Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
Příspěvky a dávky
Otázka
Dobrý den, mám podanou žádost o rozvod a svěření dítěte do mé péče. Manžel má trvalé bydliště hlášené stále jinde na staré adrese, ale je zatím ve společné nájemní smlouvě (nicméně podepsal už zúžení nájemní smlouvy pouze na mě). Chci aby bydlel jinde, žít se s ním nedá, kvůli alkoholu. Pokud by bydlel jinde (měl nájemní smlouvu jinde) a naznala bych, že takto nám to funguje a zrušila žádost o rozvod, máme každý nárok na příspěvek na bydlení nebo je problém, že jsme stále manželé? Případně na jaké příspěvky bychom měli nárok pokud budeme a pokud nebudeme manželé? Moje příjmy jsou velice malé, neboť kvůli školce mám zkrácený úvazek, který nestačí ani na nájem.
Odpověď
Dobrý den,
nárok na příspěvek na bydlení má vlastník nebo nájemce bytu, bez ohledu na hlášený trvalý pobyt, pokud v bytě reálně žije a jeho náklady na bydlení a čisté příjmy jsou v určitém poměru daném zákonem.
Pro posouzení nároku na bydlení se zohledňují příjmy všech společně posuzovaných osob. Pokud jste tedy manželé, bude Vás Úřad práce posuzovat společně, takže bude počítat příjmy vás obou. Taktéž u rodičů a nezletilých dětí.
Nežijí-li manželé společně alespoň tři měsíce, může žadatel o dávku požádat i o vyloučení manžela z okruhu společně posuzovaných osob. Je však třeba prokázat (např. nájemními smlouvami), že spolu reálně nežijí a nehradí náklady na bydlení. Pokud by ve Vašem případě úřad práce žádosti vyhověl, posuzoval by pouze Vás a Vaše děti. V případě samostatně bydlícího manžela by jeho příslušný úřad práce posuzoval jen jeho (rovněž by musel požádat a prokázat, že spolu tři měsíce nežijete).
Pro příspěvek na bydlení se posuzují příjmy všech společně posuzovaných osob. Budou-li děti svěřené do péče Vám, bude otci vyměřeno výživné. To je příjmem dětí a bude zohledňován při posuzování nároku na dávku. Je rovněž možné, že úřad práce bude požadovat doložit plnění vyživovací povinnosti mezi Vámi manžely. K tomu bych doporučovala konzultovat situaci přímo s Vaším příslušným úřadem práce.
Orientační výpočet nároku na příspěvek na bydlení najdete např. zde https://www.vyplata.cz/vypocty/vypocet-vyse-prispevku-na-bydleni.php?stayform=true
Vzhledem k tomu, že máte nezaopatřené děti, můžete se informovat rovněž o možnosti získání přídavku na dítě.
V případě velmi nízkých příjmů by Vám mohl vzniknout nárok na dávky pomoci v hmotné nouzi, konkrétně na příspěvek na živobytí a doplatek na bydlení. U těchto dávek se posuzuje celková sociální situace, majetek, úspory, plnění vyživovacích povinností apod.
V případě jakýchkoli dalších dotazů či nejasností se na nás neváhejte znova obrátit. Podrobné informace a formuláře k dávkám státní sociální podpory (příspěvek na bydlení a přídavek na dítě) a k dávkám hmotné nouze, naleznete na webových stránkách https://www.uradprace.cz/web/cz/socialni-tematika .
S přáním hezkého dne
Kateřina Čočková
Za Občanskou poradnu Společnou cestou