Jak se bránit?

Dotaz ze dne 12. 4. 2009 09:53.

Otázka

Dobrý den. V roce 2005 mi došel z telekomunikačního úřadu dopis, že mám u nich dluh na pevnou linku ve výši 8335 kč. Odvolal jsem se s tím, že na uvedené adrese již delší dobu nepobývám, linku nepoužívám, dluh na ní tudíž vznikl mým rodičům. Odepsaly, že linka je psaná na mé jméno a dluh musím uhradit. Zažádal jsem si o zplátkový kalendář, byl zamítnut. Šel jsem a dluh v plné výši uhradil. Dva až tři dny na to, mi došel dopis od jejich právničky, že mám uhradit dluh již ne 8335 kč, ale 9335 kč. Ihned jsem volal, že dluh jsem před třemi dny uhradil. Řekla,at zašlu kopii,že si vše ověří. Kopii jsem zaslal,opět jí volal, bylo mi řečeno že si vše ověřila, že je to v pořádku a šek od ní již platit nemám. Navíc mi 10.2007 na tu samou linku přišel přeplatek 335kč. Před pěti dny mi na tento údajný dluh 9335 kč došla exekuce. Zastavili mi ůčet a dům. Ústřižky šeků mám shované. Jak se proti tomu můžu bránit? Mám právo chtít náhradu škody, která mi tímto vzniklne? Po kom? Děkuji,

Odpověď

Dobrý den,

na prvním místě si je třeba položit otázkou, zda-li šlo skutečně o telekomunikační úřad (Český telekomunikační úřad - ČTU). Pokud ano, lze předpokládat, že nešlo o to, že byste měl dluh "u nich", ale o to, že byl ČTU požádán Vaším poskytovatelem telekomunikačních služeb o rozhodnutí sporu - úhrady dluhu. Je si totiž třeba uvědomit, že tyto spordy dle ustanovení § 127 zákona o elektronických komunikacích (účinnost od 1.5.2005) rozhoduje v prvním stupni ČTU a nikoliv soud, jako je tomu u ostatních "obyčejných" dluhů. Pokud by ve skutečnosti nešlo o telekomunikační ÚŘAD, ale o "obyčejného" poskytovatele telekomunikačních služeb, bylo by se třeba na celou korespondenci dívat jinak.

Dále se je třeba zastavit nad tím, jakou právní povahu měl "dopis" z roku 2005, dle kterého jste měl mít dluh za pevnou linku a v návaznosti se je třeba ptát, co přesně bylo Vaše "odvolání" a následná odpověď ČTU.

Pokud by šlo o rozhodování sporu, lze předpokládat, že by Vás ČTU v první fázi vyrozuměl o tom, že bylo zahájeno řízení a vyzval Vás k tomu, abyste se k dané věci vyjádřil. Z tohoto pohledu by tudíž bylo možné předpokládat, že Vaše odpověď nebyla "odvoláním", ale vyjádřením se k danému sporu ohledně existence či neexistence dluhu. Pokud by následně byla pohledávka dobrovolně uhrazena před vydáním rozhodnutí, rozhodnutí ČTU by Vám toliko uložilo povinnost uhradit náklady řízení.

Tak či onak - listina označená jako rozhodnutí by měla stanovit kolik, komu a v jaké lhůtě máte zaplatit. Pokud byste s takovouto listinou nesouhlasil, bylo by možné jako opravný prostředek podat návrh na rozklad. Pokud byste nebyl spokojen ani s rozhodnutím o rozkladu, bylo by možné rozhodnutí správního orgánu (ČTU) napadnout u soudu.

Bohužel z Vašeho dotazu nelze dovodit, zda a jaké rozhodnutí zde bylo vydáno, jakou povinnost Vám případně uložilo, zda a s jakým výsledkem jste se proti rozhodnutí bránil atd.

Budu-li předpokládat, že nevíte na základě jakého konkrétního rozhodnutí (listiny) byla exekuce nařízena, lze v této fázi doporučit dohledat v usnesení o nařízení exekuce informaci o tom, jakým rozhodnutím byla stanovena povinnost, kterou jste neměl splnit, následně ve spisech dohledat dotčené usnesení a idálně i prostudovat spis o řízení, které předcházelo jeho vydání.

Jestliže zde existuje pravomocné rozhodnutí ukládající Vám povinnost zaplatit částku 9 335 Kč (zatímco Vy jste zaplatil pouze 8 335 Kč), je na místě rovněž řešit, kde se vzalo oněch problematických 1 000 Kč.

Jestliže např. jde o pravomocné rozhodnutí, dle kterého jste měl zaplatit 8 335 Kč dluh + 1 000 Kč náklady a Vy jste zaplatil pouze 8 335 Kč, dost možná nezbude, než se smířit se skutečností, že je exekuce ohledně částky 1 000 Kč (+ nákladů exekuce) oprávněná a ohledně již uhrazené částky 8 335 Kč je třeba podat návrh na částečné zastavení exekuce.

Bohužel v této fázi nelze příliš konkrétně odpovědět, jelikož dotaz neobsahuje dostatek přesných informací. V případě potřeby svůj dotaz doplňte a upřesněte, popřípadě s příslušnými listinami využijte možnosti osobní konzultace.

Za Občanskou poradnu Jižní Město, Ondřej Načeradský.

Souhlasím se vším