Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
Rodičovský prispevek
Otázka
Dobrý den v prosinci 2020 mi končí rodič.prispevek a práci nemám.chci sd zeptat zda budu mít nárok na nějaké peníze kromě přídavku. Dekuji
Odpověď
Dobrý den,
ve svém dotazu se zmiňujete, že Vám v prosinci 2020 končí rodičovský příspěvek a nemáte práci. Bohužel se již nezmiňujete, zda chcete a můžete nastoupit do nového zaměstnání, případně jaká je celková Vaše finanční a rodinná situace.
Pokud byste do nové práce nenastoupila a ani se nevidovala u úřadu práce, pak nárok na jiné dávky než je přídavek na dítě záleží právě na Vaší finanční a rodinné situaci. Ze systému státní sociální podpory (kam spadá i rodičovský příspěvek a přídavek na dítě) přichází v úvahu příspěvek na bydlení - podmínkou je vlastnictví nebo nájem bytu/domu, v němž žijete a určitý poměr mezi příjmy společně posuzovaných osob (Vy, manžel/partner, děti, případně jiné spolužijící osoby) a výdaji na bydlení. Příspěvek vyplácí úřad práce na základě podané žádosti a čtvrtletního dokládání příjmů a výdajů.
Dalším okruhem dávek je pomoc v hmotné nouzi, kde je však nutné splňovat podmínky hmotné nouze, tzn. například zaměstnanost nebo evidence u úřadu práce nebo péče o dítě po vyčerpání rodičovského příspěvku, kdy dítě nemůže být z vážných důvodů umístěno do školky, dále péče o osobu závislou, invalidita III.stupně atd. Dávky hmotné nouze se vyplácí osobám nebo rodinám, které mají nízké příjmy a bez své viny si je nemohou zvýšit. Podrobnější informace najdete na https://www.uradprace.cz/web/cz/pomoc-v-hmotne-nouzi , případně můžeme situaci zkonzultovat konkrétněji telefonicky nebo při osobní konzultaci.
Pokud máte možnost vykonávat práci (zejména s ohledem na péči o dítě a případné umístění do školky nebo pohlídáním jinou osobou) a nepodaří-li se Vám najít vhodnou práci, doporučila bych Vám zaevidovat se na příslušné pobočce úřadu práce a požádat si o podporu v nezaměstnanosti. Souvisí s tím však i plnění povinností uchazeče o zaměstnání (docházet na sjednané schůzky, přijmout nabídku práce, pokud nejsou na překážku vážné důvody atd.).
Pro nárok na podporu je třeba získat zaměstnáním nebo výdělečnou činností nebo náhradní dobou zaměstnání (což je např. péče o dítě do 4 let věku) alespoň 12 měsíců účasti na důchodovém pojištění v období dvou let před evidencí u úřadu práce. V takovém případě pak náleží podpora v minimální výši, tj. po dobu prvních 2 měsíců 0,15 násobek (5 015 Kč), další 2 měsíce ve výši 0,12 násobek (4 012 Kč), po zbývající podpůrčí dobu ve výši 0,11 násobek (3 678 Kč) průměrné mzdy v národním hospodářství.
Pokud budete potřebovat bližší informace, můžete se na nás obrátit telefonickou nebo osobní cestou.
S pozdravem
Jindřiška B. Mattasová
Občanská poradna Společnou cestou