Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
vyúčtování exekuce
Otázka
Dobrý den, byla podána exekuce na vyklizení a předání bytu. Klíče jsme odevzdali exekutorovi a ten nám na předávací protokol napsal částku 20.000,- Kč. S tím jsme nesouhlasili a náš právník mu napsal, že jsme ochotni zaplatit dle nějakého paragrafu (nevím) asi cca 4.000,- Kč. Dodnes nevíme jakou částku zaplatit-chceme to mít uzavřené. Je exekutor povinnen nám dát nějaké vyúčtování, fakturu? Běží nám nějaké úroky? Děkuji
Odpověď
Dobrý den, náklady exekuce tvoří jednak odměna exekutora a dále náhrada paušálně určených či účelně vynaložených hotových výdajů, náhrada za ztrátu času při provádění exekuce, náhrada za doručení písemností.
Pokud jde o výši odměny její výše v případě provedení exekuce vyklizením činí 10 000 Kč za každou vyklizenou nemovitost, stavbu, byt nebo místnost, jejichž vyklizení ukládá exekuční titul.
Náhrady hotových výdajů může exekutor uplatnit buď v paušální částce 3 500 Kč nebo, v případě že jsou hotové výdaje vyšší než tato částky náleží mu náhrada v plné výši, přičemž tyto náklady je exekutor povinen prokázat. Tato náhrada zahrnuje zejména soudní a jiné poplatky, cestovní výdaje, poštovné, úhrady osobám provádějícím přepravu zásilek, telekomunikační poplatky, znalecké posudky a odborná vyjádření, překlady, opisy, fotokopie a náhrady nákladů na vložení či získání dat z centrálních informačních systémů.
Náhrada za promeškaný čas náleží exekutorovi při úkonech exekuční činnosti vykonávaných v místě, které není sídlem jeho úřadu, za čas strávený cestou do tohoto místa a zpět. Náhrada činí 50 Kč za každou započatou čtvrthodinu.
Náklady exekuce určuje exekutor v příkazu k úhradě nákladů exekuce, který doručí oprávněnému a povinnému. Příkaz k úhradě nákladů exekuce obsahuje označení soudu, který pověřil exekutora provedením exekuce, exekutora, který je pověřen provedením exekuce, exekučního titulu a orgánu, který ho vydal, nebo osoby, která jej vyhotovila,oprávněného a povinného, povinnosti, která má být exekucí vymožena a datum a podpis exekutora a poučení o námitkách. Proti tomuto příkazu můžete u exekutora podat námitku do 8 dnů od doručení. Pokud exekutor v plném rozsahu námitkám nevyhoví, postoupí je bez zbytečného odkladu soudu, který o námitkách rozhodne do 15 dnů.
Z exekučního příkazu byste se měli dozvědět výši odměny a jiných náhrad. Proti tomuto jste mohli podat námitku. Nevím, zda to, co zasílal váš právník exekutorovi byla tato námitka a jelikož ji exekutor nevyhověl, podstoupil ji soudu. Exekutor by vás měl informovat o vyřízení námitky případně soud zaslat rozhodnutí o námitce. Nevidím důvod, proč by odměna měla být jen 4000 Kč, doporučuji věc probrat s vaším právníkem. Odměnu exekutora (nikoliv výše jmenované náhrady) lze snížit až no 70%, pokud dobrovolně splníte to, co vám ukládá exekuční titul a uhradíte celkové náklady exekuce. Tedy poté, co uhradíte celou výši, zažádáte exekutora o vrácení 70% jeho odměny, jelikož jste splnili zákonné podmínky k její snížení (viz § 11 vyhl. č. 330/2001 Sb. a §46 z.č. 120/2001 Sb.). Doporučovala bych také kontaktovat exekutora případně jej navštívit a nahlédnout do spisu, který je u něj veden. Ze spisu můžete zjistit, co se stalo a podáním (námitkou), kterou zaslal exekutorovi váš právník. Pokud nebudou náklady exekuce uhrazeny, exekutor pro jejich výši provede exekuci některým ze způsobů, který zákon umožňuje pro peněžité plnění (srážky ze mzdy či obdobných příjmů, přikázáním pohledávky z účtu, prodej movitého či nemovitého majetku). S pozdravem Květa Kudová, Občanská poradna o.s. Společnou cestou