exekuce na závazek spadající do sjm

Dotaz ze dne 6. 5. 2009 15:33.

Otázka

Dobrý den, jsem na počátku rozvodového řízení. V těchto dnech jsem obdržel exekuční příkaz pro nesplacení půjčky poskytnuté na rekonstrukci domu manželky, který je v jejím výlučném vlastnictví. Půjčka byla podložena směnkou, kterou jsem ovšem podepsal jenom já. Jsem si vědom , že tento dluh spadá do závazků spadajících do SJM a po rozvodu dojde k jeho soudnímu vyrovnání (všechny faktury potvrzující čerpání půjčky mám). Exekuce ale započala a povinný jsem jenom já. Manželka bude k exekuci přibrána, může i jí být v tomto konkrétním případě tak jako mě obstaven účet, případně nařízeny srážky ze mzdy? Poraďte prosím, jak bych měl postupovat. Poskytnutá půjčka je investována do jejího domu ale do vyrovnání SJM (což bude trvat roky)bych měl platit já????

Odpověď

Dobrý den,

z dotazu jednoznačně neplyne, jestli exekuce byla nařízena v návaznosti na vystavenou směnku (směnečný rozkaz), ale myslím, že to můžeme předpokládat.

V takovéto situaci je podle současné judikatury možná bez dalšího exekuce pouze Vůči Vám, což znamená Váš majetek (včetně mzdy a účtu) a majetek v SJM. Nařízení exekuce proti Vaší manželce (její osobní majetek, mzda, účet..) by bylo možné pouze, pokud by k zaplacení dané částky byla odsouzena (což u směnky na Vaše jméno moc nepřichází v úvahu). Způsob použití půjčených prostředků věřitele nebude zajímat (maximálně tak v případě použití v rozporu se smlouvu). Věřitel bude svoji pohledávku vymáhat vůči tomu, kdo se mu "upsal" s tím, že je z jeho pohledu "Vaše věc" co jste s penězi udělal a jak se následně vypořádáte s manželkou.

Nejsem si jist, ohledně čeho se ptáte na možnosti postupu. Jestliže dotčená půjčka byla (byť je psána pouze na Vaše jméno) přijata se souhlasem Vaší manželky, jde nepochybně o součást společného jmění manželů. O hospodaření se společným jměním manželé rozhodují společně, v případě, že se ohledně podstatnější věci nemohou dohodnout, může ve věci rozhodnout soud. Jestliže jste se coby manželé rozhodli, že prostředky získané do společného jmění použijete jako investici do nemovitosti v soukromém jmění jednoho z Vás, nevím, co bychom na takovémto rozhodnutí měli zpochybňovat. V případě rozvodu (popř. jiné situaci, kdy by došlo k vypořádání SJM) se toto zohlední jako tzv. zápočet - manželce se poskytnuté finanční prostředky započtou do vypořádacího podílu.

V rámci vypořádání se budou řešit i dluhy spadající do SJM. Zde si je ovšem třeba uvědomit, že vypořádání dluhů upravuje poměry mezi manžely, nikoliv vůči věřiteli - věřitel může stále vymáhat celou půjčku po Vás, Vy budete toliko následně oprávněn vymáhat po manželce tu část dluhu, kterou dle vypořádání má uhradit a kterou jste tudíž uhradil místo ní.

V případě potřeby svůj dotaz doplňte nebo upřesněte.

Za Občanskou poradnu Jižní Město Ondřej Načeradský.

Souhlasím se vším