Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
odvolani
Otázka
Jaké je další místo na odvolaní pro prominutí přispevku na koupelnu, po dvojnasobnem zamintnuti na úřadu práce.Dekuji
Odpověď
Dobrý den,
bohužel ve svém dotazu blíže nepíšete, o jakou sociální dávku se jedná (dávku ze systému pomoci v hmotné nouzi nebo příspěvek na zvláštní pomůcku) a také co bylo v odůvodnění pro dvojnásobné zamítnutí ze strany Úřadu práce.
Nicméně odvolání jako řádný opravný prostředek se podává u úřadu práce, který napadené rozhodnutí vydal a to ve lhůtě 15 dnů ode dne oznámení rozhodnutí.
Odvolání musí mít zákonné náležitosti a musí obsahovat údaje o tom, proti kterému rozhodnutí směřuje, v jakém rozsahu ho napadá a v čem je spatřován rozpor s právními předpisy nebo nesprávnost rozhodnutí nebo řízení, jež mu předcházelo.
Odvolacím orgánem ve věci sociálních dávek je Ministerstvo práce a sociálních věcí, které může rozhodnutí úřadu práce či jeho část zrušit a řízení zastavit, dále rozhodnutí či jeho část zrušit a věc mu vrátit k novému projednání s vyslovením závazného právního názoru, dále může rozhodnutí úřadu práce nebo jeho část změnit anebo konečně odvolání zamítnout a rozhodnutí úřadu práce potvrdit.
Pokud jste toto již absolvovala a nesouhlasíte s obsahem rozhodnutí, které vydal odvolací orgán (MPSV), můžete buď podat správní žalobu k soudu a nebo se obrátit na Veřejného ochránce práv.
Jen bych Vás upozornila, že soud může původní rozhodnutí MPSV přímo zrušit, zatímco vyjádření Veřejného ochránce práv má pro MPSV a úřad práce pouze doporučující charakter. Úřad práce však může na základě vyjádření Veřejného ochránce práv zahájit přezkumné řízení a své rozhodnutí změnit.
Správní žalobu je třeba podat k místně příslušnému správnímu soudu ve lhůtě dvou měsíců poté, kdy Vám bylo rozhodnutí MPSV oznámeno doručením písemného vyhotovení nebo jiným zákonem stanoveným způsobem. Místní příslušnost krajského soudu můžete zjistit z internetových stránek Nejvyššího soudu.
Žaloba je zpoplatněna poplatkem 3000 Kč, je však možné žádat o osvobození z důvodu nemajetnosti, povinné zastoupení advokátem zde není.
Ještě bych Vás upozornila, že z podané žaloby musí být zřejmé, čeho se týká, kdo ji podal, proti komu směřuje, co se navrhuje (zrušení rozhodnutí MPSV a vrácení k dalšímu řízení), musí obsahovat datum a podpis.
Proti pravomocnému rozhodnutí krajského soudu pak může žalobce v případě svého neúspěchu dále podat do dvou týdnů po doručení rozhodnutí kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu a v tomto případě již stěžovatel musí být zastoupený advokátem.
Níže zasílám příslušné internetové odkazy: https://www.mpsv.cz/web/cz/pomoc-v-hmotne-nouzi#mop https://www.ochrance.cz/fileadmin/user_upload/Publikace/sborniky_stanoviska/Sbornik_Davky-pomoci-HN.pdf
Pokud budete potřebovat další bližší informace, můžete se na nás obrátit telefonicky nebo elektronickou cestou.
S pozdravem
Jindřiška B. Mattasová
Občanská poradna Společnou cestou