Souběh několika faktorů- probíhající rodičovská dovolená, končící smlouva na dobu určitou, vybraný rodičovský příspěvek

Dotaz ze dne 21. 1. 2022 11:10.

Otázka

Dobrý den, mám specifický dotaz a nedaří se mi nikde najít radu, jak to v tomto případě je, a nejsem si jistá, zda je moudré se s radou obracet na účetní v práci. Mám v práci smlouvu na dobu určitou (již třetí, měla být nyní prodloužena na dobu neurčitou), a to do 31.5.2022. V současné době jsem na rodičovské dovolené, a to do dvou let věku syna, což bude na konci srpna 2022. V práci tehdy zněla dohoda tak, že mi smlouva bude prodloužena, pokud se opravdu ve věku dvou let syna vrátím do práce. Vzhledem k tomu, že jsem nyní v 13. týdnu těhotenství, již nyní vím, že v srpnu nebudu nastupovat do zaměstnání. Na mateřskou dovolenou bych měla nastupovat v rozmezí cca 10-24 dní po skončení pracovní smlouvy, tedy bych na ni měla mít nárok v ochranné lhůtě, ale co s těmi dny, kdy nebudu zaměstnaná a nebudu na nové mateřské dovolené? Lze čerpat neschopenku (mé těhotenství je rizikové), když fakticky již nebude existovat pracovní vztah, ke kterému se vázala rodičovská dovolená do dvou let věku dítěte? Nebo bych se napřed musela domluvit s účetní na zkrácení rodičovské dovolené do data, kdy bude končit pracovní vztah? Rodičovský příspěvek na první dítě mám již vybraný, vzhledem k tomu, že se dříve nevyplácel zbytek při narození druhého dítěte, a my jsme další těhotenství plánovali, nám přišlo rozumnější ho mít vybraný na účtu a hospodařit s ním. Děkuji za odpověď.

Odpověď

Dobrý den,

děkujeme za důvěru, se kterou se obracíte na naši poradnu.

V odpovědi budeme primárně vycházet z toho, že pracovní vztah skončí k 31.5.2022. Nástup na peněžitou pomoc mateřství (PPM) bude následovat po 10 - 24 dnech od skončení pracovního poměru (nástup na PPM tak bude v ochranné době 180 dnů od skončení pracovního poměru, nárok na PPM by tak měl vzniknout).

Pokud jde o oněch 10 - 24 dnů mezi skončením pracovního poměru a nástupem na PPM, pak je několik možností:

- péče o stávající dítě,

- pracovní neschopnost vzniklá do 7 dnů od skončení pracovního poměru,

- pracovní neschopnost vzniklá před skončením pracovního poměru, avšak po ukončení rodičovské dovolené,

- prodloužení stávajícího pracovního poměru,

- teoreticky jiný pracovní poměr nebo evidence u úřadu práce.

Ad. Péče o stávající dítě - budete nadále doma s dítětem, jen již nebudete v pracovním poměru. Nárok na PPM Vám s velkou pravděpodobností vznikne. V mezidobí sice nebudete mít příjem (což je teoreticky pokryto rodičovským příspěvkem), nicméně pro účely zdravotního pojištění budete státním pojištěncem (nutné nahlásit na zdravotní pojišťovnu) a pro účely důchodového pojištění jde o náhradní dobu pojištění.

Ad. Pracovní neschopnost vzniklá do 7 dnů od skončení pracovního poměru - Pokud Vás lékař uzná práce neschopnou do 7 dnů od skončení pracovního poměru, náleží Vám od 15. dne pracovní neschopnosti nemocenské (za prvních 14 dní nedostanete nic). Ve Vašem případě je toto řešení asi zbytečné, neboť od 10. dne již budete moci čerpat PPM.

Ad. pracovní neschopnost vzniklá před skončením pracovního poměru, avšak po ukončení rodičovské dovolené - pokud byste se souhlasem zaměstnavatele ukončila rodičovskou dovolenou dříve, než bylo sjednáno, a následně by Vám byla přiznána dočasná pracovní neschopnost, náležela by Vám po dobu prvních 14 dní náhrada mzdy od zaměstnavatele a od 15. dne nemocenské, a to až do doby nástupu na PPM (i když by pracovní poměr skončil). U této varianty jde o náklad pro zaměstnavatele navíc, lze tedy předpokládat jeho nesouhlas s ukončením rodičovské dovolené. Neumíme posoudit, zda by ČSSZ nevyhodnotila ukončení rodičovské dovolené a navazující pracovní neschopnost jako účelové jednání.

Ad. prodloužení stávajícího pracovního poměru - tato varianta podle našeho názoru nic neřeší, jen že byste byla nadále ve stavu zaměstnanců a nemusela byste hlásit na zdravotní pojišťovně, že jste státním pojištěncem z důvodu péče o dítě do 7 let věku.

Snad jsme vystihli všechny varianty. V případě potřeby můžete dotaz upřesnit nebo doplnit.

S přáním hezkého dne

Kateřina Čočková

za Občanskou poradnu Společnou cestou

Souhlasím se vším