narok na podporu

Dotaz ze dne 26. 3. 2020 07:47.

Otázka

dobry den,jsem č.í.d.telesne postizena,mam nizky duchod a snazila jsem se chodit do prace,jelikoz nastala pandemie me nyni do prace nevzali,tim padem mi zustava pouze zit jen z duchodu ktery cini pouze 5000kc.mam narok na nejakou financni podporu?a kde se obratit?

Odpověď

Dobrý den,

odpovídám na Váš dotaz, ve kterém popisujete svoji stávající životní situaci. Nezmiňujete však, zda žijete sama nebo s někým vedete společnou domácnost, jaké jsou Vaše náklady na bydlení, zda máte předepsanou dietu apod. Z tohoto důvodu bude mít moje odpověď pouze obecný charakter.

Obecně lze říci, že situaci, kdy byste žila ve společné domácnosti např. s rodiči nebo partnerem, byli byste pro účely většiny dávek posuzováni společně. Vyjma situace, kdy byste byla schopna prokázat, že každý z vás hospodaříte samostatně. Trochu jiná situace je zatím u příspěvku na bydlení, což je dávka státní sociální podpory, u které okruh společně posuzovaných osob tvoří osoby, které mají v daném bytě hlášen trvalý pobyt.

Mezi dávky, které by teoreticky mohly přicházet v úvahu, patří opakované dávky pomoci v hmotné nouzi (konkrétně se jedná o příspěvek na živobytí a doplatek na bydlení) a dále již výše zmiňovaný příspěvek na bydlení. Nevím, jakého rozsahu je Vámi zmiňované postižení, nicméně v situaci kdy byste byla v některých oblastech závislá na péči jiných osob (např. donáška nákupu, příprava jídla apod.), mohla byste zvážit uplatnění žádosti o příspěvek na péči.

Ohledně dávek pomoci v hmotné nouzi naleznete přehled informací, včetně toho, jakým způsobem a kam je podat.

Informace o příspěvku na živobytí naleznete zde: https://www.mpsv.cz/web/cz/-/prispevek-na-zivobyti

Informace o doplatku na bydlení jsou k dispozici zde:

https://www.mpsv.cz/web/cz/-/doplatek-na-bydleni

Informace o příspěvku na bydlení jsou dostupné zde: https://www.mpsv.cz/web/cz/-/prispevek-na-bydleni

K této dávce si ještě dovolím doplnit, že nárok na její výplatu může vzniknout pouze majiteli nebo nájemci bytu, který má v daném bytě trvalý pobyt, samozřejmě při současném splnění dalších zákonem stanovených podmínek (podmínka trvalého pobytu nám zanikne od 1. července 2020). Orientačně si lze propočítat výši případného příspěvku na bydlení zde: https://www.vyplata.cz/vypocty/vypocet-vyse-prispevku-na-bydleni.php?stayform=true

A zde ještě doplňuji odkaz, na kterém najdete informace k příspěvku na péči : https://www.mpsv.cz/-/prispevek-na-peci

Případně zkuste zvážit uplatnění žádosti o příspěvek na mobilitu - jedná se opakovaně vyplácenou dávku osobám, které disponují průkazy ZTP nebo ZTP/P, a které se v průběhu měsíce přepravují nebo jsou přepravovány. Výše dávky činí 550,- Kč/měsíc více viz https://www.mpsv.cz/zdravotni-postizeni#dsp

Jestliže nedisponujete průkazem ZTP případně ZTP, zvažte, zda nesplňujete podmínky pro jeho přiznání opět viz https://www.mpsv.cz/zdravotni-postizeni#dsp

Ministerstvo práce a sociálních věcí zveřejňuje na své webové stránce potřebné informace k zabezpečení osob a rodin v souvislosti s pandemií koronaviru a snížením příjmů - https://www.mpsv.cz/web/cz/davky-info . Výrazný pokles příjmů, kdy osoba po zaplacení nákladů na bydlení nedosahuje částky životního minima, lze dorovnat právě pomocí příspěvku na živobytí a doplatku na bydlení, a pokud na ně nemá nárok, tak dávkou mimořádná okamžitá pomoc. V současné době se doporučuje komunikovat s úřady práce "na dálku", tedy zejména telefonicky, mailem nebo písemně.

V dotaze neuvádíte, v jakém pracovním vztahu jste pracovala, zda Vám případně nenáleží náhrada mzdy od zaměstnavatele.

V případě potřeby je určitě možné svůj dotaz doplnit o další či doplňující dotazy.

S pozdravem a přáním hezkého dne,

Petra Skuhrová

Občanská poradna Společnou cestou

Souhlasím se vším