Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
Podpora v nezaměstnanosti po nemocenské
Otázka
Dobrý den, jsem na nemocenské necelý měsíc a dostala jsem výpověď, bohužel to mám ve smlouvě že mě opravdu vyhodit můžou, ale v nemocenské bych potřebovala pokračovat a tak jsem se chtěla zeptat když mám výpověď k 24.4. A nemocenskou skončím třeba za 2 měsíce z čeho se mi bude počítat podpora? Z posledního zaměstnání nebo z nemocenské?Děkuji za odpověď
Odpověď
Dobrý den,
tímto směrem Váš dotaz přímo nesměřuje, dovolte mi ale krátce se zmínit o následujícím: Pokud jste zaměstnaná na základě pracovní smlouvy, výpověď se musí řídit pravidly uvedenými v zákoníku práce (zákon č. 262/2006 Sb.). Podle něj může zaměstnavatel dát výpověď pouze ze zákonem daných důvodů a není možné si je v pracovní smlouvě upravovat či rozšiřovat jejich výčet. Navíc, výpověď ze strany zaměstnavatele je určitým způsobem omezená v době, kdy je zaměstnanec v dočasné pracovní neschopnosti (tedy "na nemocenské"). Tato pravidla jsou v § 52-54, zákoník práce je na internetu běžně k dispozici (například zde: https://www.zakonyprolidi.cz/cs/2006-262).
Pokud jste pro zaměstnavatele pracovala na základě dohody o provedení práce nebo dohody o pracovní činnosti, situace je jiná a zde již bude záležet na tom, co máte v dohodě ujednáno.
Pokud byste chtěla řešit, do jaké míry byla výpověď ve Vašem případě v souladu se smlouvou a zákonem, bylo by dobré poslat znění smlouvy i výpovědi v odpovědi na mail k nahlédnutí do poradny.
Ptala jste se na to, jakým způsobem se Vám bude počítat podpora v nezaměstnanosti.
Pokud Vám dočasná pracovní neschopnost vznikla v době, kdy jste byla zaměstnaná (resp. nemocensky pojištěná), nárok na nemocenské máte i po skončení zaměstnání, pokud dočasná pracovní neschopnost trvá. Poté, co Vás lékař tzv. "uschopní", je třeba buď nastoupit do nového zaměstnání nebo registrovat se na úřadu práce (nepočítám např. s tím, že by jste se stala poživatelkou invalidního důchodu nebo s jinými variantami).
Nárok na podporu v nezaměstnanosti má uchazeč o zaměstnání, který (kromě jiného) získal potřebnou dobu důchodového pojištění: za předchozí 2 roky před zařazením do evidence uchazečů o zaměstnání je třeba získat dobu alespoň 12 měsíců účasti na důchodovém pojištění. Účast na důchodovém pojištění splníte zaměstnáním v pracovním poměru nebo prací na DPP nebo DPČ (u nich ale v závislosti na výši příjmu) nebo splněním tzv. náhradní doby pojištění. Tou je i doba trvání dočasné pracovní neschopnosti po skončení pracovního vztahu (což by mohl být i Váš případ, pokud budete po skončení zaměstnání dále nějakou dobu "marodit").
Výše podpory v nezaměstnanosti se odvíjí od mnoha faktorů. Například nárok na podporu v nezaměstnanosti nemá uchazeč, se kterým byl pracovní vztah rozvázán z důvodů porušení pracovněprávních předpisů (tzv. sankční důvody), a to v době 6 měsíců před zařazením do evidence uchazečů. Pokud je po skončení pracovního poměru vypláceno odstupné, posouvá se počátek vyplácení podpory v nezaměstnanosti až na dobu, kdy bude odstupné "vyčerpáno", resp. o tolik měsíců, kolikaměsíční odstupné bylo vyplaceno. Dále se zkoumá, kdo pracovní poměr skončil a pokud to byl zaměstnanec, zda bylo z tzv. důležitého důvodu Pokud zaměstnanec ukončil pracovní vztah bez vážného důvodu, pak mu náleží podpora pouze ve výši 45% průměrného příjmu).
Zákon o zaměstnanosti (zákon č. 435/2004 Sb.) upravuje v § 50 a následujících výši podpory v nezaměstnanosti. A opět se tím vracíme k základní podmínce nároku na podporu. Pokud žadatel o podporu získal v předchozích 2 letech alespoň 12 měsíců doby důchodového pojištění zaměstnáním nebo jinou výdělečnou činností, odvíjí se jeho podpora v nezaměstnanosti z průměrné měsíční čisté mzdy v posledním zaměstnání (výše je pak 65% první dva měsíce, 50% následující dva měsíce a 45% po zbytek podpůrčí doby).
Pokud byste v předcházejících 2 letech neměla alespoň 12 měsíců zaměstnání nebo jinou výdělečnou činnost (a ta základní podmínka by se tedy "doháněla" náhradní dobou zaměstnání) a zároveň náhradní doba by se posuzovala jako poslední zaměstnání, podpora v nezaměstnanosti bude určena dle § 51 odst. 1 zákona o zaměstnanosti takto: první dva měsíce 0,15 násobek, další dva měsíce 0,12 násobek a po zbytek podpůrčí doby jako 0,11 násobek průměrné mzdy v národním hospodářství za 1.-3. čtvrtletí kalendářního roku předcházejícímu kalendářnímu roku podání žádosti. Nyní jde o částky 5015 Kč, 4012 Kč a 3678 Kč.
Pokud tedy splníte podmínku účasti na důchodovém pojištění zaměstnáním nebo jinou výdělečnou činností, a to v rozsahu 12 měsíců v posledních dvou letech před zařazením do evidence uchazečů o zaměstnání, pak se Vám bude podpora počítat z průměrného příjmu v posledním zaměstnání.
V těchto otázkách je také možné využít přímo pracovnice příslušného úřadu práce.
S pozdravem
Markéta Vávrová
Občanská poradna Společnou cestou