Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
Výživné na studenta
Otázka
Dobrý den, bydlím se svojí matkou a sestrou a matčiným přítelem u něj doma. Vzhledem k napjatým vztahům mezi mnou a přítelem (odmítal jsem mu odevzdávat svou výplatu z brigády) jsem od něho dostal letenku pryč z domu. Prý se mám do svých 18ti, což je příští měsíc odstěhovat. Nebaví ho prý zadarmo živit studenta. Studování je prý k ničemu a já se jenom válím ve škole. Vzhledem k tomu, že bydlení není naše, tak jsou mé nároky asi velmi mizivé. Mohl bych si ale platit školní internát. Proto se ptám, mám li nějaké právo na vymáhání výživného od matky, neboť jsem v její péči. Vzhledem k tomu, že přítel jí přesvědčil, že je povinné se starat o dítě jen do 18ti let a když studuje, tak je to prý jeho problém, nevidím v domluvě moc velkou šanci. Máma je nyní přesvědčena, že osmnáctkou její povinnosti ke mně končí, tak proč by mi měla něco dávat? I když se o sebe ze studijních důvodu nemůžu postarat... Dodávám, že opravdu nejsem ten věčný student. Je mi 17, jsem ve třeťáku a patřím k premiantům. + Víkendy trávím na brigádě.
Odpověď
Dobrý den,
z § 859 Občanského zákoníku vyplývá, že: "Vyživovací povinnost a právo na výživné nejsou součástí rodičovské odpovědnosti, jejich trvání nezávisí na nabytí zletilosti ani svéprávnosti." V tomto směru máte naprostou pravdu, že dovršením 18. roku automaticky nezaniká vyživovací povinnost rodičů vůči dítěti.
V Občanské zákoníku je dále uvedeno, že: "Předci a potomci mají vzájemnou vyživovací povinnost (viz § 910 odst. 1)". V neposlední řadě je v Občanském zákoníku stanoveno, že: "Výživné lze přiznat, jestliže oprávněný není schopen sám se živit."
Pokud tedy shrneme výše uvedené informace a zároveň je posoudíme ve vztahu k Vaší situaci, je zjevné, že vyživovací povinnost Vaší matky (nikoliv jejího přítele!) vůči Vám bude trvat do doby, než se budete schopen sám živit. Ve svém dotaze se nezmiňujete, zda máte otce. Pokud ano, vztahuje se vyživovací povinnost vůči Vám i na něj.
V situaci kdy se chcete z popsaných důvodů odstěhovat na školní internát, je na místě matku (případně i otce) upozornit na výše zmíněná ustanovení zákona a zkusit se s ní dohodnout na výživném. Jestliže k dohodě nedojde, máte právo obrátit se na soud s návrhem na určení vyživovací povinnosti vůči matce (případně i otci - pokud by s ním také nebylo možné vyřešit situaci dohodou), přičemž se bude posuzovat její i Vaše majetková situace včetně příjmů. V situaci kdy by Vám hrozilo, že se ocitnete zcela bez finančních prostředků, můžete u soudu současně s návrhem na stanovení výživného také návrh na předběžné opatření v určení vyživovací povinnosti matce. Nicméně je dobré vědět, že o předběžném opatření soud rozhoduje ve zkráceném řízení (do 7 dnů), a je tedy potřeba ho mít důkazně dobře připravené.
Vzory návrhů naleznete na internetu např. zde:https://www.zbynekmlcoch.cz/ke-stazeni/rodinne-pravo-vzory/zaloba-o-stanoveni-vyzivneho-pro-zletileho-potomka-vzor-ke-stazeni-zdarma
V případě potřeby je možné se obrátit osobně na některou z občanských poraden, kde Vám mohou jejich pracovníci pomoci při jejich sestavení. Kontakty naleznete zde: www.obcanskeporadny.cz
Pro úplnost také dodávám, že je možné zkusit zjistit, zda Vaše škola poskytuje sociální stipendium pro studenty. Případně se lze obrátit i na některou z nadací např. Technickou univerzitu v Liberci, která poskytuje stipendia sociálně znevýhodněním studentům středních škol: https://www.tul.cz/uchazeci-o-studium/stipendia-pro-socialne-znevyhodnene-studenty-strednich-skol
V neposlední řadě lze po Vašem odchodu ze společné domácnosti s matkou také požádat u příslušného úřadu práce o dávky pomoci v hmotné nouzi.
V případě potřeby se na nás můžete znovu obrátit.
S pozdravem
Petra Skuhrová
Občanská poradna Společnou cestou