Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
příspěvky na bydlení
Otázka
Dobrý den,
bydlím s 12tiletou dcerou v nájmu bytu. Přišla jsem o práci a jsem od prosince 2021 na úřadu práce. Pobírám pouze podporu 7500 Kč a výživné na dceru 3000 Kč. Nájem a služby jsou dohromady 12 tisíc. Úspory se tenčí. Chtěla bych se zeptat, zda je možné žádat o nějaký příspěvek na bydlení: Případně existuje nějaká podpora pro překlenutí této situace, než najdu jinou práci a budu mít vyšší příjem? Děkuji.
Odpověď
Dobrý den,
děkujeme za důvěru, se kterou se obracíte na naši poradnu. Ve Vámi popisované situaci je možné si požádat o dávku státní sociální podpory - příspěvek na bydlení, případně o příspěvek na bydlení ze systému pomoci v hmotné nouzi.
O příspěvek na bydlení může žádat ten, kdo bydlí ve vlastním bytě či domě, v nájmu nebo v nájmu družstevního bytu - není přitom nutné mít v místě, kde skutečně bydlíte, trvalý pobyt, abyste příspěvek dostali. Pro posouzení nároku na bydlení je rozhodující příjem všech společně posuzovaných osob (tedy Váš a dcery), náklady na bydlení a normativní náklady na bydlení. Do nákladů na bydlení se počítá nájem a položky, které souvisejí s nájemným. U vlastnické i nájemní formy bydlení se dále započítávají platby za plyn, elektřinu, dodávku tepla a vody, odvádění odpadních vod, provoz výtahu, osvětlení a úklid společných prostor domu, odvoz odpadních vod a čištění jímek, vybavení bytu, společnou televizi a rozhlas, svoz komunálního odpadu a případně i náklady za pevná paliva, pokud je používáte.
Výdaje na bydlení, které platíte formou záloh, se musí účtovat pravidelně a nejdéle jednou za rok. Náklady vždy musíte doložit podrobně rozepsané na jednotlivé položky. Pro účely výpočtu příspěvku se stanovují jako průměr za předcházející kalendářní čtvrtletí (tedy za leden až březen, duben až červen, červenec až září a říjen až prosinec).
O příspěvek na bydlení se žádá na příslušném úřadě práce, formuláře jsou k dispozici buď přímo na úřadech práce nebo elektronicky na www.uradprace.cz . Příspěvek na bydlení se přiznává na období od 1.7. do 30.6. následujícího roku. Čtvrtletně se pak dokládají příjmy a náklady na bydlení. Pokud budete podávat žádost například v únoru, rozhodným obdobím budou příjmy a náklady na bydlení za říjen – prosinec 2021. Orientační výpočet nároku na dávky lze propočítat na internetových kalkulačkách, např. https://www.vyplata.cz/vypocty/vypocet-vyse-prispevku-na-bydleni.php?stayform=true .
Pokud byste se i s příspěvkem na bydlení ocitla na hranici hmotné nouze, je možné žádat na úřadě práce o příspěvek na živobytí a doplatek na bydlení. Více informací k těmto dávkám naleznete na https://www.uradprace.cz/web/cz/pomoc-v-hmotne-nouzi.
S přáním hezkého dne
Lucie Trpíková a Kateřina Čočková
za Občanskou poradnu Společnou cestou