Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
exekuce po rozvodu
Otázka
Dobrý den mám dotaz, před uzavřením manželství mi byla darována 1/2 domu. V tomto domě bydlí moji rodiče a také do tohoto domu neustále investují. S manželem jsme se rozvedli a majetkové vztahy máme vypořádané, bohužel za manželství si muž nabral několik půjček i bez mého vědomí a podpisu. Je možné, i když máme po rozvodu vypořádáné majetkové vztahy, aby v případě že můj bývalý muž nebude schopen půjčky, které se zavázal v majetkovém vypořádání uhradit, aby v nejhorším případě došlo na exekuci, že může být postižitelný exekucí i 1/2 domu, kterou vlastním, i když jsem ji vlastnila už před uzavřením manželství, ale nikdy jsem do tohoto domu nic neinvestovala. Lze tomuto problému nějak předejít? Děkuji za odpověď
Odpověď
Dobrý den, dluhy, které vznikly za trvání manželství se stávají součástí společného jmění manželů. Výjimku tvoří závazky, které převzal jeden z manželů bez souhlasu druhého a zároveň přesahují majetkové poměry manželů (výše každého dluhu se posuzuje zvlášť, nebere se celková výše dluhů). Pakliže jde o tuto výjimku, je závazek jen výlučným vlastnictvím toho z manželů, který jej převzal. Takový dluh, může být uspokojen z výlučného majetku daného manžela a ze společného jmění manželů. Pro takový dluh nemůže být žalován druhý manžel. Dále je třeba upozornit na rozsudek Nejvyššího soudu sp. zn. 31 Odo 677/2005. Podle tohoto rozsudku dluh, který převzal jeden bez souhlasu druhého, sice náleží do společného jmění manželů, ale nelze jej vymáhat po tom z manželů, který s nim nesouhlasil, který o něm nevěděl. I zde tedy může být dluh uspokojen z výlučného majetku manžela, který závazek převzal a ze společného jmění.
Jelikož jste nabyla podíl na nemovitosti před uzavřením manželství, nespadá do společného jmění manželů, je Vaším výlučným majetkem.(a i kdyby jste jej nabyla za trvání manželství součástí společného jmění se nestane, jelikož věci získané darem netvoří společné jmění).
Podíl na nemovitosti by mohl být postižen jen v případě, že by existoval rozsudek, podle kterého byste byla povinou zaplatit závazek Vy (exekuce či výkon rozhodnutí mohou proběhnout jen na základě exekučního titulu, kterým je nejčastěji rozsudek o zaplacení). K tomu by však nemělo dojít. Jak bylo již výše zmíněno, pokud by Vás věřitelé pro tyto dluhy žalovali, můžete se bránit buď tím, že na základě zákonné výjimky tyto dluhy netvoří společné jmění manželů a tedy věřitelé pro tyto dluhy nemohou žalovat Vás. Pokud jednotlivé dluhy nedosahují takové výše, že by zákonou podmínku splňovaly, pak se lze bránit uvedeným rozhodnutím Nejvyššího soudu. Tedy byste opět nemohla být pro tyto dluhy žalována. Na základě rozsudku znějícího na jméno bývalého manžela nemůže být postižen Váš výlučný majetek.
Co může být postiženo je tedy jen majetek, který jste získala při vypořádání. Pokud máte uzavřenou dohodu o vypořádání, mohou věřitelé tuto dohodu napadnout s tím, že krátí jejich práva (např. manžel převzal veškeré dluhy a Vy jste získala většinu majetku, tedy nemohou své dluhy z čeho uspokojit). Za Občanskou poradnu o.s. Společnou cestou Květa Kudová