Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
Rodičovská 2020 v době nezaměstnanosti
Otázka
Dobrý den, 30.9.2019 mi ze zdravotních důvodů skončil pracovní poměr. Nyní jsem evidovaná na ÚP. Otěhotněla jsem, takže mě nikde nevezmou. Chtěla jsem se proto zeptat, jak to je s mateřskou a rodičovskou dovolenou a přídavky. Děkuji moc.
Odpověď
Dobrý den,
mateřská a rodičovská dovolená jsou pojmy pracovního práva a jde o omluvenou absenci v zaměstnání z důvodu porodu a péče o dítě. Mateřskou a rodičovskou dovolenou tak může čerpat zaměstnanec nebo zaměstnankyně v pracovním poměru (případně i v rámci práce konané mimo pracovní poměr). Pokud budete v době porodu a mateřství evidovaná u úřadu práce nebo nebudete evidována ani zaměstnána, pak mateřskou a rodičovskou dovolenou čerpat nebudete.
Pokud jde o dávky poskytované v souvislosti s porodem a mateřstvím, pak bývá vyplácena peněžitá pomoc v mateřství nebo nemocenské v souvislosti s porodem a rodičovský příspěvek.
Na peněžitou pomoc v mateřství (dále PPM) má nárok žena, která je ke dni nástupu na PPM v pracovním poměru (nebo z jiného důvodu nemocensky pojištěna), nebo v ochranné lhůtě 180 dnů po skončení pracovního poměru, a dále má v posledních dvou letech před nástupem na PPM alespoň 270 dnů účasti na nemocenském pojištění (tedy např. z pracovního poměru). PPM se vyplácí od 6-8 týdne před termínem porodu a 22 týdnů po porodu (celkem 28 týdnů, u vícerčat 37 týdnů). Více informací najdete na https://www.cssz.cz/web/cz/penezita-pomoc-v-materstvi .
Pokud Váš pracovní poměr skončil již v době těhotenství a máte-li v posledních dvou letech odpracováno alespoň 270 dnů (počítáno ke dni nástupu na PPM), pravděpodobně byste nárok na PPM mít mohla.
Pokud byste neměla nárok na PPM, ale byla v době porodu zaměstnána, mohla byste požádat o nemocenské v souvislosti s porodem. Pracovní neschopnost by lékař vystavil 6 týdnů před porodem a ukončil 6 týdnů po porodu, pakliže by netrvala z jiného důvodu déle.
Ať byste pobírala či nepobírala některou z výše uvedených dávek, je možné ode dne porodu pobírat rodičovský příspěvek. V současné době má nárok na rodičovský příspěvek rodič, který po celý kalendářní měsíc osobně celodenně a řádně pečuje o dítě, které je nejmladší v rodině, a to až do vyčerpání celkové částky 220 000 Kč, nejdéle do 4 let věku tohoto dítěte. Od 1.1.2020 se celková výše rodičovského příspěvku mění na 300 000 Kč (platí pro nové žadatele o příspěvek a zpravidla i pro stávající příjemce). Více informací i formuláře najdete na https://www.uradprace.cz/web/cz/statni-socialni-podpora .
V souvislosti s narozením a péčí o dítě je možné za splnění podmínek pobírat i přídavek na dítě a jednorázové porodné. Podrobnější informace najdete také na webu úřadu práce v sekci Státní sociální podpora.
Pro doplnění ještě uvedu, že doba péče o dítě, případně doba pobírání rodičovského příspěvku, je dobou, za kterou zdravotní pojištění hradí stát - doporučuji proto nahlásit tuto skutečnost Vaší zdravotní pojišťovně. Taktéž pro jistotu i současnou evidenci u úřadu práce.
V případě potřeby je možné doplnit informace i telefonicky nebo při osobní konzultaci.
S přáním hezkého dne
Kateřina Čočková
Občanská poradna Společnou cestou