit, můžete se na nás opět obrátit.

S přáním hezkého dne

Kateřina Čočková

Občanská poradna Společnou cestou

Souhlasím se vším