Přiznání přídavku na dítě u zletilého

Dotaz ze dne 3. 12. 2020 15:52.

Otázka

Dobrý den,

rád bych se na Vás obrátil s tímto dotazem.

Mám 22 let a jsem studentem VŠ a rád bych požádal o přiznání přídavku na dítě. Ve společné domácnosti bydlím se svou pracující matkou. S otcem, třebaže jsou s matkou stále v manželském poměru a nejsou rozvedeni nebydlíme a do naší domácnosti nám nepřispívá. K tomu již více než rok má od nás odhlášené i trvalé bydliště. A fakticky nebydlí u nás už roků několik.

Pokud bych tedy posuzoval pouze příjem mé matky + výživné které mi otec zasílá(přepokládám že i ono se posuzuje ke příjmu domácnosti) tak mi tento nárok vzniká. Bohužel, když jsme volal na náš místní úřad, tak paní úřednici se příliš nezamlouvalo to, že jsou mí rodiči stále sezdáni a nakonec mi řekla že bude nejspíše potřeba notářské potvrzení.

Má otázka je tedy jak mám postupovat, mám opravdu navštívit notáře nebo lze osobu otce vyloučit z okruhu posuzovaných osob i jinak?

Děkuji za odpověď.

Odpověď

Dobrý den,

podmínky pro přiznání přídavku na dítě jsou upraveny v právní úpravě zákona o státní sociální podpoře (z č. 117/1995 Sb.). Nárok mají rodiny s příjmem do 2,7násobku životního minima. Přídavek na dítě je poskytován ve třech výších podle věku dítěte a ve dvou výměrách podle druhu příjmu.

Žádosti o poskytování dávek státní sociální podpory vyřizují krajské pobočky Úřadu práce ČR podle místa trvalého pobytu osoby, která má na dávku nárok.

Žádosti o dávky se podávají na tiskopisech předepsaných Ministerstvem práce a sociálních věcí. Níže Vám zasílám příslušný internetový odkaz:

https://www.mpsv.cz/web/cz/-/zadost-o-pridavek-na-dite

Pro přiznání nároku na přídavek na dítě se posuzují příjmy všech společně posuzovaných osob, kterými jsou pro přídavek na dítě rodiče a jejich děti (konkrétně zletilé děti a jejich rodiče, pokud jsou v témže bytě hlášení k trvalému pobytu), případně manželé. Tyto osoby se posuzují společně automaticky. Pokud však některá ze společně posuzovaných osob alespoň 3 měsíce nežije ve společné domácnosti s žadatelem, pak je možné požádat o její vyloučení z okruhu společně posuzovaných osob.

Zde Vám zasílám internetový odkaz na stránky s příslušným formulářem:

https://www.mpsv.cz/-/zadost-o-vylouceni-osoby-z-okruhu-spolecne-posuzovanych-osob

A dále ještě jeho vyplněný vzor jako návod:

https://www.mpsv.cz/documents/20142/36100/%C5%BD%C3%A1dost+o+vylou%C4%8Den%C3%AD+osoby+z+okruhu+SPO+-+vypln%C4%9Bno.pdf/8c6647bc-068f-26db-acd6-5fd7f44184db

Společně s podávanou žádostí je nutné doložit tvrzení, že otec s Vámi nežije - např. přiložit jeho písemné prohlášení, jeho nájemní smlouvu k jinému bytu, prohlášení sousedů, že s Vámi otec delší dobu nežije, kopii evidenčního listu, ze které by bylo patrné, že s Vámi otec nežije, případně jiný důkaz. Notář Vám v této situaci nijak nepomůže, neboť ten "pouze" může potvrdit, co mu prohlásíte, nikoli že otec s Vámi fakticky nebydlí.

Pokud budete potřebovat další podrobnější informace, můžete se na nás obrátit telefonickou nebo elektronickou cestou.

S pozdravem

Jindřiška B. Mattasová

Občanská poradna Společnou cestou

Souhlasím se vším