Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
ŽL student přídavky na dítě
Otázka
Syn je student SŠ 19 let a našel si brigádu, kde si musel založit ŽL, ta brigáda bude jen na měsíc a půl teď o prázdninách, po brigádě ŽL pozastaví. Pobíráme příspěvek na bydlení a přídavek na dítě. Musíme ve formuláři na sociálce tento rok udávat příjmy nebo až příští rok po daňovém přiznání? Vůbec nevím jak ten formulář příští kvartál vyplnit, je tam kolonka na vedlejší příjmy z podnikání, ale daňové přiznání je až příští rok. Díky za radu
Odpověď
Dobrý den,
pro účely dávek státní sociální podpory, tedy i příspěvku na bydlení, je potřeba do formuláře žádosti vždy uvést veškeré příjmy společně posuzovaných osob. Nicméně dokládat tento příjem Vašeho syna budete až příští rok, pokud si budete žádat o dávky státní sociální podpory.
V rámci jednoho celého prázdninového měsíce, kdy bude vykonávat pracovní činnost na živnostenský list, nebude považován za nezaopatřené dítě. V dalším měsíci, kdy polovinu doby z něj bude vykonávat pracovní činnost a polovinu nikoliv, bude zákonem o státní sociální podpoře považován opět za nezaopatřené dítě. Toto bude mít vliv na přídavek na dítě pro daný kalendářní měsíc.
Z toho, co si za období prázdnin (červenec-srpen) vydělá na živnostenský list, tak z toho jedna 12ctina ročního příjmu nebude považována za rozhodný příjem. Zbylé finance do rozhodného příjmu patřit budou. Nicméně doporučujeme konzultovat situaci s úřadem práce.
Bohužel naše poradna se nespecializuje na oblast podnikání a vše, co s tím souvisí, stejně tak zde neřešíme daňová přiznání, apod. Doporučila bych Vám poradit se s nějakou účetní nebo se obraťte na Finanční úřad, kde by Vám mohli poskytnout detailnější informace.
S pozdravem
Lucie Trpíková
za Občanskou poradnu Společnou cestou