Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
Exekuce na základě pravomocného rozsudku
Otázka
Na základě pravomocného rozsudku, které nabylo PM zpětně po 8 měsíců (soud neuznal mé odvolání) nám byl advokátem doručen dopis, kde nás vyzval, abychom petit rozsudku splnili do 3 dnů od data doručení dopisu. Jelikož jsem s tímto výdajem nepočítala, požádaka jsem advokáta doporučeným dopisem, že odměnu ve výši 22.500,- Kč uhradím do 3 měsíců s pravidelnou měsíční splátkou. Na základě tohoto dopisu podal na mě advokát exekuci pro 15.200,-Kč (první splátka již byla uhrazena). Exekutor nám obestavil RD,pozemky a veškeré účty v několika násobné hodnotě, než je pohledávka. Exekuční příkazy jsem dostala v době, kdy už je celá pohledávka z mé strany zcela zaplacena. Exekutor dal však příkaz stavební spořitelně ,aby uhradila dluh včetně nákladů exekuce. Mám právo. aby mi byla stržení částka vrácena a náklady exekutora hradil oprávněný? Mohu si stěžovat na exekutorskou komoru na exekutora, který nařídil prodej majetku cca 10 mil pro pohledávku 15 tisíc, která byla ke všemu už zaplacena ? Děkuji za odpověď
Odpověď
Dobrý den,
protistrana nemá povinost přistoupit na plnění ve splátkách, takže v případě, kdy není celá pohledávka řádně zaplacena ve lhůtě stanovené soudem, má plné právo podat návrh na nařízení exekuce. Jestliže je zbytek dlužné částky zaplacen po lhůtě stanovené soudem a podání návrhu na nařízení exekuce, nejde o skutečnost, pro kterou by byla exekuce neoprávněná, ale o skutečnost, pro kterou je třeba podat k soudu návrh na zastavení exekuce dle ust. § 268 odst. 1 písm. g) občanského soudního řádu.
Soud může exekuci částečně zastavit, pokud jde o částky, které již byly oprávněnému dobrovolně zaplaceny. Úplné zastavení exekuce je však možné až poté, co jsou uhrazeny i náklady exekuce. Přesněji řečeno exekutor při dobrovolném zaplacení dluhu včetně nákladu od exekuce tzv. upustí. Dobrovolné zaplacení před uplynutím lhůty, kterou exekutor poskytl k dobrovolnému zaplacení, má navíc ten účinek, že povinnému vzniká nárok na 50 % slevu z odměny exekutora (pouze z odměny, nikoliv ze všech nákladů).
Obecně vzato je exekuce v takovéto situaci oprávněná a je třeba zaplatit náklady exekuce. Na druhé straně se je ovšem třeba zamyslet nad tím, nakolik je způsob vedení exekuce přiměřený.
Od 14.5.2006 nalezneme v ustanovení § 47 odst. 1 exekučního řádu stanoveno, že "exekutor je povinen v exekučním příkazu zvolit takový způsob exekuce, který není zřejmě nevhodný, zejména vzhledem k nepoměru výše závazků povinného a ceny předmětu, z něhož má být splnění závazků povinného dosaženo". Jestliže ve Vašem případě exekutor pro pohledávku 15 200 Kč (+náklady) vydal exekuční příkazy na majetek v hodnotě 10 000 000 Kč, není si těžké představit, že byste na takovýto postup coby "zřejmě nevhodný" podala stížnost k předsedovi kárné komise exekutorské komory, ministru spravedlnosti, předsedovi soudu, který exekutora pověřil vedením exekuce a předsedovi okresního (obvodního) soudu, v jehož obvodu dotčený exekutor působí. Proti zjevně nevhodným exekučním příkazům se lze bránit u soudu návrhem na zastavení exekuce dle ust. § 268 odst. 1 písm. h) občanského soudního řádu s tím, že Vám vzhledem k porušení výše uvedené povinnosti exekutora nemá být uložena náhrada nákladů vzniklých při vedení exekuce nevhodným způsobem.
V případě potřeby svůj dotaz doplňte nebo upřesněte.
Za Občanskou poradnu Jižní Město Ondřej Načeradský.