Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
Přídavky v EU po rozvodu
Otázka
Dobrý den,
jsem s manželem v rozvodovém řízení. Bohužel naše komunikace je pouze přes právníka. Asi třetím rokem požádal můj manžel opět o přídavky na děti v Rakousku. Vzhledem k tomu, že jsme již domluveni na svěření dětí do mé péče, zajímá mě, jakým právním způsobem mohu z něj tyto přídavky vymoci a zda na ně budu mít nárok i po rozvodu, kdy nebudeme žít ve společné domácnosti, a jakým způsobem je vyřídit. Adresu úřadu znám, jen moje jazykové znalosti nejsou na úrovni domluvy. Nebo si mám zažádat o přídavky již v ČR? Bohužel by děti přišli o značnou částku.
Děkuji za odpověď!
Odpověď
Dobrý den,
pokud z manželem již v současnosti nežijete, mělo by být přinejmenším upraveno, kolik Vám bude manžel do rozvodu manželství posílat jako výživné na děti. Případně lze uvažovat i o výživném na Vás a příspěvku na společné náklady manželů (např. platby za společný bytu). V rámci výše uvedených částek by nepochybně bylo možné zohlednit i skutečnost, že manžel pobírá přídavky na děti.
V první řadě by zde však bylo vhodné posoudit, jaký charakter mají v Rakousku Vámi zmiňované přídavky - např. v ČR přídavky na děti nejsou příjmem rodičů, ale dětí a rodiče u nezletilých dětí tyto prostředky toliko jménem dětí spravují, přičemž jsou odpovědní za to, že tyto peníze užívají v zájmu dětí s péčí řádného hospodáře. Pokud by tyto peníze nebyly dle Rakouského práva příjmem dítěte, ale rodiče, bylo by třeba prozkoumat, kterému z rodičů mohou / mají být dávky vypláceny - lze si představit např. to, že nárok může mít pouze Váš manžel, ten kdo podá žádost jako první, nebo je dávka vyplácena tomu, na kom se rodiče dohodnou (v případě absence dohody se např. lze o tyto dávky soudit atd.).
Z výše uvedeného je myslím jasné, že bez znalosti rakouské právní úpravy můžeme v řešení situace pouze tápat a proto by bylo dobré poradit se s někým, kdo je s ní obeznámen. Máte-li, jak jsem z dotazu pochopil, právníka, lze doporučit konzultovat situaci v první řadě s ním (rakouské právo dost možná nezná, ale mohl by vědět, jak se k potřebným informacím dostat). Pokud by tato cesta nebyla schůdná, zkusil bych požádat o radu diplomatickou misi ČR v Rakousku - http://www.mzv.cz/jnp/cz/encyklopedie_statu/evropa/rakousko/kontaktni_cesky_urad/index.html, nebo se pokusil najít advokátní kancelář, která se věnuje jak českému, tak rakouskému právu.
Za Občanskou poradnu Jižní Město Ondřej Načeradský.