vylučovací žaloba

Dotaz ze dne 15. 1. 2009 12:13.

Otázka

dobrý den, mám takovýto dotaz" soud schváli exekuci, ale třetí osoba, která si činí nárok na předmětnou nemovitost, která má být zabavena v exekuci, podala vylučovací žalobu na oprávněného. Tato třetí osoba je v jiném soudním sporu s povinnou, ohledně prodeje zmíněné nemovitosti, ale memá na ni žádný právní nárok. Žalobce podal v rámci excindační žaloby žádost o předběžné opatření s touto nemovitostí nenakládat, toto mu bylo soudem zamítnuto.Může prosím exekutor dále postupova v souladu se soudním rozhodnutím v exekuci? Má oprávněný nějakou možnost se proti vylučovací žalobě bránit? Zdržuje se tak výkon exekuce a poškozují se tak práva povinného. Děkuji

Odpověď

Dobrý den,

nemohu posoudit, co přesně bylo podáno coby "návrh na předběžné opatření", ale předpokládám, že šlo o klasický návrh, aby soud odložil provedení výkonu rozhodnutí / exekuce do doby, než bude rozhodnuto o vylučovací žalobě. Sice si dokáži představit, že by soud takovémuto návrhu vyhověl, ale v praxi by to dle mého názoru bylo poněkud nesystematické, jelikož postup v těchto případech (podání vylučovací žaloby na nemovitost proti které směřuje výkon rozhodnutí / exekuce jejím prodejem) výslovně upravuje ust. § 336i odst. 1, podle kterého soud v případě podání žaloby na vyloučení prodávané nemovitosti odloží dražební jednání až do pravomocného rozhodnutí o žalobě.

Oprávněný se v tomto případě může bránit toliko v rámci řízení o vylučovací žalobě a prokázat, že majetek, jehož prodejem chce uspokojit svou pohledávku, je skutečně v majetku povinného. Odročení dražby samozřejmě nebrání exekutorovi v tom, aby vedl exekuci proti ostatnímu "nespornému" majetku povinného.

V případě potřeby svůj dotaz doplňte nebo upřesněte.

Za Občanskou poradnu Jižní Město Ondřej Načeradský.

Souhlasím se vším