Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
nárok a výpočet PPM při krátkém zaměstnání
Otázka
Dobrý den, nyní jsem od 02/2021 na ÚP, jsem ve 3.měsící těhotenství. Podmínku účasti 270 dní na nemocenském pojištění v posledních 2 letech splňuji (08/2017-10/2020 zaměstnána, 11/2020 ÚP, 12/2020-01/2021 zaměstnána, od 02/2021 díky krachu podniku na ÚP) nyní jsem dostala nabídku na zaměstnání od 09/2021. Tento zaměstnavatel o těhotenství ví, i přes to, by mne rád zaměstnal díky mým znalostem i na takto krátkou dobu. Nástup na MD by měl být 10/2021. Moje otázky tedy zní: 1.stačí, abych byla před nástupem na MD zaměstnána měsíc u tohoto zaměstnavatele, abych splňovala druhou podmínku pro PPM být zaměstnancem? nebo je nějaká minimální doba, po kterou člověk před nástupem na MD musí být zaměstnán? 2.pokud by mi nárok na PPM i po měsíci zaměstnání vznikl, ž čeho se počítá výše PPM? pouze z této jedné mzdy u zaměstnavatele od kterého odcházím na MD? nebo se počítají i mzdy u předchozích zaměstnavatelů?
Děkuji a přeji pěkný den
Odpověď
Dobrý den,
pro nárok na peněžitou pomoc v mateřství (dále jen PPM) je důležité splnit dvě základní podmínky. První podmínkou je buď účast na nemocenském pojištění v době nástupu na PPM (například z titulu zaměstnání) nebo být v ochranné době (ta je maximálně 180 dnů od skončení zaměstnání do nástupu na PPM).
Pokud by Vás nový zaměstnavatel od září zaměstnal a pokud byste v zaměstnání setrvala do nástupu na PPM, pak první podmínku splníte. Pokud by pracovní poměr trval například jen 30 dní, pak by ochranná lhůta trvala také jen 30 dní. V dotaze ale píšete, že nástup na PPM by měl být v říjnu, proto by 30ti denní ochranná lhůta měla stačit.
Pokud byste od září do zaměstnání nenastoupila a zůstala byste v evidenci ÚP, pak na PPM nárok nemáte (nebyla byste v okamžiku nástupu na PPM v účastna pojištění a nebyla byste již v ochranné lhůtě).
Druhou podmínkou je splnění účasti 270 kalendářních dní na nemocenském pojištění v posledních dvou letech, což, jak píšete ve svém dotazu, splňujete.
Pokud tedy tyto dvě základní podmínky splníte, budete mít nárok na PPM.
Co se týče Vašeho dotazu, z čeho se bude výše PPM počítat, pak bych Vás odkázala na internetové stránky České správy sociálního zabezpečení, kde jsou uveřejněné informace o podmínkách a výši PPM. V zásadě se vychází z příjmů za posledních 12 měsíců u jednotlivých zaměstnavatelů, tedy za říjen 2020, 12/2020-1/2021 a případně 9/2021, kdy se příjmy přepočtou na denní průměr s odečtením tzv. vyloučených dob a s dále s použitím redukčních hranic.
https://www.mpsv.cz/web/cz/nemocenske-pojisteni#vdnp
Pokud budete potřebovat další informace, můžete se na nás obrátit telefonickou nebo elektronickou cestou.
S pozdravem
Jindřiška B. Mattasová
Občanská poradna Společnou cestou